ניצחון לאיגוד ההתעמלות בבית הדין: אין אפליה בין טורי פילנובסקי לנטע ריבקין

עתירת אגודת פתח תקוה על "עוול הזועק לשמים" בנוגע לחלוקת הכרטיסים לאליפות אירופה נדחתה על הסף. פילנובסקי תאלץ לקיים תחרויות מבחן מול לינוי אשרם

אורי טלשיר
אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טורי פילנובסקי
טורי פילנובסקי. הפסידה בבית הדין, תנצח על המזרן?צילום: עמוד הפייסבוק של איגוד ההתעמלות

בית הדין העליון לספורט התכנס אתמול לדון בעתירה של אגודת פתח תקוה נגד איגוד ההתעמלות, שנחשפה אתמול ב"הארץ". היום (שני), נמסרה ההחלטה של הדיינים אסתר וינדר ועמנואל סלע.

פתח תקוה, אגודתה של טורי פילנובסקי, עתרה לבית הדין בטענה כי חלוקת הכרטיסים לאליפות אירופה, שתיערך ביוני בחולון, מפלה ופוגענית כלפיה ומסבה לה "עוול הזועק לשמים". האגודה קוננה על כך שעבור נטע ריבקין, המתעמלת הבכירה שקבעה קריטריון לריו, שריין האיגוד כרטיס אוטומטי לאליפות, ומנגד קבע כי פילנובסקי תאלץ לקיים תחרויות מבחן מול לינוי אשרם על הכרטיס השני.

פתח תקוה סברה כי על האיגוד להקצות את שני הכרטיסים הישראליים לחולון באחד משני אופנים: אם המדד הינו הישגי עבר, הרי שריבקין ופילנובסקי הן אלו שהשיגו באליפות אירופה אשתקד במינסק שתי קווטות, ומכאן שהן זכאיות להשתתף; אם המדד הוא תחרויות מבחן ייעודיות, הרי ששלוש המתעמלות - פילנובסקי, אשרם וריבקין - צריכות לקיימו בלי להעניק מקום מובטח לריבקין.

הדיינים דחו את העתירה ממספר טעמים. ראשית מחמת השיהוי, שכן החלטת הוועדה המקצועית של האיגוד על חלוקת הכרטיסים לחולון אושרה ב-1 בדצמבר 2015, ואילו העתירה הוגשה רק במארס 2016, ערב היציאה לתחרות המבחן בפזארו.

נימוק טכני נוסף הוא שהעותרת לא צירפה את ריבקין כמשיבה, למרות שזו עלולה להיפגע מקבלת העתירה, מה שמוליד דחייה על הסף. הדיינים ציינו כי על אף שדין העתירה להידחות על הסף, הם יתייחסו לגופה. לגבי הטענה כי זכותה של פילנובסקי לקבל שריון על חשבון אשרם, פסקו הדיינים כי הישגיה של פילנובסקי בעבר אינם מקנים לה זכות אוטומטית לייצג את ישראל בחולון, והדבר כפוף לשיקול דעתו של האיגוד.

באשר לטענה על אפליה בין פילנובסקי לריבקין, לה ניתנת האפשרות לייצג את ישראל ללא מבחנים, פסק בית הדין כי נימוק האיגוד לפיו ריבקין השיגה קריטריון אולימפי ומכאן השריון שלה, הוא סביר. הדיינים קבעו כי מאחר שפילנובסקי אינה נמנית על המשלחת לריו, אין מדובר באפליה אלא ב"אבחנה מותרת", ובהחלטות האיגוד אין פגם המצדיק התערבות.

עתירה נוספת שהגישה פתח תקוה, על יציאתה של השופטת נטלי ביידיק לתחרות בפזארו ועל רצון לשנות את מועד תחרויות המבחן, נדחתה בידי בית הדין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ