העימות בין נמרוד משיח לשחר צוברי: כשהמלחמה על הכרטיס הבודד לאולימפיאדה עוברת לפייסבוק

הפוסט שפרסם נמרוד משיח, בו טען כי שחר צוברי ניסה להפריע לו במהלך תחרות הנסיכה במאיורקה, הציף שוב את משקעי העבר בין שני הגולשים הבכירים של ישראל. "חבל שבמקום לגלוש, נמרוד מתחיל להתעסק בכתיבת פוסטים"

אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שחר צוברי (מימין) ונמרוד משיח גולשים
שחר צוברי (מימין) ונמרוד משיח. בין שני הג'ודוקא, המטרה היא לשים את הפוליטיקה בצדצילום: עמית שיסל // עיריית אילת

כאילו לא חלפו להן כמעט חמש שנים מאז אליפות אירופה התוססת בבורגס, ושני הגולשים הבכירים בישראל שוב מתכתשים בקרב על כרטיס בודד לאולימפיאדה. לאורך שלוש השנים האחרונות שחר צוברי, נמרוד משיח ואיגוד השיט יצרו מצג לפיו רוחות של שינוי נושבות בענף ואידיליה של פרגונים הדדיים שוררת בצמרת. אולם מסתבר שכשהישורת האחרונה מתקרבת וחלום אולימפי של ארבע שנים מונח על הכף, דרוש גפרור קטן אחד בגביע הנסיכה במאיורקה כדי להצית שוב את הזירה ולהציף מעל פני המים את משקעי העבר.

אחרי שיוטי אתמול, בעודו מציג יכולת בינונית ויורד למקום החמישי הכללי לאחר הספתח המושלם, טלטל משיח את היוצרות ופרסם פוסט נוקב מאוד בעמוד הפייסבוק. "לאורך שני המקצים שחר דאג לשבש לי את הרוח וגרם לי לצבירת ניקוד רב, זאת למרות ההסכם שנעשה בינינו לפני אליפות העולם", כתב הגולש ממכמורת, "שחר הוכיח היום שמלתו שווה כקליפת השום וירק בפרצוף למערכת, לספורט ולמדינת ישראל".

תקשורת הספורט, בשבוע צחיח למדי, מיהרה לאמץ לחיקה את החיצים ששיגר משיח לעבר הנמסיס. בהיעדר הישגים בולטים ומדליות, היריבות העתיקה היא זו שהשיבה את השיט לכותרות הראשיות.

משיח סיפר כי באליפות העולם באילת היתה לו הזדמנות להפריע לצוברי - ובכך להפחית ממאזנו ניקוד על פי שיטת החישוב הישראלית להכרעת הדו-קרב - אך הוא בחר להימנע מכך ולדבוק בהסכם לפיו הטוב ביניהם ינצח. ערב התחרות באילת, ראשי האיגוד הבהירו לשני הגולשים שהמאבק יוכרע רק על טהרת הספורט, והזהירו אותם מפני חזרה על הטעויות שנעשו בקמפיין ללונדון.

כזכור, באליפות אירופה 2011 בבולגריה, צוברי ניסה לערער על פסיקה של צוות השיפוט באשר להתנגשות בין משיח לבין גולש איטלקי, זאת כדי להסב לו נזק בניקוד המצטבר. בהמשך, חסם משיח את צוברי בשיוט המדליות וגרם לו לאבד את המקום על הפודיום.

"אז אם נמרוד ניצח פעמיים ביום הראשון, זה אומר שהיה הסכם ששחר יסתכל עליו עם משקפת?"צילום: ניר קידר

מאז, הנהלת האיגוד התחלפה ולקראת התחרות בים סוף הודגש בפני הגולשים שהם יכולים לעשות כל מה שנדרש כדי להגיע לאולימפיאדה, כל עוד הם פועלים בצורה כשרה ולא עוברים על החוקים במים כדי לפגוע זה בזה. משיח קונן בפוסט על התנהלות לא ראויה של צוברי, שמצדו לא הגיב. גם האיגוד טרם התייחס באופן רשמי לאירועים במאיורקה, תחרות המבחן האחרונה במירוץ לריו 2016, אולם לפחות לפי מה שידוע עד כה, מי שנכח באתר התחרות לא דיווח על מהלך לא חוקי של צוברי.

"שחר היה לידו באזור הזינוק וכנראה שזה הלחיץ אותו", מספר גורם באיגוד, "זה לא נכון לומר שהיתה הפרעה לנמרוד. אולי היתה שמירה, אבל שחר נהג כחוק ואתמול גלש טוב יותר. ממה שידוע לי, לא היה שום אקט פסול. יכול להיות שפעולה טריוויאלית במצב שגרתי מועצמת בידי נמרוד בסיטואציה מותחת של תחרות מבחן אחרונה. חבל שבמקום לגלוש, נמרוד מתחיל להתעסק בכתיבת פוסטים. אם יש לו טענות על השיוט, אפשר להלין בפני ועדת התחרות וגם המנהל המקצועי שלנו (אלי צוקרמן, א"ט) שנמצא שם כדי למנוע מחלוקות. אולי נמרוד פרסם את הדברים כדי ששחר לא ינהג כך בהמשך".

לפי שעה האיגוד הנוכחי דומם, אך ליו"ר הקודם, יהודה מעיין, יש לא מעט השגות לגבי אותו הסכם הדדי שיזמו קברניטי הענף לפני התחרות באילת והאופן שבו יש לפרש אותו במים. "רק בישראל יש כאלו פטנטים ובכלל מישהו מעלה את זה על הדעת", אומר מעיין ל"ספורט הארץ", "אני לא מצליח להבין מה זה ההסכם הזה. נראה לך הגיוני שמכבי תל אביב והפועל ירושלים בכדורסל יסכמו שהן לא מפריעות אחת לשנייה? התפקיד של המגן למנוע מהמתקיף להגיע לסל, אז אתה רוצה שהוא יהיה נחמד ויתן לו לקלוע? אם הוא שומר כמו שצריך הכל בסדר, ואם הוא נותן מכה על היד, שורקים לעבירה. אותו הדבר קורה גם כאן. יש בשיט חוקי דרך ומי שפועל נגדם, צריך להגיש נגדו ערעור כדי שוועדת השיפוט תפסול אותו".

"אני לא מבין בשביל מה העלו בכלל את הנושא הזה, הרי לא ברור שכל אחד רוצה להשקיע את המקסימום שלו כדי לנצח?", ממשיך מעיין, "עוד לא שמעתי שצריך לעשות הסכם עם אנשים כדי לגלוש בצורה חוקית. אז אם נמרוד ניצח פעמיים ביום הראשון, זה אומר שהיה הסכם ששחר יסתכל עליו עם משקפת?".

בראשית הקמפיין הנוכחי, העידו שני הגולשים שהתבגרו ויישרו ההדורים. כשצוברי נפצע באליפות אירופה 2014, משיח אפילו היה מהראשונים לפקוד את מיטתו בבית החולים. "אווירה רגועה זה באמת טוב לביקורים וצילומים בבית החולים", מחייך מעיין, "כשאין תוצאות והספורטאים מדורגים במקום ה-20, הכל תמיד רגוע ונחמד כזה, שטים וצפים. ואז מתקרבים להכרעה ומבינים שיש רק מקום אחד באולימפיאדה. זה לא משהו מיוחד לישראל, בכל המדינות יש מספר גולשים שנלחמים על כרטיס בודד".

"המעבר לשיטת נבחרת נועד למנוע את המחנאות, ולא נעשה כדי לפגוע בשחר צוברי ונמרוד משיח (בתמונה)"צילום: הוועד האולימפי בי

אחרי החסימה של נמרוד באליפות אירופה ב-2011, האיגוד בראשותך העניש אותו. אם שחר ביצע את מה שנמרוד טוען, לא היית מצפה שגם הוא ייענש?
"אנשים טועים בענק כשהם משווים בין הדברים. באליפות אירופה ההיא, משיח חתך את המסלול כדי להפריע לשחר. במקום לעבור ממצוף א' ל-ב', הוא הלך מ-א' ל-ג'. זה כאילו נסעת בכביש 6 ועברת מהמסלול הצפוני לדרומי. במקרה של מאיורקה, אפשר להגיד שצוברי נסע במסלול השמאלי ולא זז. אין חוק שאוסר את זה".

אז אם יריב מנסה לעכב אותך, כגולש בכיר אין לך אפשרות להתחמק ממנו?
"אם הסיטואציה הזו ביניהם היתה מתרחשת ברוח חזקה, נמרוד היה מעביר הילוך, עוקף את שחר ותוך שתי דקות כבר לא רואה אותו. אתמול היתה רוח בינונית, ובמצב הזה גם ככה קשה לו לגלוש והוא לא מספיק מהיר, אז כל הפרעה חשובה ויותר קשה לעקוף בתנאים כאלה. הרוח הכי קשה לנמרוד היא 7-12 קשר, תנאים של עבודה ואלתור. אין לו מספיק מהירות מול גולשים קלים יותר כמו שחר. נמרוד טוב מאוד ברוחות חזקות, אבל בינוני ברוחות קלות. לא מפני שהוא לא יודע לגלוש, אלא משום שהוא גבוה וכבד. מה שנותן לו יתרון ברוח חזקה יוצר חסרון כשהיא חלשה".

נמרוד ציין שהיתה לו הזדמנות להפריע לשחר באילת והוא לא עשה זאת. יכול להיות ששחר פחות נאיבי ממנו?
"אין לי מד נאיביות, שניהם מצוינים אבל לשחר אין יתרון דרמטי כמו זה של נמרוד ברוח חזקה. שחר צריך לנצל יתרונות אחרים - ראיית שיוט נכונה יותר וגם טקטיקה. הוא כבר לא בכושר של לנצח כל שיוט ברוח חלשה כמו בעבר, אבל הוא יותר ממזר ויודע לנצל הזדמנויות. הוא לא הכי טוב ב-X או Y, אלא ורסטילי ויודע להסתדר".

איך התקרית הזו תשפיע על שניהם לקראת המשך התחרות?
"אני לא חי איתם כמו אז ולא מרגיש בדיוק את הרוח שלהם. מטבע הדברים, מי שמוציא פוסט כזה נראה שהוא יותר במצוקה, ולנמרוד יש משימה קשה יותר כי רק מדליה תעזור לו להגיע לריו. הוא לא היה צריך לקפוץ ככה, אלא לבוא עם ראש נקי ולהתחיל יום חדש. לטעמי הוא עשה טעות שהוא בכלל העלה את הפוסט. אם אתה חושב שאתה צודק, תגיש ערעור. אם לא, איך זה מקדם אותו בתהליך ומה זה נותן חוץ מאשר פרנסה לתקשורת?". 

היו מי שחשבו שדווקא הפרסום בפייסבוק יועיל למשיח וירתיע את צוברי, אולם השיוט הבודד שהתקיים הערב (רביעי) ואופיין ברוחות בינוניות-חלשות סיפק תשובות ברורות - הן באשר למצב המנטלי של כל גולש, והן ביחס לתמונת המאבק. צוברי, בתנאי רוח אופטימליים עבורו, ניצח בשיוט וטיפס למקום השביעי הכללי. משיח סיים רק במקום ה-26 והדרדר למקום ה-12 בשקלול חמשת השיוטים, רחוק 20 נקודות מהפודיום שעליו להשיג, וזקוק לנס כדי לבצע מהפך.

עתה, כשהסיפור בתוך המים כמעט סגור, ינדדו סימני השאלה אל החוף - משיח (27) המאוכזב, שלא ברור האם ימשיך לגלוש עד טוקיו, יתהה האם היה עליו להיות פחות ג'נטלמני באילת כדי לשנות את גורלו. באיגוד ימשיכו לחפש את הנוסחה העתידית ליצירת קמפיין אולימפי נטול עימותים. את צוברי כל זה כנראה מטריד הרבה פחות. בגיל 29 הוא על סף העפלה לאולימפיאדה שלישית ברציפות.     

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ