אורי טלשיר
אורי טלשיר

אחרי שהפסיד דו קרב נוסף מול שחר צוברי על הכרטיס הבודד לאולימפיאדה ועל רקע הטונים הצורמים בהם נחתם המירוץ לריו, נמרוד משיח נחת היום (ראשון) בנתב"ג וראה מולו גדוד עיתונאים וצלמים שחיכו לשמוע ממנו לראשונה מאז הפוסט שפרסם בשבוע שעבר בפייסבוק, בו האשים את צוברי בהתנהלות לא ספורטיבית בתחרות במאיורקה.

"בוא נחליט שיש לנו דקה", אמר משיח לעיתונאים, אך התחושות שהציפו אותו והנסיבות המורכבות גרמו לו בסופו של דבר לחלוק הרבה יותר מזה.

משיח: "אם אתה לא הולך בדרך שאתה מאמין בה ויורד בסוף לרמות נמוכות, זה לא שווה את זה ולא משנה מה התוצאה"צילום: עמית שיסל / עיריית

"בימים האחרונים אני חושב כל כך הרבה על מה שקרה לפני בדיוק ארבע שנים, ועל איך שהטעות בעצם לא תוקנה", אמר הגולש ממכמורת, "במשך שלוש שנים היה איגוד חדש ורוח הדברים היתה אחרת. אני לפחות השקעתי הרבה אנרגיות בלתקן את מה שהיה בקמפיין הקודם. לכולם היה ברור שהדרך בה פעלו שני הצדדים רק הרסה לנו, ובאמת ובתמים חשבתי שזהו, הסיפור נגמר".

על רקע האווירה הנינוחה, הגיע העימות המתוקשר במאיורקה, בו צוברי נקט בטקטיקה כדי לחסום את יריבו ומנע ממנו להתנהל בחופשיות במים. לבסוף, צוברי טס לאולימפיאדה שלישית ומשיח בן ה-27 טרם העפיל לבמה הנחשקת הזו. "יש נבחרות עם סיפור הרבה יותר דרמטי משלנו, אלופי עולם ואירופה שיושבים בבית. זה הרבה מעבר לאיזשהו הסכם בין שני מאמנים שלי ושל שחר שישבו ערב אליפות עולם. זה הרבה יותר גדול מזה. אני כביכול משלם מחיר על הבחירות שלקחתי, אבל הדרך חשובה מהתוצאה וזה מאכזב שהטקטיקה ששחר נקט בה היא לפחד.

"אנחנו אומרים אותם דברים אבל הפרשנות קצת שונה. הוא בחר לפחד ולא להתמודד עם הים, לא לנסות שהטוב ביותר ינצח. הוא בעצם הסתכל על התחזית במאיורקה ואמר 'אני לא מסוגל לנצח את נמרוד, אצטרך לשבש לו את הדרך', בדיוק כמו שהוא עשה לי בסוף הקמפיין הקודם וכמו שאני עשיתי לו לפני כן, באותו משחק עצוב ששיחקנו לפני לונדון".

"אני לא יודע אם במשך שלוש שנים זו היתה הצגה, אבל הגיע רגע האמת וראינו שהדברים חוזרים ארבע שנים אחורה ברגע אחד. ציפיתי למשהו יותר אחראי, הוא עשה את זה כבר ואני לא חושב שספורטאי שמגיע לאולימפיאדה ממקום של פחד ורצון להרוס לאחר זה ספורטאי שיצליח. זה לא ספורטאי שיביא תוצאות במאני טיים. זה מה שהוא עשה, הגיע רגע השיא של הקמפיין והוא בחר לפחד, בחר בטקטיקה שכבר ראינו שהיא לא נכונה לטווח הרחוק. הוא בחר פשוט לא להאמין ביכולות שלו וזה בדיוק מה שיכולתי לעשות באילת אבל ישבתי בצד בשקט ואמרתי 'הבנאדם עוד רגע עושה מדליה פה ואני מעדיף להפסיד ממקום של מישהו עשה מדליה ואני אתן לו את הבמה'. לא חשבתי להסתכל על התחזית ולהגיד 'השבוע יש רוחות קלות אז אני רגע אלך ואפריע לו טיפה כי כנראה שלא אעשה כאן מדליה'.

צוברי. "זה היה קצת מעציב כי באמת ישבנו בקמפיין הזה ושתינו בירה ביחד אחרי ניצחונות והפסדים"צילום: עמית שיסל / עיריית אילת

"זה לא הטקטיקה שאני מאמין בה. מבחינתי ארבע שנים האלה היו תיקון שלם של איך לא לחזור על טעויות העבר, ואם אתה לא הולך בדרך שאתה מאמין בה ויורד בסוף לרמות נמוכות, זה לא שווה את זה ולא משנה מה התוצאה".

השבוע, אנשי האיגוד גיבו את צוברי וסברו כי התנהלותו במים היתה חוקית וללא דופי. משיח, מן הסתם, סבור שהם טומנים ראשם בחול כדי לכבס את העימות הזה בהקדם.

"מבחינתם הסיוט הכי גדול התממש. הסיטואציה חזרה על עצמה, זה קורה שוב רק שהפעם יש תחום אפור והוא לקח פה את הבמה ביג טיים. פעם קודמת באמת היו דברים מלוכלכים מאוד, אבל הפעם זה התחום האפור אז קשה באמת להגיד 'הנה, פה נעשתה עבירה בלתי ספורטיבית והפרת משמעת', אלא היתה פה חוסר אתיקה. זה כל כך לא מייצג את הקמפיין הזה ואני לא מאמין שזו הדרך לספורטאי להגיע עם ביטחון לאולימפיאדה ולעשות בה מדליה".

אתה מתכוון לשנות את גורל הקמפיין ולדרוש הבהרות מהאיגוד?  
"הם שלוש שנים חושבים איך לא להסתבך בסיטואציה הזו, היא קרתה אבל במצב הזה אני לא יכול לבוא מחרתיים עם עורך דין ולהגיד 'הנה, נעשה פה פשע'. יש פה משהו הרבה יותר גדול מזה, רוח הספורט גדולה יותר ממשהו פוליטי ואני לא רואה אף אחד מהמועמדים למדליה בריו מתעסק בדברים האלה. אנשים הפסידו בכבוד, נשארו בבית וככה עושים את זה.

טקטיקה זה לא חלק מהשיט?
"ודאי שעובדתית אפשר לעשות את זה, אבל יש פה משהו גדול יותר. שנינו נפלנו במבחן הזה בדיוק לפני ארבע שנים ואני מדבר ברמה גדולה יותר מחוק כזה או אחר. גם לפני ארבע שנים יכולתי ללכת לוועדת משמעת וגם הייתי מנצח בה, אבל לא רציתי לעשות את כי זו לא הרוח, לא ככה נוסעים לאולימפיאדה וחולמים על מדליה. אני לא בוחר בלפחד במאני טיים, אני בוחר להאמין ביכולות שלי ואם הן לא מספיקות להגיד 'בסדר, אני לא מספיק טוב'".

יש מחשבות שאולי זה הסוף?
"סוף של פרק זה בטוח, יעבור שבוע והמחשבות יתחילו לרוץ. אם ייכנס חלום נוסף לתוך הנפש שלי והמוח, אם יהיה חלום שארצה להגשים אותו, אז אעשה הכל כדי להגשים אותו. כרגע אני צריך להרגע ולתת לדברים לשקוע. יש אליפות אירופה ביולי ואני עדיין לא החלטתי אם אשתתף בה".

מה ששחר עשה הפתיע אותך?
"זה לא הפתיע אותי, זה היה קצת מעציב כי באמת ישבנו בקמפיין הזה ושתינו בירה ביחד אחרי ניצחונות והפסדים, והגיע רגע האמת האחרון והוא לא הצליח לעמוד בזה. מקווה בשביל מדינת ישראל שכן תהיה אולימפיאדה מוצלחת לשיט וסך הכל מאוד התחברתי לאנשים באיגוד, אבל כרגע כמובן שהם החליטו להיות פסיביים. אנשים בוחרים להתנהג מתוך מקום של פחד, אני חושב שגם האיגוד קצת פוחד מהמקום הזה והוא מכוסה בטענה שלא נעשתה פה עבירה פרופר, אז אין מה לעשות בנושא, אבל כל אחד מהם יודע בדיוק מה התמונה הכללית אומרת. אני כל הזמן לומד עוד משהו. יש דרך, לפעמים בסופה אתה מקבל בונוס של מדליה ולפעמים אתה נשאר עם הלימוד ואין מדליה, וזה גם בסדר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ