השייטת אורן יעקב מתחרה ללא דגל ישראל באליפות העולם בעומאן

שייטת הלייזר נכנסה למדינה עם דרכון ישראלי, אך על המפרש שלה מופיעים ראשי התיבות "ICA", המציינים את ההתאחדות הבינלאומית

אורי טלשיר
אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שייטת הלייזר הישראלית, אורן יעקב
אורי טלשיר
אורי טלשיר

שייטת הלייזר רדיאל, אורן יעקב, זינקה היום (שישי) למים בעומאן בפתיחת אליפות העולם, ותנסה בימים הקרובים להסתער על אחד מארבעת הכרטיסים לריו שיחולקו לספורטאיות שטרם השיגו את הקווטה האולימפית. יעקב, 21, רשמה פתיחה טובה מאוד - היא סיימה את שני השיוטים הראשונים במקומות 4 ו-5 - וכרגע, בכפוף לערעורים אם יהיו כאלה, הישראלית נמצאת במקום השלישי בדירוג הכללי.

אלא שפרט לפן ההישגי החשוב, אפפה את השתתפותה של יעקב סוגיית הסממנים הישראלים. אחרי שנבחרת הג'ודו התחרתה בלי סימני הלאום באבו דאבי ומעיין דוידוביץ' המריאה לאליפות העולם בניל פרייד בעומאן עם דרכון אוסטרי, לא היה ברור כיצד יעקב - שנכנסה לעומאן עם דרכונה הישראלי - תוצג באתר התחרות, מה יופיע על מפרש הסירה שלה והאם זהותה הישראלית תיחשף במים של עומאן.

התשובה התקבלה אחרי השיוט הראשון. אמנם בדף התוצאות של האתר הרשמי מופיעה יעקב עם הכיתוב ISR, אולם בדיקת "ספורט הארץ" מגלה שהמציאות במים שונה; דגל ישראל לא מופיע על המפרש של יעקב, שנושא על גביו את האותיות ICA, מעין קיצור להתאחדות הלייזר הבינלאומית. יש לציין שדגל הלאום על המפרש איננו בגדר חובה ולא כל הסירות מופיעות עמו, אך היעדר האותיות ISR על המפרש של יעקב מסגיר את העובדה כי העומאנים, כמו במקרים האחרונים בהם התחרו ישראלים במדינות ערב, לא מכירים בזהותה הישראלית של השייטת.

ראשי תיבות אלטרנטיביים אינם בשורה חדשה במציאות של הספורט הישראלי בעת האחרונה. כזכור, דוידוביץ' הופיעה בעומאן תחת האותיות RSX, כשם דגם הניל פרייד, ונבחרת הג'ודו הופיעה תחת IJF, התאחדות הג'ודו הבינלאומית. בשורה התחתונה, כמובן שעצם ההשתתפות של יעקב בתחרות וההישג שלה במים הם החשובים ביותר כרגע, אולם לגבי העתיד, הספורט הישראלי שוב קיבל איתות מדאיג לגבי האופן שבו הוא יוצג וייוצג במדינות ערב.

פרט להסוואת הלאום שלה, ההתעלמות מיעקב קיימת גם בדיווח המופיע באתר התחרות אודות שיוטי היום הראשון. מבחינת רזומה, יעקב הצעירה לא נחשבת לאחת הבכירות בדגם, ונראה שהמארגנים לא ציפו לראותה מתברגת במקום כה גבוה בדירוג הכללי. מפתיע לראות שבסקירה המפורטת נכתב על השייטת הדנית שמובילה, על ההולנדית שתופסת בינתיים את המקום השני וגם על הסינית שממוקמת רביעית, תוך דילוג אלגנטי על יעקב שבמקום השלישי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ