אחרי 42 קילומטר, 2:40 שעות ושנים של טרטור ביורוקרטי, לונה צ'מטאי קיבלה אזרחות ישראלית

בחדרון צנוע במשרד הפנים בנתניה וכשההמנון הלאומי בוקע מטלפון סלולרי, ניצחה המרתוניסטית גם את המערכת, קיבלה את תעודת הזהות הכחולה והנכספת והצטרפה רשמית למשלחת הישראלית לאולימפיאדת ריו

אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תעודת הזהות של צ'מטאי
התעודה הנכספת. הפעם לא היה צורך לקחת מספר או להמתין לפקידהצילום: הוועד האולימפי

ברחוב רמז בנתניה, ליד קיוסק ומכולת קטנה, ממוקם בניין משרדים ובו ממלכת החותמות והטפסים, הלוא היא לשכת משרד הפנים. עלייה של שתי קומות במדרגות או במעלית הדחוקה, בידוק בטחוני יסודי ותלישת פתק עם מספר התור הם משוכות הביניים בדרך לקבלת אשרה, לחידוש דרכון או לזכות למעמד אזרח.

ממש כאן, בכיסאות הצפופים של הטרקלין, לונה צ'מטאי קורלימה ודן סלפטר בילו שעות על גבי שעות, ממתינים לפקידה שתתפנה כדי לגשת אליה ולגולל בפניה סיפור יוצא דופן, כמעט בדיוני, על גבר ישראלי שהתאהב בבחורה מקניה, כזו שבכלל הגיעה לכאן כמטפלת בביתו של הקונסול הקנייתי ולפתע מצאה עצמה מחייה את הפוטנציאל האתלטי שלה. צ'מטאי השתתפה בתחרויות ריצה מקומיות, ניצחה ברובן אך מעולם לא טיפסה לראש הפודיום השמור לישראלית, אלא הסתפקה במדרגה השנייה משום שמעמדה טרם הוסדר.

לונה צ'מטאי קורלימה ודן סלפטר במעמד המרגש. הפעם, היא זו שכולם חיכו להצילום: אורי טלשיר

היא כאן מ-2008. בספטמבר 2014, נישאו צ'מטאי וסלפטר בחתונה אזרחית בניירובי. הם הקימו את ביתם במושב ינוב ליד כפר יונה, ולפני שנה ורבע נולד רוי, בנם הבכור. עד כה, ברזומה הזה לא היה די על מנת שמוסדות המדינה יראו בה אזרחית ישראלית. גם כשזכתה במירוץ, הובסה בידי הביורוקרטיה. בני הזוג ידעו שרק הישג ספורטיבי יוצא דופן עשוי לקדם אותם בתור, ואז הגיע מרתון תל אביב בו קבעה צ'מטאי תוצאה טובה יותר מהקריטריון האולימפי.

ברגע הזה, כשדמעותיה בשדרות רוקח המיסו את הציבור, כשהתקשורת מינפה ופמפמה את ההתרחשות וכשהוועד האולימפי ושרת הספורט הגבירו הילוך, תקרת הזכוכית הממסדית נפרצה ולסיפור המופלא הזה נותר רק לכתוב את עצמו. הבוקר, שלושה שבועות אחרי שסיימה תוך 2:40:17 שעות את 42.2 הק"מ בתל אביב, צ'מטאי שוב הגיעה למשרד הפנים הנתנייתי.

הפעם לא היה צורך לקחת מספר או להמתין לפקידה. חמושה באימונית ורודה וכשהיא מלווה בסלפטר ובבני משפחתו, חצתה המרתוניסטית את המסדרון וקיבלה גישה לחדר החשוב ביותר בקומה, זה של מנהלת הלשכה.

לונה צ'מטאי מקבלת תעודת זהות ישראלית

אחרי 42 קילומטר, 2:40 שעות ושנים של טרטור ביורוקרטי, לונה צ'מטאי נכנסה לחדרון הצנוע בקומה השנייה של משרד הפנים בנתניה, הצהירה אמונים למדינה וקיבלה את תעודת הזהות לצלילי ההמנון הלאומי, שנוגן ממכשירו הסלולרי של איש הביטחון. אורי טלשיר היה שם ותיעד את הרגע >>> http://htz.li/511

Posted by ‎ספורט הארץ‎ on Thursday, March 17, 2016
לונה צ'מטאי מקבלת את תעודת הזהות היום בנתניהקרדיט: אורי טלשיר

הפעם, היא זו שכולם חיכו לה - הצלמים, העיתונאים, אנשי הביטחון וכמובן מנהלת הלשכה ואנשי משרד הפנים. כולם קיבלו אותה בחיוך ופתחו לה את הדלת לאזרחות. אחרי אלפי הקילומטרים שגמאה במרחבים, אינספור שעות אימונים ופרוצדורות מנהלתיות, צ'מטאי בת ה-27 נכנסה לחדרון הצנוע בקומה השנייה, הצהירה אמונים למדינה וקיבלה את תעודת הזהות לצלילי ההמנון הלאומי, שנוגן ממכשירו הסלולרי של איש הביטחון.

הפלאשים והמיקרופונים תיעדו כל תנועה או פיפס שלה, מנסים ללכוד ולמצות כל רגע במעמד הזה. "Please, look here", ביקש ממנה כל צלם להקדיש לו מבט. ואז, כשהחדר החל להתרוקן והטקס המאולתר תם, הסתובבה צ'מטאי אל בן זוגה והעניקה לו חיבוק חזק יותר מכל מלה. זה היה הרגע שלהם, כשמדינה בה הם רוצים לגור סוף סוף מכירה באהבתם ומעניקה להם אפשרות לחיות בכבוד. הרגע בו ידעו כי העתיד של בנם, שרק החל ללכת כשאמו רצה את המרתון הראשון שלה, יהיה טוב בהרבה.  

מהחדר של מנהלת הלשכה, יצאה צ'מטאי כאזרחית ישראלית. "אני שמחה", היא שיתפה בחיוכה הנבוך, "חיכיתי לזה הרבה זמן ועכשיו זה קורה. זה לא ייאמן, וכנראה שצריך לתת קרדיט גם למרתון תל אביב. אשמח לייצג את ישראל באולימפיאדה ועכשיו אתמקד בהכנות, לאט לאט״.

צ'מטאי וספלטר. חיבוק חזק יותר מכל מלהצילום: אורי טלשיר

"יש הרבה התרגשות וגם מידה מסוימת של הקלה", סיפר סלפטר בן ה-30, שהוא גם מאמנה של אשתו. "אני חייב להודות שגם הלילה הזה לא ישנתי, כנראה מעודף התרגשות. אני מניח שעכשיו נוכל באמת להתמקד בייעוד האמיתי שלנו, שזה הספורט. העזתי לדמיין שהטקס יהיה במעמד של שר הפנים (אריה דרעי) כדי שאוכל להודות לו באופן אישי על אישור הבקשה, אבל אין ספק שהתייחסו אלינו בצורה מכובדת וריגשו אותנו. עכשיו, לונה ראויה ליומיים או יותר של התנתקות מהכל, אתי ועם הילד, כדי למלא מצברים ולהתחיל את ההכנות עם אנרגיות מחודשות".

בני הזוג ירדו במעלית, ובתור של משרד הפנים עדיין המתינו רבים, מצפים שבקשתם תענה בחיוב. צ'מטאי בת המזל לא רק הכירה בנסיבות מטורפות את אהוב לבה, אלא גם ניחנה בכישרון אתלטי חריג בקנה מידה ישראלי, כזה שבסופו של דבר גם שכנע את המדינה לפנות לה את המשוכות מהמסלול.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ