בכירים חוששים ממינוי פוליטי של מירי רגב לראש מינהל הספורט

בזמן שפרויקטים בעלות מאות מיליוני שקלים נותרים ללא יד מכוונת ומדיניות מסודרת, אחד התפקידים החשובים בספורט הישראלי טרם אויש מסוף 2015. המכרז ייסגר מחר והמועמד המוביל הוא יול ברדוש, סגן ראש מועצת אבן יהודה המזוהה עם הליכוד

אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרת התרבות, מירי רגב
רגב. מירי רגב. "אני סבור שכפי שעשו קודמיה, היא תמנה לבסוף אדם ראוי ומקצועי", טוען גורם בספורט הישראליצילום: אמיל סלמן

מאמן נבחרת הכדורגל הלאומית הוא לא התפקיד היחיד שמינויו נמרח מאז שלהי 2015. קיימת משרה פנויה ובכירה נוספת בספורט הישראלי, שגם גורלה תלוי בוועדת איתור: ראש מינהל הספורט. היעדר אדם שממלא את הפונקציה הזו מסב לפי גורמים בכירים נזק עצום לספורט בארץ. על מציאת מחליפו של אלי גוטמן הופקדה ההתאחדות לכדורגל, בעוד מינוי ראש מינהל הספורט החדש הוא באחריותו של משרד התרבות והספורט והשרה שעומדת בראשו, מירי רגב.

בנובמבר אשתקד, החליט המשרד שלא להעניק קדנציה נוספת לד"ר אורי שפר, שכיהן בתפקיד מאז 2008. פעילותו והחלטותיו של שפר הולידו אי אלו מחלוקות כגון בריכת וינגייט היקרה ונטולת המזגנים. עם זאת, מתנגדיו סברו כי מדובר באיש ספורט מנוסה שידע להניע מהלכים ורפורמות. 

מאז עזיבת שפר, רגב ומשרדה טרם התפנו למלא את אחת הפונקציות הקריטיות שיקבעו את האסטרטגיה וניהול הספורט בישראל. סגניו, דודו מלכא ועופר בוסתן, עדיין בתפקידם, ואת מקומו של שפר ממלא באופן חלקי יוסי שרעבי, מנכ"ל המשרד שנאלץ לתמרן בין שני השדות.

שרעבי, בעל תואר שני במשפטים ותואר שני במינהל עסקים, מונה ביולי 2015 למנכ"ל המשרד במקומה של אורלי פרומן. משנת 2010 שימש ראש מינהל תרבות, חברה ופנאי בעיריית ירושלים. אנשי ספורט מעידים כי מדובר באיש נעים וחיובי שאמנם התנסה בניהול מאסיבי של תקציבים ועובדים בתחום התרבות, אך ללא רקע ספורטיבי שיאפשר לו למלא כראוי את הוואקום שנוצר בתקופת הדשדוש הארוכה, שבה לא חתר המשרד למינוי מחליף לשפר.

"תמיד אפשר לומר שיש ממלא מקום והכל בסדר, אבל אין תחליף לבעל סמכות מטעם המשרד, אותו אדם שכולם יודעים שהוא המחליט", אמר גורם בכיר בספורט הישראלי, "כרגע אין יד מכוונת ומצפן מקצועי. המשרד נוכח ברמה של סתימת חורים, אבל אין  מדיניות מסודרת. במקום להוביל מהלכים, עסוקים בכיבוי שריפות וזו הזנחה פושעת של הספורט בארץ".

יוסי שרעבי. אמנם התנסה בניהול תקציבים ועובדים בתחום התרבות, אך ללא רקע ספורטיביצילום: מוטי מילרוד

ראש מינהל הספורט הוא זה שאמור לייצג את המשרד בהנהלת הטוטו ובמועצה הלאומית לספורט. "כל עוד אין מחליף לשפר", אומר אותו גורם, "למשרד אין נציג רשמי בתוך שני ארגונים חשובים שמשפיעים אסטרטגית על כל הספורט הישראלי".

אחד הפרויקטים המרכזיים של המשרד הוא "פרחי ספורט", אותו הובילה השרה הקודמת, לימור לבנת. מטרת התוכנית להגדיל באופן ניכר את כמות הילדים העוסקים בפעילות גופנית, תוך השקעה של מאות מיליוני שקלים על פני חמש שנים. לפי גורמים שונים, לעת עתה הפרויקט כלל לא עומד ביעדים שהוצבו ומכאן, הצורך בראש מינהל שיעשה סדר ויתווה מדיניות. דוגמה נוספת לחשיבות התפקיד נעוצה בחלוקת ההכנסות של הטוטו, בגובה מאות מיליוני שקלים, לכלל ענפי הספורט על פי אמות מידה, וגם כאן טוענים בכירים כי דרושה הכוונה צמודה ומקצועית יותר מצדו של מנהל הספורט, מה שלא קורה בפועל.

אחרי תקופת לא קצרה של עמימות בנוגע למינוי המחליף, פורסם לפני כשבועיים מכרז מספר 39565 הפונה למועמדים פוטנציאליים עבור תפקיד ראש מנהל הספורט. את המועמדות ניתן להגיש עד מחר (חמישי) ועל הבחירה אמונה כאמור ועדת איתור בראשות המנכ"ל שרעבי.  

בכירים בספורט הישראלי מודאגים מאוד מהאפשרות שרגב תעדיף מינוי פוליטי כדי לחזק את כוחה במפלגת הליכוד, ולא תבחר במועמד שמבחינת רזומה מקצועי הוא המתאים ביותר. למרות הצורך המיידי באיוש התפקיד, מעטים הופתעו מן ההתמהמהות של רגב, שכן, בהיעדרו של אדם סמכותי ודעתן (שרעבי ידוע כנאמן לדרכה; א"ט) הם סבורים כי נוח לה להתנהל וליזום מהלכים ללא התנגדות ממשית לפי האג'נדה שלה. סיוע לרשויות בפריפריה, בין השאר.

ל"ספורט הארץ" נודע כי אחד המועמדים המובילים מבחינת רגב הוא יול ברדוש, שמכהן היום כסגן ראש מועצת אבן יהודה. עו"ד ברדוש היה מנכ"ל ארגון מאמני הכדורסל בישראל, ובשנות ה-70' שיחק במדי בית"ר תל אביב. בכנסת הקודמת לקח חלק בוועדת הפנים והגנת הסביבה שבראשותה עמדה אז רגב, והוא כמובן מזוהה עם הליכוד.  

לפי אנשים המעורים בהליך הבחירה ועל פי מסמך הקול קורא שפורסם, לתפקיד דרוש אדם שבקיא בנבכי הספורט הישראלי ובקשייו, ויודע לנהל מערכות ותקציבים גבוהים. זאת מפני שבמשרד הספורט יעמדו לרשותו יותר מ-100 מיליון שקלים ו-40 עובדים יהיו תחתיו.

ד"ר אורי שפר, ראש מינהל הספורט מ-2008. לא ימשיך בגלל מחלוקות בנוגע לפועלו בתפקידצילום: עופר וקנין

בין אם ברדוש מתאים לדרישות התפקיד או לא, בגופי הספורט הבכירים בוחנים היטב את המינוי המיועד של רגב, ומקווים שהוא יעשה מתוך מחשבה על עתיד הספורט בארץ ולא בהתאם לצרכיה הפוליטיים של השרה.

גורם אחר בספורט הישראלי דווקא סבור שרגב לא תפקיר את התפקיד הממלכתי המשמעותי ביותר בו. "אני סבור שכפי שעשו קודמיה, היא תמנה לבסוף אדם ראוי ומקצועי שיישאר שם כדי להוביל את הספורט - גם במקרה שבו רגב תעבור לתפקיד אחר, כפי שלא פעם עולה מדבריה, במשך שנת כהונתה. לצד היותה אדם פוליטי היא מכוונת לטובת הספורט, ואפשר לסמוך עליה שהיא מבינה את משמעות המינוי הזה ורוצה לצדה אדם משמעותי מהתחום. יש מספיק תפקידים ומינויים אחרים".  

מועמדים אחרים שהוזכרו כמועמדים לתפקיד הם: מנכ"לית אתנה, עמרית ינילוב-עדן, אלי סדרס - בעבר יו"ר איגוד המשקולות ומנהל בית הספר למאמנים במכון וינגייט, ד"ר מורן בצר-תייר - מנהלת פנימיית המחוננים במכון וינגייט, סגניו של שפר ומתי שטיינר, מנכ"ל מרכז הדר יוסף.

אגב, זהו לא התפקיד היחיד שממתין להכרעתה של שרת התרבות והספורט. רגב אמורה למנות גם יו"ר חדש למועצת ההימורים (הטוטו) במקומו של צחי פישביין, שמת בדצמבר האחרון מדום לב.  

ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה: "עד כה מנהל את מינהל הספורט מנכ"ל המשרד, יוסי שרעבי, בהצלחה גדולה עם הישגים רבים של מינהל הספורט תוך עמידה באתגרים מורכבים. הוא שהוביל בתקופה קצרה את התכנית הלאומית החדשה לתשתיות ספורט על פי מדיניות השרה, המהווה בשורה גדולה לעולם הספורט הישראלי על כל חלקיו. המכרז מתנהל ע"י נציבות שירות המדינה, מכאן אין למשרד כל מידע על זהות המועמדים. ועדת האיתור שממונה ע"י נציבות שירות המדינה תבחר את המועמד המתאים ביותר לתפקיד בהתאם לשיקולים מקצועיים".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ