פרשיית השחיתות בטניס: שופטים הורחקו לצמיתות בשל שיתוף פעולה עם קרטלי הימורים

ה"גרדיאן" חושף כי שישה שופטים קיבלו שוחד בתמורה לכך שהעניקו למהמרים מסוימים יתרון לא הוגן בטורנירי פיוצ'ר. "אנחנו לא יכולים לחשוף שום פרט בנוגע לפרשה", נמסר מאיגוד הטניס הבינלאומי

שון אינגל, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שופט טניס
לשופט אין קשר לנאמר בכתבה. שופטים מקזחסטן, טורקיה ואוקראינה הם בין אלה שחשודים בכך שלקחו שוחד מקרטלי הימוריםצילום: רויטרס

שני שופטי טניס בינלאומיים הושעו בסתר, בזמן שארבעה נוספים עומדים בפני הרחקה לצמיתות בעקבות חשדות לשחיתות חמורה, כך לפי חשיפת ה"גרדיאן". שופטים מקזחסטן, טורקיה ואוקראינה הם בין אלה שחשודים בכך שלקחו שוחד מקרטלי הימורים בתמורה למניפולציה בעדכון התוצאות באתרי הלייב בטורנירי פיוצ'רים, מה שאיפשר למהמרים להמר על משחקים כשהם כבר יודעים כיצד תסתיים הנקודה הבאה.

השופטים חשודים בכך שפיתחו פרקטיקה שסיפקה למהמרים, שחלקם נכחו במשחקים, מידע על המשחק לפני שהתוצאות היו מתעדכנות באתרי אינטרנט ברחבי העולם. כלומר, אותם מהמרים ידעו בוודאות, לפני כולם, שההימורים יניבו להם רווחים גבוהים. התחבולה הזו התרחשה בעיקר בטורנירי פיוצ'ר שנערכו במזרח אירופה. מדובר ברמה הנמוכה ביותר של הטניס המקצועני, טורנירים שכמעט אף פעם לא מועברים בשידור ישיר ושהשופטים בהם מקבלים שכר זעום, אם בכלל. עובדה זו הופכת אותם מועדים לפורענות.

בהודעה שהוציא איגוד הטניס הבינלאומי, נטען כי הוא לא יכול להגיב בקשר להרחקת של ארבעת השופטים כל עוד מתנהלת חקירה בנושא. "כדי להבטיח חקירה נקייה ממניעים זרים, אנחנו לא יכולים לחשוף שום פרט בנוגע לפרשה", נאמר בהודעה, "אם ימצא שופט אשם, נודיע על כך מיד. הקוד האתי של האיגוד עודכן בדצמבר 2015 כדי שיכלול דיווח ציבורי על סנקציות נגד שופטים החל מ-2016".

איך עבדה השיטה? שופטי טניס מדרגים נמוכים הזינו תוצאות באופן ידני לטאבלטים. בשלב זה התוצאות הועברו למרכז המידע של איגוד הטניס הבינלאומי – שם אותם שותפים לקנוניה אספו את הנתונים והשתמשו בהם כדי להמר על משחקים שעדיין נמצאים בעיצומם.

ארבעת השופטים החשודים מואשמים שדחו בכוונה את הטמעת התוצאות, מה שהעניק למהמרים יתרון של בין חצי דקה לדקה לפני שהמידע עבר לשאר העולם, בחלק מהמקרים השופטים היו שולחים הודעות למהמרים עם התוצאות לפני העדכון הרשמי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ