בעקבות הפרסום ב"הארץ" |

לאחר שלושה חודשים וחצי: עיריית טבריה החלה לשלם לרצים הישראלים את כספי הזכייה במרתון

"אני מבקש להעניק לך את הפרס הכספי וגם להתנצל על העיכוב המיותר בתשלום", כתב ראש העירייה. כ-74 אלף שקל אמורים לעבור בימים הקרובים לרצים הישראלים שסיימו במקומות 6-1

אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי טלשיר

מרתון טבריה ה-39 התקיים ב-8 בינואר תחת גשם זלעפות. השבוע, בחלוף שלושה חודשים וחצי של טרטור ביורוקרטי וחילופי מהלומות בין איגוד האתלטיקה לעיריית טבריה, זכו סוף סוף הרצים הישראלים שסיימו במקומות הראשונים גם בפרס הכספי שמגיע להם.

כזכור, לפני שלושה שבועות טלטל את הרשת פוסט פייסבוק של עומר כנעני, אחיה של הגר כנעני שסיימה כסגנית אלופת ישראל ורדפה במשך כל התקופה אחרי בעלי תפקידים בעיריית טבריה כדי לנסות להבין מה עלה בגורל 8,000 השקלים שהיתה אמורה לקבל. כנעני תיאר את הטרטור שחוותה אחותו: אינספור טלפונים ומיילים מול פקידים, מנהל מחלקת הספורט בעיר ועוד רבים אחרים, שרק הבטיחו ולא קיימו

הודות לשיח שהחל בפורומים השונים, הבינו האתלטים כי רבים מהם קופחו ובמהרה התברר כי אף רץ לא קיבל תשלום. בסך הכל, הלינה העירייה סכום של כ-74 אלף שקל מהרצים והרצות המקומיים שסיימו במקומות 6-1, והשהתה גם את התשלום לרצי המקצה לעשרה ק"מ. בבדיקת "הארץ" התברר כי גם רצים זרים מאפריקה לא קיבלו תשלום, וכי מנגנון העיכוב כלפי רצים ישראלים אינו מעידה חד פעמית אלא רשלנות שבצבצה עוד בשנים עברו.

תגובת עיריית טבריה, שנתקבלה ב-4 באפריל, היתה כדלקמן: "העניין הובא לידיעת ראש העיר, שמטפל בנושא באופן אישי. בימים הקרובים יועבר הכסף והרצים יזומנו לקבל את כספם בהתאם לתנאים שנקבעו בתחרות". באותם ימים התעצם המאבק בין העירייה לאיגוד האתלטיקה, שנושל מארגון המרתון האחרון והודיע כי לאור המחדלים הארגוניים מצד העירייה, הוחלט בצעד דרמטי להעביר אחרי 39 שנה את אליפות ישראל הרשמית ממרתון טבריה, כפי שפורסם ב"הארץ".

שיא האבסורד התרחש כאשר העירייה העבירה את סכום הפרסים הכולל לחשבונו של איגוד האתלטיקה, בציפייה שהוא ישלם לכל זוכה ישראלי. האיגוד, מצדו, השיב לעירייה את הכסף שקיבל, וכך מאבקי הכוח הללו גרמו לעיכוב נוסף בתשלום.

ואולם, כשלושה שבועות אחרי שהבטיחו בעירייה להעביר את הכסף "בימים הקרובים", סוף סוף נראה כי הסאגה המביכה הזו לקראת סיום. בשבוע שעבר צלצלו נציגי העירייה לרצים הישראלים, ביקשו מהם כתובת למשלוח והבטיחו כי הצ'קים יוצאים לדרכם בדואר.

המעטפות הראשונות, החתומות בידי ראש עיריית טבריה, הגיעו השבוע לחלק מהרצים. "אני מבקש להעניק לך את הפרס הכספי וגם להתנצל על העיכוב המיותר בתשלום", כתב יוסי בן דוד במכתב מ-19 באפריל שהגיע לידינו, "לצערי, עקב חילוקי דעות בין איגוד האתלטיקה לעיריית טבריה התעכבו כספי ההשתתפות. הנושא מתוחקר, הלקחים יופקו והאחראים לכך יישאו בתוצאות (...) עיריית טבריה תמשיך לפעול לשיפור איכות המרתון וחוויית הרצים".

המרדף אחר התשלום היה חוויה מפוקפקת למדי. למחדל אחראים רבים, ותוצאה אחת שבינתיים נותרה בעינה: לפחות כרגע, מרתון טבריה ה-40 לא יהווה את אליפות ישראל. ייתכן שהאיגוד והעירייה ילבנו את המחלוקות, אך כל המאבק הזה מטיל צל של אמינות והגינות על האירוע שאמור לכבד ולפאר את בכירי הרצים בארץ.

בקרוב נדע אם אכן כלל הרצים הישראלים קיבלו את המגיע להם, ואם נמצאה הדרך לשלם ולהתנצל גם בפני הרצים הזרים, שזכאים לפרסים בסך של כ-13,600 אלף דולר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ