מקס ורסטאפן זכה במירוץ ספרד, והפך למנצח הצעיר בהיסטוריית הפורמולה 1

בגיל 18 ושבעה חודשים, הפך ההולנדי לצעיר המנצחים ב-66 שנות הסבב, במירוץ הבכורה שלו בקבוצת רד בול. ניקו רוזברג ולואיס המילטון פרשו אחרי חיסול הדדי

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מקס ורסטאפן חוגג ניצחון ולא מעט היסטוריה, היום בספרד
מקס ורסטאפן חוגג ניצחון ולא מעט היסטוריה, היום בספרדצילום: JUAN MEDINA/רויטרס

אל תיעלבי, מרצדס, אבל אם כך נראה מירוץ פורמולה 1 בלעדייך, ספק אם תחסרי לרבים מחוץ לגרמניה. מאבקי מיקום בצמרת, לרבות על הניצחון, קרבות גלגל אל גלגל, ולקינוח – זוכה היסטורי. בגיל 18 ושבעה חודשים, הפך מקס ורסטאפן לצעיר המנצחים ב-66 שנות הסבב, מסיים ראשון כבר במירוץ הבכורה שלו בקבוצת רד בול, בגראנד פרי הספרדי בקטלוניה. מה שהחל בזינוק מהסרטים, הסתיים בניצחון ששייך לאגדות.

כל זה לא היה מתרחש אלמלא הפרק החדש בסדרה הבלתי נגמרת בין ניקו רוזברג ללואיס המילטון, שביצעו את החטא החמור ביותר שקיים בספורט המוטורי – חיסול הדדי של עמיתים לקבוצה. מהפול פוזישן שהשיג המילטון בשבת, בעקבות הקפה מעולה במקצה הדרוג, לא נותר דבר אחרי עוד זינוק גרוע של האלוף, שאיפשר לרוזברג לעקוף אותו. המילטון ניסה לעקוף חזרה, רוזברג חסם אותו והבריטי נאלץ לסטות אל הדשא, שם איבד שליטה ולקח אתו גם את הגרמני, מחסל את המירוץ של שניהם ואת רצף שבעת הניצחונות של רוזברג, ומותיר אותם עם פרצופים עגמומיים.

האם המילטון היה אשם בנהיגה אגרסיבית מדי? האם רוזברג הגזים בחסימה האגרסיבית? ואולי זה פשוט משהו שקורה במירוצים? על כך עוד יחליטו מנהלי המירוץ. גם במרצדס, אגב, התקשו ביצירת חזית אחידה. בעוד הבוס טוטו וולף מסרב להפנות אצבע מאשימה כלפי אחד מנהגים, היו"ר ניקי לאודה כיוון לעבר המילטון. "זה היה מטופש, יכולנו לנצח במירוץ", אמר אלוף העולם לשעבר ב-BBC, "לואיס אגרסיבי מדי. אצטרך לדבר איתם ולשמוע את ההסברים ואז נראה מה יקרה".

מה שקרה הוא שבמאבק האליפות בין השניים לא השתנה דבר – רוזברג ממשיך להקדים את המילטון המגמגם ב-43 נקודות – אך פרישתם פתחה את הדלת לכל האחרים. בעיקר לוורסטאפן. רק לפני שבוע וחצי קטעה רד בול את השאלתו לטורו רוסו ולקחה אותו אליה כדי לתפוס את מקומו של דניל קביאט המודח. לא רק הטעויות של הרוסי שיחקו תפקיד בהחלטת רד בול, גם כישרונו העצום של ההולנדי; עם חוזה שמסתיים בתום 2017, לא פלא שברד בול רצו להדגיש בפני הבחור כי עתידו איתם.

רוזברג מסיים את המריוץ על טוסטוס, היום בספרדצילום: Emilio Morenatti/אי־פי

היום בספרד, סיפק ורסטאפן הצצה לאותו עתיד. הפרישה של מכוניות המרצדס קידמה אותו למקום השני, אחרי עמיתו דניאל ריקארדו. שנה וחודשיים אחרי שהפך לנהג הצעיר בתולדות הסבב, רק בן 17, כבר הפגין ההולנדי בגרות שחומקת לעתים מהטובים והמנוסים ביותר. הוא לא הזדקק לווירטואוזיות שהראה כבר בפורמולה 1, אלא בעיקר לעקביות, למצוינות טכנית, לניצול הזדמנויות ולאסטרטגיית החלפת צמיגים מוצלחת מזו של ריקארדו, שבעזרתה עבר את האוסטרלי. ב-20 ההקפות האחרונות, כשקימי רייקונן המנוסה כל כך מזנב בו, ורסטאפן לא מצמץ. בפעם הראשונה הוא התייצב על הפודיום, בפעם הראשונה התייצב על ראש הפודיום, בפעם הראשונה הושמע המנון הולנד בפורמולה 1. "אנחנו בהלם כמוכם", הודה כריס הורנר, העומד בראש רד בול. וקביאט? הוא סיים עשירי בבכורה בטורו רוסו; לא רע בכלל, אבל מי ישים אליו לב. אלו החיים במסלול המהיר.

סבסטיאן פטל חתום על כמה וכמה משיאי "הנהג הכי צעיר ש..." בפורמולה 1. בן 21 ו-73 ימים היה כשניצח במירוץ הראשון שלו, במונזה. היום, השיא הזה עבר לוורסטאפן. פטל, בינתיים, היה מעורב במאבקים משלו, הודף את ריקארדו שניסה לעקוף אותו באגרסיביות ומסיים שלישי. ריקארדו, אחרי כל מאמציו ובמירוץ שבו יכול היה לנצח, מצא עצמו לבסוף עם תקר בגלגל בהקפה האחרונה וסיים בקושי במקום הרביעי. זה לא היה היום של הנהג המנוסה יותר של רד בול. זה היה היום הגדול בחיי הנהג הצעיר שלה. זה לא יקרה השנה, אך ככה נראה אלוף עולם שבדרך.

צמרת דרוג הנהגים:

1. מקס ורסטאפן (רד בול)

2. קימי רייקונן (פרארי)

3. סבסטיאן פטל (פרארי)

4. דניאל ריקארדו (רד בול)

5. ואלטרי בוטאס (וויליאמס)

6. קרלוס סיינס ג'וניור (טורו רוסו)

7. סרחיו פרס (פורס אינדיה)

8. פליפה מאסה (וויליאמס)

9. ג'נסון באטן (מקלארן)

10. דניל קביאט (טורו רוסו)

צמרת דרוג הנהגים:

1. ניקו רוזברג (מרצדס) 100 נקודות

2. קימי רייקונן (פרארי) 61 נקודות

3. לואיס המילטון (מרצדס) 57 נקודות

4. סבסטיאן פטל (פרארי) 48 נקודות

5. דניאל ריקארדו (רד בול) 48 נקודות

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ