השב"כ אוסר על נבחרת ישראל בשיט לצאת לאליפות העולם בגלשנים בעומאן

אחרי שכשלו הניסיונות לתאם את האבטחה למשלחת הישראלית מול שלטונות המדינה הערבית, שם תתקיים תחרות מבחן חשובה עבור שחר צוברי ונמרוד משיח, קיבל איגוד השיט הודעה על איסור יציאה

אורי טלשיר
אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי טלשיר
אורי טלשיר

שבעה ימים לפני יציאת משלחת ישראל לאליפות העולם בגלשנים בעומאן, קיבל היום איגוד השיט בישראל הודעה רשמית ממשרד התרבות והספורט כי אינו מתיר למשלחת ישראל לצאת לאליפות העולם בגלשנים. בהודעה שהתקבלה נמסר כי בשכ"כ אוסרים את יציאת המשלחת, זאת למרות שמזה מספר חודשים התקבלו ויזות להשתתפות בתחרות שתיערך בין ה-17 ל-24 באוקטובר.

ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה כי "על פי החלטת הממשלה, כל משלחת ישראלית רשמית מחויבת באישור יציאה ואבטחה של השב״כ. מזה חודשיים וחצי מנסים בשירות הביטחון הכללי ליצור קשר עם גורמי הביטחון המקומיים בעומאן על מנת לקבל אישורי כניסה למאבטחים כדי לאבטח את המשלחת, אך ללא הועיל. על כן השב"כ אוסר על יציאת המשלחת. השרה מירי רגב הנחתה את מנכ"ל המשרד לפתור את הסוגיה מול הגורמים המקצועיים. אם הסוגיה לא תיפתר באופן מיידי, השרה תפנה לראש הממשלה ולראש השב"כ". 

"לא יעלה על הדעת שספורטאי הצמרת שלנו, המועמדים לייצג את ישראל במשחקים האולימפיים בריו ומהווים חלק מהצמרת העולמית, ייעדרו מאליפות העולם ולא ישתתפו בתחרות החשובה ביותר השנה", אמר יו"ר איגוד השייט גילי אמיר", אי השתתפות הישראלים מהווה לטעמי פגיעה קשה בספורט ועלולה ליצור תקדימים. עשינו כל מאמץ כדי שנבחרת ישראל תצא לאליפות העולם. דאגנו ליידע בעניין את כל הגורמים מבעוד מועד. אנו כרגע קרובים מאד לרגע האמת ואני מקווה שיעשה דיון מיידי בנושא ויימצא פתרון ליציאת משלחת ישראל לעומאן".

יש לציין שמעבר ליוקרה של אליפות העולם, מדובר בתחרות מבחן - אחת מבין שתיים שנותרו - כחלק מהמאבק על הכרטיס הישראלי היחיד לריו בין שחר צוברי לנמרוד משיח בדגם הניל פרייד לגברים. אם הנבחרת הישראלית לא תצא לבסוף לעומאן, באיגוד ובוועד האולימפי יצטרכו לחשב מחדש כיצד יוכרע המאבק בין משיח לצוברי. 

ברוב המקרים הקודמים, המשלחות הישראליות פילסו למרות הקשיים את דרכן לתחרויות חשובות, גם אם אלו נערכות במדינות שאינן מקיימות עמנו יחסים דיפלומטיים. כך, למשל, בדצמבר 2014 השתתפה נבחרת השחייה באליפות העולם בבריכות קצרות בדוחא. ואולם, מסתמן שהפעם, לפחות בינתיים אין פתרון באופק ובענף נשמעים קולות פסימיים לגבי סיכויי היציאה לעומאן. "בעוד כשבוע היינו אמורים לטוס לאליפות העולם המשמעותית ביותר של הקמפיין", כתב נמרוד משיח בפייסבוק, "קשה להאמין אבל עבורנו, הישראלים, האליפות מבוטלת מסיבות ביטחוניות. ניצחון הפוליטיקה על הספורט?".

מהשב"כ מסרו כי "מכוח ייעודו של שירות הביטחון הכללי ותפקידיו, אחראי השירות על אבטחת משלחות ממלכתיות של מדינת ישראל לחו"ל. הושקעו על ידי השב"כ מאמצים רבים על מנת לתאם סידורי אבטחה נאותים למשלחת השיט שביקשה לצאת לעומאן. משלא צלחו ניסיונות אלה ולנוכח היעדר אישור של הרשויות בעומאן לצרף מאבטחים ישראלים למשלחת, נאלץ שירות הביטחון הכללי לעשות שימוש בסמכות שניתנה לו על ידי ממשלת ישראל ולאסור על יציאה המשלחת ליעדה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ