אחרי שניצחה את כל הנשים, ינג און-יי מוכנה לקראת הגברים

ינג און־יי התאהבה בסנוקר בגלל עניבת הפרפר, עזבה את בית הספר בגיל 13 והתגנבה בחשאי לאולמות בניגוד לחוק בהונג קונג. מי שטוענת כי התמריץ החביב עליה באימונים היה המבורגר עם צ'יפס, מקווה כעת להעפיל לאליפות העולם של הגברים, שם התמריץ מתגמל בהרבה

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ינג און-יי במהלך משחק
און־יי. זכתה בפריים מול אלוף העולם המכהןצילום: רויטרס

16 שחקני הסנוקר הטובים בתבל עלו אוטומטית לאליפות העולם. זהות 16 המשתתפים הנוספים תיקבע בטורניר המוקדמות שייפתח בשפילד ביום רביעי. בין הנאבקים על עלייה ניתן למצוא שמות מוכרים — דינג ז'ונווי, אלוף העולם לשעבר סטיב דייויס, ג'ימי ווייט הגדול — אך זוהי דווקא דמות אלמונית יחסית, ינג און־יי מהונג קונג, שמעוררת עניין רב. בין 128 המשתתפים במוקדמות, היא האשה היחידה.

לא היה זה המשחק ולא כוכבים דוגמת רוני אוסאליבן שמשכו את און־יי לסנוקר בילדותה. למרות שראתה את אביה משחק, היא גם לא באמת ביקשה ללכת בעקבותיו. היה זה, למרבה האירוניה, מה שנחשב לדבר "נשי". "התלהבתי מהתלבושת", סיפרה ל"סאות' צ'יינה מורנינג פוסט" על התרשמותה מהמקטורן ועניבת הפרפר, "חשבתי שאם אוכל להתלבש כך אהיה מיוחדת".

און־יי אכן מיוחדת, מסיבות שונות. כנערה היא לא היתה טובה בלימודים ואף התמכרה למשחקי רשת. "ישנתי, שיחקתי וישבתי מול הטלוויזיה כל היום", אמרה. מעט אחרי שאביה החל ללמד אותה את רזי המשחק, בהיותה בת 13, איפשרו לה הוריה לעזוב את בית הספר. בילוי יומי באולמות סנוקר נראה כפתרון טוב לצעירה, חרף התדמית השלילית שיש למקומות הללו.

גם זה לא היה פשוט. בתחילה, חלק מהאימונים שעממו אותה. אביה מצא דרך להפוך אותם למעניינים. "הוא פיתה אותי עם אוכל", נזכרה, "כשחבטתי נכון, הרווחתי נקודה. כשצברתי מספיק נקודות, הייתי מקבלת המבורגר עם צ'יפס". במקביל, פזלו כולם בדאגה לעבר דלת הכניסה. און־יי מאיצה כיום בממשלת הונג קונג לבטל חוק האוסר על אלו שטרם הגיעו לגיל 16 לבלות באולמות סנוקר. היא, כמובן, עשתה זאת בשעתו בחשאי. "פעם נתפסתי על ידי המשטרה", שיחזרה, "למרבה המזל, השוטר ויתר לי. הוא הבין כי כל מה שרציתי לעשות זה לשחק".

היום, אף אחד לא ימנע את זה ממנה. בגיל 25, און־יי נמצאת על גג העולם — לפחות במגבלות הגובה של סנוקר הנשים. באפריל שעבר הוכתרה לראשונה לאלופת העולם, כשבחצי הגמר בלידס היא מדהימה את ריאן אוואנס הבריטית, שהחזיקה בתואר במשך עשר שנים ברציפות. אחרי שניצחה גם בגמר, התקשרה להונג קונג ובישרה זאת לאביה הישנוני, ששאל באיזה טורניר מדובר. "כמעט התעלפתי", סיפרה, "אבל זה היה שלוש לפנות בוקר, אז אולי הוא לא היה מודע לחלוטין למה שקורה".

און־יי מודעת לחלוטין למה שקרה לה בשנה האחרונה. התואר העולמי הקפיץ אותה לתודעה בהונג קונג. היא הוכתרה לספורטאית השנה — תואר שבשנים קודמות היה שמור לרוכבות אופניים. אוהדים עוצרים אותה ברחוב יותר ויותר. ה־BBC הזמין אותה כצופה לטקס אישיות הספורט של השנה בבריטניה. אחרי הכל, היא שחקנית הסנוקר הראשונה מחוץ לאי שמוכתרת לאלופת העולם ב־35 שנות הטורניר.

במקביל, שומרת און־יי, לה שלושה אחים ואחיות, על אורח חיים שגרתי. היא עדיין מתגוררת עם הוריה, יוצאת לטיולים עם הלברדור המשפחתי. ההצלחה עזרה לה להתגבר על תחושת הנחיתות מול חבריה לכיתה לשעבר — "כולם בוגרי אוניברסיטה, בעלי קריירות מצליחות" — אך לא סיפקה לה עושר. כסף גדול אין במשחק הנשים — אלופת העולם מקבלת רק 1,500 ליש"ט. איפה הן ואיפה הגברים — האלוף שיוכתר השנה יקבל 330 אלף ליש"ט.

"הפערים הכספיים מטורפים", אומרת מריה קטלאנו הבריטית, חמש פעמים סגנית אלופת העולם וגם בת דודתו של אוסאליבן. בראיון ל"אקספרס אנד סטאר" הוסיפה: "הפרס לנשים צריך להיות קרוב יותר, גם אם רק יאפשר פרנסה". היא עצמה מועסקת רוב השנה בעסק של אביה, עובדת 12–14 שעות ביום ברכב למכירת גלידה. אוואנס, שזכתה לתמורה מעטה חרף שליטתה בענף הנשי, קבעה ב"גרדיאן": "זה מגוחך. את מצפה להתפרנס קצת מהיותך הבכירה במקצוע שלך. אני לא מצפה להרוויח מאות אלפי ליש"ט, בגלל שאנחנו לא משחקות בטורנירים הגדולים או משודרות בטלוויזיה, והרמה לא טובה כמו בגברים, אבל את לא צריכה להפסיד כסף".

שאלה שעולה מכך היא האם הפתרון הוא פשוט לאפשר לנשים לשחק עם הגברים. למען האמת, הן כבר עושות זאת מדי פעם. אוואנס הופיעה כמה פעמים בטורנירי גברים, רובם קטנים, ובעיקר הפסידה. בשנה שעברה התחרתה גם היא במוקדמות אליפות העולם, נכנעת בסיבוב הראשון 8–10 לקן דוקרטי, אלוף 1997. און־יי שיחקה נגד גברים במשחקי ראווה. רק בשנה שעברה הצליחה גם לזכות בפריים, דווקא מול אלוף העולם המכהן, סטיוארט בינגהאם.

אז הנשים שם, אך במספרים קטנים ועם מעט מאוד הצלחה. בהתחשב בטבעו של המשחק, ספק אם הנחיתות הפיזית מהווה גורם משמעותי. קטלאנו טוענת כי לגברים יש יכולת ריכוז טובה יותר. סטיב דייויס, שש פעמים אלוף העולם, מנסה להחמיא לנשים באומרו כי הן פשוט חכמות מדי בשביל המשחק. "אין להן את הנחישות לעשות משהו שהוא בזבוז זמן — לנסות להטביע כדורים בכיסים בעזרת מקל", אמר ל־BBC, "גברים הם אידאלים לעשיית דבר שאיננו רלוונטי לחיים, כמו להתאמן שמונה שעות ביום כדי להגיע לרמה של אליפות עולם. אני חושב שאנחנו האידיוטים של האנושות".

ינג און-יי. שחקנית הסנוקר הראשונה מחוץ לאי הבריטי שמוכתרת לאלופת העולם ב־35 שנות הטורנירצילום: רויטרס

וזו בדיוק הבעיה — לאשה, שבניגוד לגבר צריכה לחשוב גם על פרנסה ולעתים על טיפול במשפחה, אין שמונה שעות ביום לאימונים. הן אינן יכולות לשים את כל יהבן על המשחק, וכך לא מסוגלות לצמצם פערים מהגברים.

אולי און־יי תהיה זו שתצליח בכך, בעזרת המעטפת הנכונה. יש לה דחיפה עצומה מאביה, שמשמש כמנהל אולם סנוקר. בצעירותה הוא ליווה אותה לטורנירים הראשונים שלה בחו"ל, בירדן ובמצרים, מבשל עבורה בחדרי מלון. בהודו סבלו יחד מבעיות קיבה. היא גם מקבלת תמיכה ממשלתית. כיום היא מודרכת על ידי וויין גריפית', בנו של טרי, אלוף העולם ב־1979. "האמונה העצמית ומוסר העבודה שלה, יחד עם כישרונה, הופכים אותה לאחת משחקניות הסנוקר הטובות בעולם", הוא אומר.

האמונה העצמית הזו נסדקה בעבר, אחרי שבגמר העולמי ב־2014 הובסה 0–6 על ידי אוואנס. "ישבתי ליד השולחן ובכיתי כל כך שלא יכולתי להפסיק", שיתפה ב"הונג קונג מגזין", "פקפקתי בעצמי כל כך עד שחשבתי כי אולי אינני מתאימה לסנוקר. בסוף השנה דיברתי עם המאמן שלי, שהזכיר לי כי בחרתי בנתיב הזה בגלל שאהבתי את המשחק. מצאנו דרך לכמת את ההתקדמות שלי. כשראיתי הוכחה לכך שאני משתפרת, הביטחון התחיל לחזור אלי".

גם בפעמים הראשונות ששיחקה נגד גברים התערערה אמונתה העצמית. "הייתי מתוחה מאוד ולא יכולתי להטביע אפילו חבטה אחת, אבל התרגלתי", סיפרה, "אני צריכה להתחיל ללמוד לשחק עם שחקנים בכירים ולהסתגל לאווירה. זו תהיה הזדמנות אדירה ללמוד, כי אני תמיד תוהה לגבי מה שבאמת יוצר את הפער בין גברים לנשים".

בעוד מספר ימים היא תגלה זאת בעצמה, במוקדמות בשפילד. בשעת כתיבת שורות אלו, השאלה היא אם תגיע לשם כאלופת הנשים; בימים אלו היא מנסה להגן על תוארה בלידס, לעיני קהל שבמקרה הטוב מגיע לעשרות צופים. זוהי המציאות במשחק הנשים, מציאות שתנסה לשנות. בינגהאם, האלוף מהצד האחר — העשיר — של הענף, טוען שזה אפשרי. "היא פשוט צריכה לשחק נגד שחקנים טובים יותר, זו הדרך להתפתח", אמר, "הדלתות נפתחו עבור אוואנס, אז למה לא בשביל כולן? הכל טמון בגישה. אין סיבה שנשים לא יהיו טובות כמו הגברים".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ