מוראד לשראווי הוא אלוף אירופה בטאקוונדו, ספורטאי אולימפי ואחיו של המחבל מבריסל

הזרקורים הופנו אליו בגלל אחיו, שפוצץ עצמו בנמל התעופה של בירת בלגיה ("הוא היה בחור נחמד, שיחק קצת כדורגל"). בשבוע שעבר הוכתר מוראד לשראווי לאלוף אירופה בטאקוונדו

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוראד לשראווי  חוגג
מוראד לשראווי "זה מטורף ממש. אותם הורים, שגידלו אותם בצורה דומה. אחד יוצא ממש טוב והאחר ממש רע"צילום: Daniel Mitchell/אי־פי

"אתה לא בוחר את המשפחה שלך", ציין מוראד לשראווי בחודש מארס, מנסה להתנתק ממעלליו של אחד מקרוביו. ספק אם אי פעם יצליח לבדל עצמו לחלוטין. החודשיים שחלפו מאז ודאי לא היוו פרק זמן מספק. הכותרות שהכריזו ביום חמישי על הכתרתו לאלוף אירופה בטאקוונדו, חיברו להישגו של לשראווי גם את השיוך המשפחתי: הוא אחיו של אחד המחבלים המתאבדים בפיגועים בבריסל.

נג'ים לשראווי, בן 24, היה אחד משני האנשים שפוצצו עצמם בנמל התעופה של בירת בלגיה ב־22 במארס, באותו בוקר שבו נהרגו 32 איש בשדה ובמטרו. במשך חודשים הוא היה מבוקש בגין מעורבות בהכנת חגורות הנפץ שבהן נעשה שימוש בפיגועים בנובמבר בפריז, שגבו את חייהם של 130 בני אדם. דנ"א שלו נמצא עליהן.

במסיבת עיתונאים במארס, יומיים אחרי הפיגועים בבריסל, סיפר מוראד, בן 21, כי בני משפחתו סיפקו הצהרות למשטרה בעקבות ההתקפה בפריז. "השוטרים באו לביתנו, ראו שהוא לא שם וזהו זה", אמר, אך הודה כי מחמת הבושה התקשו קרוביו לעשות דברים פשוטים כמו לצאת מהבית ולהיכנס לחנויות. לדבריו, הקשר בין אחיו למשפחה נותק ב־2013, כשנג'ים נסע בפתאומיות לסוריה והודיע שחבר לדאע"ש. מאז, לא שמעו ממנו. במשפחה אף לא ידעו שחזר לבלגיה בספטמבר 2015, למרות שהדירה שבה הכין את המטענים היתה מרוחקת קילומטר וחצי מביתה.

"זה מטורף ממש. אותם הורים, שגידלו אותם בצורה דומה. אחד יוצא ממש טוב והאחר ממש רע", אמר פיליפ קולו, עורך דינה של המשפחה, המונה שישה אחים ואחיות. ואכן, בעוד אח אחד מצטרף לדאע"ש בסוריה, האחר נוסע בעולם בשנים האחרונות בחיפוש אחר מדליות. בין השאר, זכה באחת באליפות ישראל הפתוחה בספטמבר האחרון. לחשבון האינסטגרם שלו העלה את תמונת הפודיום מהתחרות ברמלה, שבה סיים ראשון. ברקע ניתן לראות את שלטי הפרסום בעברית.

לדברי לשראווי, הוא ובני משפחתו לא ראה כל סימן לתהליכי הרדיקליזציה שעבר אחיו טרם נטישתו. "יש לנו אותן שאלות שיש לכולכם. הוא היה בחור נחמד ונבון מאוד. הוא שיחק קצת כדורגל", אמר לעיתונאים. הוא סיפר כי השניים היו קרובים יותר בצעירותם, "אבל התרחקנו ככל שגבר הלהט שלי לספורט". לדבריו, ניסה ליצור קשר עם אחיו בפייסבוק אחרי שנטש לסוריה, ולא קיבל תשובה. "אינני מנסה להבין", השלים, "אני מנסה להמשיך הלאה". כשנשאל אם ימשיך להתחרות ולייצג את בלגיה, השיב: "נלחמתי, אני נלחם ותמיד אלחם".

וכך הוא עושה, חרף חששו של אביו כי מעשיו של נג'ים יפגעו בקריירת הספורט של מוראד. עונת 2015 שלו היתה טובה, לרבות ניצחונות בתחרויות במצרים ובישראל, מקום שני באוניברסיאדה והדחה ברבע גמר אליפות העולם; 2016 טובה עוד יותר — זכיות באליפות ארצות הברית הפתוחה וב"לוקסור אופן" במצרים, מקום שלישי בתחרויות בקנדה ובפוג'יירה שבאיחוד הנסיכויות, ועתה זכייתו באליפות היבשת. "מלך אירופה במשקלים הקלים", הגדירה אותו התאחדות הטאקוונדו הפלמית.

עניין המשקל עוד ילווה אותו זמן מה. לשראווי מתחרה לרוב במשקל עד 54 ק"ג, אבל במשחקי ריו קיימות רק ארבע קטגוריות. אם יגיע לשם יצטרך להתמודד מול יריבים כבדים ממנו לרוב, במשקל עד 58 ק"ג. וכפי שזה נראה כעת, הוא יהיה באולימפיאדה. בבלגיה היו שרצו כבר בתחילת השנה לקבוע כי מוחמד קטבי הכישרוני, שהרשים ב־2015, יהיה נציגם במשקל האמור; אחרים דרשו להמתין עמוק לתוך 2016 כדי לראות מי בכושר טוב יותר. אי ההסכמה בין ההתאחדויות דחתה את מועד ההחלטה, ולשראווי כנראה נסק ממש בזמן הנכון.

כמה שירצה להימנע מכך, תשומת הלב שתמתין לו בברזיל תחרוג מזו שמוקדשת ללוחם טאקוונדו רגיל. הוא עצמו הודה שבני משפחתו יחיו לנצח עם האשמה הטמונה בידיעה שמתוכם יצא מחבל. לא בטוח שרשויות הספורט עוזרות, חרף הרצון הטוב. "מוראד, שהיה באור הזרקורים מחוסר רצון בגלל הקשר של אחיו לטרור, זכה במדליה ראשונה בתחרות גדולה", כתב איגוד הטאקוונדו האירופי בסוף השבוע, "צבעה זהב"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ