אורי טלשיר
אורי טלשיר

אליפות אירופה בשחייה שתיפתח ביום שני הקרוב בלונדון היא תחרות קריטית מאין כמוה. עבור שחיינים שטרם קבעו קריטריון אולימפי, תהיה זו הזדמנות אחרונה בהחלט לעשות זאת. מבחינת ששת הישראלים שכבר השיגו כרטיס לריו, זוהי התנסות ברמה בינלאומית גבוהה רגע לפני הדבר האמיתי בקיץ. ואולם, למרות החשיבות העצומה, ההכנות של המשלחת הישראלית לתחרות רחוקות מלהיות אופטימליות.

ל"ספורט הארץ" נודע כי איגוד השחייה, שרצה להמתין עד שרשימת היוצאים ללונדון תהיה סופית, הזמין את הטיסות לתחרות רק לפני שבועיים ובהיעדר מגוון אפשרויות, בחר בטיסה של חברת פגסוס שיוצאת מנתב"ג ביום שישי ב-6:45 בבוקר, עם עצירת ביניים בטורקיה ונחיתה בלונדון רק לקראת 13:00. המשמעות - שחיינים יצטרכו לקום לפנות בוקר ויגיעו ליעד רק אחרי כעשר שעות מפרכות, כאשר חלקם אמורים לזנק כבר ביום שני בבוקר למשחה החשוב ביותר שלהם בארבע השנים האחרונות ולייצר תצוגה איכותית.

ההכנות של המשלחת הישראלית לתחרות רחוקות מלהיות אופטימליותצילום: גיא יחיאלי

כוונות האיגוד אולי היו טובות, אך הביצוע הרבה פחות. 27 שחיינים ישראלים צפויים לזנק לבריכה בבירת אנגליה, וביחד עם המאמנים ואנשי הצוות מדובר על משלחת של כ-40 איש. ראשי הענף ניסו למצוא טיסה בעלות סבירה ולכבד את האירוע בכך שכל המשלחת תמריא בצוותא, אולם הפתרון המפוקפק שנמצא גרר תרחיש הפוך וביזארי: כאשר לשחיינים נודע על דרך החתחתים שרקם האיגוד, חלקם העדיפו לשלם באופן עצמאי כ-550 דולר ולהמריא ללונדון בנפרד, בטיסה ישירה שיוצאת ב-10:15 בבוקר ונוחתת ב-13:35. נכון לעכשיו נראה כי אנדריאה מורז, עמית עברי, גיא ברנע, יעקב טומרקין וזוהר שיקלר בחרו באופציה הישירה והנוחה הזו, כששחיינים אחרים שוקלים לנהוג כמוהם.

השחיינים האולימפיים הבכירים ניסו תחילה לקבל סיוע מהוועד האולימפי כדי לממן את הטיסה הישירה, אך המהלך לא יצא לפועל. אחד מאנשי הנבחרת מציין כי לפחות 20 שחיינים קבעו קריטריון לאליפות אירופה עוד בקיץ, כך שניתן היה להיערך לטיסות הללו מבעוד מועד. בגלל שהאיגוד חיכה לרגע האחרון, לבסוף גם הטיסה הבעייתית שבחר איננה זולה כלל. 

כשהשחיינים הודיעו לראשי האיגוד על כוונתם לטוס ללונדון בנפרד, אלו החמיצו פנים אך לאור ההתנהלות הלקויה שלהם, הצניעו את העניין ואפשרו לספורטאים לעשות זאת. "האבסורד הוא שממילא לא חוזרים ביחד", מסביר גורם בענף, "לא ברור בשביל מה כל כך חשוב להמריא יחד אם חוזרים לארץ בעשר נגלות שונות. בשביל מה כל כך הרבה שחיינים עושים קריטריון לאליפות הזו, אם בסוף האיגוד לא מסוגל לממן ולהוציא משלחת בגודל כזה". 

כאמור, כבר בהצגת הבוקר שפותחת את האליפות מצפים לחלק מהנציגים הישראלים משחים קריטיים דוגמת 100 מטר גב, בו ברנע, דוד גמבורג ויהונתן קופלב שואפים לקבוע קריטריון אולימפי, וכן משחה השליחות 4X100 חופשי שבו מקווה הנבחרת לשריין לעצמה מקום בריו.   

"אנחנו סובלים מההתנהלות של האיגוד, שהיא מסורבלת מאוד", אומר גל נבו, שכבר הבטיח מקום באולימפיאדה השלישית שלו והמשחים החשובים עבורו יתקיימו ביום שלישי וביום הנעילה. "זה בוודאי לא עוזר להכנות ואם היה לי משחה חשוב ביום שני, לא הייתי חושב פעמיים ומשלם בעצמי על טיסה ישירה".

גל נבו. "זה בוודאי לא עוזר להכנות ואם היה לי משחה חשוב ביום שני, לא הייתי חושב פעמיים ומשלם בעצמי על טיסה ישירה"צילום: עמית שיסל / איגוד השחייה

יומיים לפני היציאה לתחרות, והמחנה הישראלי לא שקט כשמספר שחיינים עדיין מתלבטים מתי ואיך לטוס. אלו שבחרו באופציה הישירה עוד ממתינים לתשובה האם האיגוד יארגן להם הסעה משדה התעופה הית'רו, או שגם את הדרך למלון הם יצטרכו לממן בעצמם.

גורם בענף לא מבין כיצד נוצר מצב בו שחיינים בכירים שרוצים לייצג את המדינה, נאלצים להוציא מכיסם הפרטי מאות דולרים, ולהטיס את עצמם ברגע האחרון לתחרות החשובה הזו. מובן שישנם עוד שחיינים שהיו רוצים לטוס ישירות, אולם אין להם את האפשרות לממן זאת. בכל מקרה, בנבחרת מצפים מהאיגוד להחזיר לשחיינים את הסכום ששילמו מכיסם ולתקן ולו במעט את העוול שנוצר.

מעבר לפן המקצועי, מסתמן גם מכשול בטחוני שכן חלק מהשחיינים בנבחרת משרתים בצה"ל, עובדה שצפויה להערים קשיים באשר לשהייתם על אדמת טורקיה.

מאיגוד השחייה נמסר: "מדובר במשלחת הגדולה אי פעם לאליפות אירופה, המונה כ- 40 משתתפים ולכן היה קושי גדול במציאת טיסה שתכלול את כל חברי הנבחרת. מעשית זמן ההמתנה בשדה התעופה בטורקיה בטל, משום שהנסיעה משדה התעופה בו נוחתים השחיינים (הית'רו) אורך כשעה וחצי יותר מאשר הנסיעה משדה התעופה בה נוחתת טיסת המשלחת. בנוסף הקדמנו את הגעת הנבחרת ביום על מנת לאפשר לשחיינים עוד יום של הסתגלות ומנוחה. בכל מקרה, אנו נלמד לעתיד ונפיק לקחים לגבי משלחת כה גדולה הטסה לאליפות אירופה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ