בעקבות הפרסום ב"הארץ" |

לאחר חשיפת העיכוב בתשלום הפרסים, אליפות ישראל תיפרד ממרתון טבריה

איגוד האתלטיקה הודיע על סיום שיתוף הפעולה עם עיריית טבריה: "כאשר האינטרסים לא עולים בקנה אחד בין שני הצדדים – עדיף להיפרד". נוסף על הרצים הישראלים, גם שישה מתחרים מחו"ל טרם קיבלו את הכספים שהובטחו להם

אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי טלשיר

יממה לאחר הפרסום ב"ספורט הארץ", לפיו עיריית טבריה לא העבירה במשך שלושה חודשים סכומים המסתכמים ביותר מ-74 אלף שקלים לזוכים הישראלים במרתון ובריצה ל-10 ק"מ, הודיע איגוד האתלטיקה על העתקת אליפות ישראל במרתון מהעיר.

"לאור ההתנהלות של עיריית טבריה בשנה החולפת בכל הקשור למרתון טבריה, החליטה הנהלת איגוד האתלטיקה על הפסקת שיתוף הפעולה עם עיריית טבריה", נמסר במכתב מהאיגוד לראש עיריית טבריה, "ההחלטה התקבלה נוכח ההתנהלות הקלוקלת בזמן ההכנות למרתון טבריה 2016, במהלכו ולאחר סיום האירוע. כפועל יוצא, איגוד האתלטיקה בישראל יעביר את ארגון אליפות ישראל בריצת מרתון לאתר חלופי, במועד המתאים מקצועית לרצי המרתון. ההחלטה נתקבלה בלב כבד, במיוחד לאור העובדה שאיגוד האתלטיקה עמל במשך 38 שנים על בנייתו של מפעל ספורט מפואר וייחודי, בעל מסורת בנוף הספורט המקומי".

רפי פלד, יו"ר איגוד האתלטיקה, הוסיף כי "עשינו כל שביכולתנו לשמור על המפעל המפואר הקרוי מרתון טבריה, אשר נבנה על ידי אנשי איגוד האתלטיקה במשך שנים כה רבות באהבה, במסירות, ולעתים אף בהקרבה, אולם כאשר האינטרסים לא עולים בקנה אחד בין שני הצדדים – עדיף להיפרד". הנהלת איגוד האתלטיקה מינתה בישיבתה האחרונה צוות לאיתור אתר חלופי לארח את אליפות ישראל במרתון, החל בשנת 2017.

חבר הוועד האולימפי הבינלאומי, אלכס גלעדי, אמר כי לאור הפרסום הוא מתכוון לפנות בהקדם לראש עיריית טבריה. "השתלשלות אי התשלומים לזוכים במרתון טבריה, כפי שסופרה ב'הארץ', נבדקה באיגוד האתלטיקה הישראלי ונמצאה מדויקת", אמר גלעדי, "כנושא מעמד רשמי – יו"ר ועדת הטלוויזיה והדיגיטל בהתאחדות האתלטיקה הבינלאומית (IAAF) – בכוונתי להוציא מחר מייל לראש העיר טבריה ובו אני קורא לו להעביר את התשלומים ישירות לזוכים עד יום שישי, 8 באפריל. היה והתשלומים לא יועברו, כולם ובמלואם, אבקש מהתאחדות האתלטיקה הבינלאומית למחוק את מרתון טבריה מרשימת המירוצים המותרים, כך שמי שישתתף במירוץ טבריה מאולתר ובלתי חוקי, לא יוכל עוד להשתתף בשום תחרות של ה-IAAF".

מעיריית טבריה נמסר בתגובה: "העירייה שמה לה למטרה לקדם ולמנף את העיר בארץ ובעולם באמצעות המרתון, ותמשיך לפעול להשגת היעד תוך שימת דגש על ייחודיות ואיכות המרתון לצד חוויית הרצים. באיגוד חייבים להבין כי מרתון טבריה הבינלאומי, אשר לו יתרונות רבים ואשר זוכה לאהדה ולפופולריות רבה, הוא מותג לאומי ועולמי הנמצא מעל לכל שיקולים פוליטיים ואינטרסנטיים. עיריית טבריה מודה לאיגוד האתלטיקה על פעילותו לאורך השנים. עיריית טבריה תמשיך להעצים את המרתון הוותיק והמקצועי בישראל ולקדמו בארץ ובחו"ל בכל האמצעים והשותפים הנאמנים". עוד נמסר מהעירייה כי בתחילת שנת 2017 ייערך בעיר המרתון ה-40 ברציפות כמתוכנן.

נוסף על הפרידה מהתואר "אליפות ישראל", התברר כי גם רצים בינלאומיים לא קיבלו את הפרסים הכספיים שהובטחו להם. לצד הענקת תגמולים לרצות ולרצים בכחול-לבן שסיימו במקומות 6-1, באים לטבריה מדי שנה רצים בכירים מעבר לים, לרוב מצפון-מזרח אפריקה, בתיווך סוכנים. כך מתגבשת כל שנה סוללה של אתיופים וקנייתים שמסתערים על עשרת המקומות הראשונים, המבטיחים שלל כספי, בעוד הסוכנים מלקטים עמלה נאה. לרוב, הסוכן הוא זה שבא במגע עם מארגני המרתון, מקבל מהם את התשלום עבור הישגי הרצים שהוא מייצג ומעביר אותו אליהם.

במקרה שאחד הרצים משפר את שיא המסלול (2:07:30 שעות נכון ל-2016), הוא זוכה בבונוס שמן בסך 100 אלף דולר, שממומן על ידי הטוטו, נותנת החסות הראשית לאירוע. ואולם, על שאר פרסי הזכייה לרצים הזרים אחראית עיריית טבריה. בדיוק כמו העיכוב והטרטור שחוו הישראלים, כך קרה גם לנציגים מחו"ל שניסו לברר מדוע כספם מתעכב מאז תחילת ינואר.

במרתון הגשום השנה, לא נקבע שיא מסלול חדש. סך הפרסים שרצי העילית מחו"ל – חמישה גברים ואשה אחת – היו אמורים לשלשל לכיסם, הוא כ-13,600 דולר. לפי בדיקת "ספורט הארץ", אף סנט לא הגיע נכון לעכשיו לידיהם של הרצים. ממש כמו המתחרים הישראלים, גם הסוכנים מחו"ל והמקומיים שאירחו אותם מטעם ההפקה מוצאים עצמם בחודשים האחרונים רודפים אחרי אנשי העירייה במיילים, בפקסים ובטלפונים, ומקבלים הבטחות שלא מומשו. סוכן אחד, שלא קיבל יחס, אף שקל לטוס ארצה כדי לדרוש את מה שמגיע לו.

גורמים המעורים במנגנון הבאת הרצים למרתון מעידים כי הרצים מקניה ומאתיופיה זועמים על הסוכנים ששלחו אותם לטבריה ולא דאגו לתשלום. "הם נואשים לכסף הזה וזה כל מה שיש להם, הם אנשים שיודעים לרוץ, זו העבודה שלהם", מסר אחד המעורבים בהפקה, "הרצים שמגיעים לתחרות כמו בטבריה עושים 5-4 תחרויות בשנה, הם לא יכולים להשלים מרתון בישראל ואז תוך שבועיים לרוץ שוב".

מדובר לא רק בסיפור כלכלי, אלא גם בעניין תדמיתי. מרתון טבריה מנסה למתג עצמו כמירוץ איכותי שמושך אליו רצי עילית בכירים מהעולם, אך סאגת התשלום המביכה הזו, והידיעה כי המשתתפים נדרשים לתזז עצמם לדעת כדי לקבל המובטח להם, עלולה לפגוע במוניטין התחרות ובנכונות העתידית של סוכנים להשתתף בה. יחד עם זאת, למרות המחדלים נראה שעד כה, בכל שנה יש מספיק רצים שחושקים בפרסים על ים כנרת.

הטוטו אמנם לא נדרש לשלם השנה בונוס, אך הוא עדיין מעניק החסות הראשית בסך כ-300 אלף שקל. אנשיו הופתעו מאוד מהפרסום על הלנת הפרסים לזוכים, ולקראת מתן החסות בשנה הבאה, הם מתכוונים לברר את הסוגיה מול המארגנים.

בעקבות הפרסום אתמול, שיגרה התנועה לאיכות השלטון מכתב חריף לראש עיריית טבריה, יוסי בן דוד, ובו הדגישה כי על העירייה, בהיותה רשות ציבורית, חלה חובה להשיב לפניות תוך 45 יום מקבלת הבקשה. "עם התעלמות עיריית טבריה מפניותיהם הרבות, לכאורה, של הזוכים בפרס – ולמעשה סרבה במשתמע למלא חובתה – הפרה העירייה פעם אחת את חובתה בתשלום לזוכי המרתון, ופעם שנייה – וחמורה יותר, הפרה את חובתה המנהלית להשיב לפונים אליה במועד הנקוב בחוק", נכתב, "זו רמיסתו של אמון הציבור במערכת אשר אמורה לשרתו".

בעירייה הבהירו הבוקר כי למרות המחלוקות שהתגלעו מול איגוד האתלטיקה, ראש העיר התערב אתמול בערב בסחבת ודאג להעברת כספי הזכייה לאיגוד, כדי שהוא יעבירם לכל הרצים שזכו בפרסים. על כך נמסר מאיגוד האתלטיקה: "נכון להיום, לא בוצעה שום העברה בנקאית לאיגוד האתלטיקה. גם אם היתה מבוצעת כזו, הכסף היה מוחזר כשם שהוא נשלח, משום שעיריית טבריה צריכה לקיים את אשר הבטיחה ולתת את הכסף לאתלטים הזוכים, לא לעשות העברות דרך גופים אחרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ