אורי טלשיר
אורי טלשיר

נבחרת ישראל בג'ודו, שתפתח מחר (שישי) את הופעותיה בתחרות הגראנד סלאם היוקרתית באבו דאבי, מופיעה ללא שום סממן המייצג את המדינה. במשלחת הישראלית סיפרו על הכנסת אורחים משביעת רצון ושלחו תמונות של שגיא מוקי עם המקומיים, כמו גם של המאמנים, אורן סמדג'ה ושני הרשקו, מחויכים באולם התחרות. דווקא על רקע האידיליה הזו, מפתיע לגלות היום כי באתר הרשמי של איגוד הג'ודו העולמי (ippon.org) - המפרסם את ההגרלות, התוצאות ושאר הנתונים לקראת ובמהלך כל תחרות בינלאומית - מופיעים הספורטאים ללא דגל המדינה אלא תחת סמל איגוד הג'ודו העולמי (IJF), מה שמייצג את הלך הרוח הצפוי בתחרות.

את ישראל מייצגים בתחרות חמש לוחמות ושלושה לוחמים - כולם מופיעים בשמם המלא, אך ללא הדגל בכחול-לבן. גם ברשימת המדינות המשתתפות בגראנד סלאם אין כל אזכור לישראל, שמוצגת בתור "התאחדות הג'ודו העולמית". אגב, ב"Judobase", מאגר הנתונים המאגד את כל התחרויות והספורטאים בענף, דגל הלאום מופיע לצד שמם של הספורטאים, וישראל נמצאת ברשימת המדינות המשתתפות.

ברשימת המדינות המשתתפות בגראנד סלאם אין כל אזכור לישראל, שמוצגת בתור "התאחדות הג'ודו העולמית"צילום: צילום מסך

כמובן שמדובר במצב חריג ויוצא דופן, שלא דובר עליו לקראת יציאת המשלחת לאבו דאבי. כזכור, לפני שבועיים המריאה מעיין דוידוביץ' לאליפות העולם בגלשני ניל פרייד בעומאן (סיקור יציאתה של דוידוביץ' לאליפות העולם), ומראש נאמר כי הגיעה למפרץ עם דרכונה האוסטרי ולא תתחרה תחת דגל ישראל בשל סיבוכי הוויזות שקדמו להופעה הישראלית בתחרות (לכתבה המרחיבה על הסיבות שהובילו לביטול יציאתה של המשלחת לאליפות).

בניגוד למקרה בשיט, שם שרשרת טעויות ואי הבנות הובילו לביטול הוויזות של הישראלים לעומאן, במקרה הנוכחי דווח כי הליך הנפקת הוויזות הושלם כהלכה, ולקראת התחרות לא הזכירו באיגוד הג'ודו צורך כלשהו להסוות את הזהות הישראלית על המזרן. מובן שמדובר במהלך ספציפי לתחרות באבו-דאבי, וצפויות לו השלכות גם באשר לתחרות עצמה - על החליפות של נציגינו לא יופיעו האותיות ISR, ובמקרה של זכייה ישראלית במדליית זהב, נראה שלא ינוגן ההמנון הלאומי בטקס הפודיום. 

שגיא מוקי (באמצע) לצד שני מקומיים, אמש באבו דאביצילום: איגוד הג'ודו‎

יו"ר האיגוד, משה פונטי, מסר בתגובה: "מדובר בטורניר המקנה ניקוד גבוה מאוד לאולימפיאדה. עשיתי את כל המאמצים על מנת להגיע לאפשרות ההיסטורית שנתחרה בפעם הראשונה באיחוד האמירויות. עברנו מסכת של התכתבויות ושיחות רבות עם הגורמים הרלוונטיים על מנת להגיע ולהתחרות באבו דאבי. מתן הוויזות היה תנאי לאי פרסום ידיעות בנושא בתקשורת הישראלית והעולמית וזו משימה קשה מאוד בפני עצמה. המטרה לשמה הגענו היא להתחרות, לנצח, לזכות בנקודות חשובות ואולי גם במדליה היסטורית לאיגוד הג׳ודו ולמדינת ישראל. בפני עמדו שתי אפשרויות: האחת, לוותר על השתתפות כל המשלחת, קרי ויתור על ההזדמנות להשתתף בטורניר כה חשוב בכל ההיבטים. השנייה, להשתתף וכתוצאה מכך להסכים לדרישות איגוד הג׳ודו העולמי (כנראה כוונתו להסרת הדגל וכל אזכור הישראלי; א.ט) שעשה בעצמו מאמצים אדירים כדי לאפשר לנו להגיע ולהשתתף.

"כיו״ר האיגוד וישראלי גאה, אמשיך לעשות מאמצים שספורטאי האיגוד ישתתפו וינצחו בכל תחרות ובכל מקום בעולם. אני רוצה לציין שספורטאי המשלחת מתנהגים במקצוענות, ואנו כולנו עושים מאמצים גדולים כדי שהסיטואציה הנוכחית לא תשפיע על יכולתם בתחרות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ