אורי טלשיר
אורי טלשיר

כשאחת מחמש המתעמלות של נבחרת רוסיה שמטה הערב (ראשון) מידה את הסליל הצבעוני בגמר תרגיל הסרטים של אליפות אירופה ה־32 בהתעמלות אמנותית, כל אחד מהצופים ביציעי חולון הבין שחזה בתרחיש יוצא דופן, כזה שמתחולל אולי פעם בשנה.

הטעות הנדירה הזו תורגמה לציון נמוך מאוד בסטנדרט הסובייטי (17.933) והוציאה את הרוסיות מתמונת הפודיום. מדליית הזהב, זו שכמעט בכל תחרות משוריינת באופן אוטומטי לפמליה ממוסקבה, הפכה לפתע זמינה עבור שאר המשתתפות בגמר.

עם האינפורמציה הזו עלתה למשטח הנבחרת הישראלית, שבדיוק כמו ביום שישי - אז זכתה בארד בתחרות הקרב-רב - סיפקה ביצוע נפלא ונטול שגיאות. אלונה קושבצקי, אידה מיירין, קרינה ליחבר, קטרינה לבינה ויובל פילו קיבלו מהשופטות ניקוד 18.400 - הכי גבוה שלהן בתחרות - ועלו זמנית לפסגת הדרוג. בלארוס, היחידה שהיתה יכולה למנוע זכייה מהישראליות, עשתה זאת עם 18.516 וחטפה את מדליית הזהב.

ישראל הסתפקה בסגנות, וההיסטוריה חמקה מבין אצבעותיהן הדקיקות של המתעמלות בכחול-לבן. נדמה היה שהזדמנות בלתי חוזרת הוחמצה זה עתה, וספק אם מישהו האמין שהצ'אנס הבא יגיע כל כך מהר.

בגמר התרגיל המשולב (אלות וחישוקים) שהתקיים מיד לאחר מכן, ישראל היתה הראשונה לעלות על המשטח. לצלילי "היא רק רוצה לרקוד" של עומר אדם ומשה פרץ, החמישייה הישראלית שוב הבריקה עם 18.316 והמתינה לביצועים של שאר המעצמות.
אם בתרגיל הראשון נדמה היה שמדובר במעידה רוסית חד פעמית, בביצוע השני האימפריה ממוסקבה קרסה באופן בלתי נתפש עם שלוש שגיאות וציון 15.991, חריג עבור נבחרת שבקרב־רב לא ירדה מ־18.5. מבחינת ישראל התסריט הדרמטי והדמיוני חזר על עצמו - היא שוב צעדה בראש והפעם רק בולגריה, שעלתה אחרונה למשטח, יכלה למנוע ממנה את הבכורה.  

הביצוע הבולגרי נראה נקי ומשובח, ובאולם היתה תחושה שישראל שוב תוזז באופן מרגיז למקום השני. אחרי שניות מתוחות שהרגישו כמו נצח, הופיע על המסך הגדול הציון 18.183 לנבחרת מסופיה. לראשונה אי פעם באליפות אירופה או עולם, גרפה נבחרת המתעמלות הישראלית מדליית זהב. היה זה פינאלה חלומי וחריג לאליפות היבשת בחולון - שני טקסי מדליות נטולי המנון רוסי, ואלפים ביציעים שזוכים לשיר את ה"תקווה" ביחד עם נערות מוכשרות בנות 18 ו־19, שמתאמנות עשר שעות ביום ומקדישות את כל הווייתן למרדף אחר שלמות.  

נבחרת ישראל רשמה ערב מצויין שכזכתה במדליית זהב וכסף באליפות אירופה בהתעמלות אמנותיתצילום: אורי טלשיר

"לפני התחרות ממש לא חשבנו על זהב או על מדליות בכלל, זה פשוט קרה", אמרה הקפטנית אלונה קושבצקי, "אנחנו עדיין לא קולטות את זה, אבל אני בטוחה שזה יגיע. ההישג נותן פוש ענק לריו, האולימפיאדה זו המטרה הכי גדולה של הקריירה שלנו. אני מקווה שנבוא לשם בשיא היכולת ונעשה ביחד את הטוב ביותר". 

"זה מעלה דמעות", שיתפה המתעמלת האמוציונלית בחבורה, אידה מיירין, שהתייחסה גם ליום הזוועתי שעבר על הנבחרת הרוסית. "טעויות יכולות לקרות לכל נבחרת ובאותה מידה זה יכול היה לקרות גם לנו. הפעם זה קרה לנבחרות אחרות ואנחנו היינו יציבות. בסיום ידענו שאנחנו ראשונות אבל עדיין לא האמנו. גם כשזכינו לא האמנו ואנחנו עדיין לא מאמינות". 

ביום שישי, כשישראל זכתה במדליית הארד בקרב־רב, השקט נשמר בגזרה הנפיצה של אירה ויגדורצ'יק. אתמול, אחרי שחניכותיה גרפו כסף וזהב, המאמנת הראשית כבר שחררה את הנצרה. התוצאה, כצפוי, היתה צבעונית במיוחד. 

"אין לי תחושה, לא מרגישה כלום", אמרה ויגדורצ'יק, "לא ידעתי באיזה ציון סיימנו, לא ידעתי שיש לנו מדליית זהב ולא הבנתי בכלל מה רוצים ממני. הזהב זו מתנת אל למדינה. גם אנחנו עשינו כל מיני שגיאות, כנראה שפחות מאחרים. המדינה כל כך חיכתה לזה וכולנו חלק מההיסטוריה. זו הגשמת חלום ומשהו שעדיין נשגב מהבנה. עשינו את זה - צריך זמן לעכל, לשמור בארכיון ולהתכונן לריו, כי אין לזה שום קשר לאולימפיאדה".  

קרדיט: אורי טלשיר

"כשהבנות יוצאות לתרגיל אני נושאת תפילה - 'ברוך אתה ה' שנתת לי זכות לעבוד עם הבנות האלה ולייצג את המדינה, אני מאמינה בהן ואקבל כל מה שתיתן לי'", גילתה ויגדורצ'יק, "זה גם מה שאני אומרת לעצמי בזמן שהן זורקות את המכשירים. הסתכלתי עליהן בזמן התרגיל והצלם מאוד הפריע לי, אבל הקדוש ברוך הוא עזר. משה פרץ ועומר אדם צריכים להגיד לנו תודה שהשתמשנו במוסיקה שלהם ונשתמש בה גם באולימפיאדה. לכל השירים והמלים בתרגילים יש משמעות - התפילה הכי קדושה של ירושלים וגם מוסיקה מזרחית, כי יש בנו מזרחיות ולא צריך להתבייש בזה. יש המון משמעויות לזה ש־ח' ו־ע' יושמעו גם באולימפיאדה".

צריך להדגיש שבפורמט האולימפי יש רק תחרות קרב־רב (שקלול שני הביצועים), ולא מחולקות מדליות בגמרים בודדים כמו באליפות אירופה. ועדיין, ישראל ממשיכה לקבע את מעמדה בצמרת הענף. בעוד מעצמות אחרות חורקות וגם האימפריה הרוסית איננה חסינה, החמישייה הישראלית נראית בשיאה ומוכנה להסתער על הפודיום גם בברזיל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ