פטר סגאן ניצח בקטע השני של הטור דה פראנס ולקח ממארק קאבנדיש את החולצה הצהובה

אחרי יום של טיפוסים קצרים ותלולים שהסתיים בספרינט המוני לקו הסיום, ניצח הרוכב הסלובקי בקטע ראשון מאז 2013 והבטיח לעצמו לראשונה את ההובלה במירוץ

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פטר סגאן (בלבן) חוצה ראשון את קו הסיום, הערב בצרפת
פטר סגאן (בלבן) חוצה ראשון את קו הסיום, הערב בצרפתצילום: JEAN-PAUL PELISSIER/רויטר

אם יום הפתיחה בטור דה פראנס התרכז בספרינטרים, הרי הקטע השני הכניס למוקד את ה"פאנצ'רים" – רוכבים שמתמחים בטיפוסים קצרים אך תלולים. כאשר בדרך ממתינים לכולם שלוש עליות בדרגה 4 ובסוף טיפוס קשה יותר בדרגה 3 – 1.9 קילומטרים בשיפוע ממוצע של 6.5% - היה ברור שיומו הראשון של מארק קאבנדיש בצהוב יהיה גם האחרון. השאלה היחידה היתה מי יחליפו. התשובה, צפויה ומפתיעה, מפתיעה וצפויה: פטר סגאן.

בשנים האחרונות, היה סגאן "איש הכמעט" של קטעי הטור. הוא אמנם זכה ארבע פעמים ברציפות בחולצה הירוקה של המאיץ המצטיין, מדגיש את איכויותיו הנדירות במקבץ אדיר של תוצאות, אולם בשתי המהדורות האחרונות המשיכו הניצחונות בקטעים עצמם לחמוק ממנו. שוב ושוב הפסיד בפער של סנטימטרים, מחמיץ את הטיפוס לראש הפודיום היומי. הערב (ראשון) כבר זכה בכל הקופה.

שמונה קילומטרים לסיום ניסה יספר סטויבן לסלול את דרכו אל התהילה. אחרי שהיה לאורך הקטע חלק מקבוצת הבריחה, הפך סטויבן לבורח יחיד – רק כדי שהדבוקה, כמעט כרגיל, תבלע אותו ממש במאות המטרים האחרונים. הקטע השני הפך גם הוא לספרינט המוני אל קו הסיום, והמנוע של סגאן – המחמיצן הגדול – היה הפעם חזק מכולם. לא רק שניצח בקטע ראשון בטור מאז 2013 – הוא גם הבטיח לעצמו לראשונה את החולצה הצהובה. יממה אחרי שכינה את הקטע הראשון "משעמם", אלוף העולם כבר היה מרותק בהרבה. "זה לבטח משהו מיוחד", הודה.

עבור רוכבים אחרים, נדמה ששאיפות הניצחון במירוץ כולו הולכות ונמוגות. יממה אחרי הנפילה בקטע הראשון, אלברטו קונטדור שוב התרסק וגם התקשה בטיפוס האחרון. הפעם, הנזק גדול: הוא נותר הרחק מאחור וקלע לפיגור של 48 שניות משני המועמדים הבולטים לניצחון, כריס פרום ונאירו קינטאנה. ריצ'י פורט, שסבל מתקר, סופר זמנים בדאגה גדולה עוד יותר: הוא כבר רחוק 1:45 דקות מהפייבוריטים. הטור רק החל, אבל כמה חלונות כבר נסגרים.

דרוג הקטע השני (סן לו – שרבור-אן-קוטנטן, 183 ק"מ):

1. פטר סגאן (סלובקיה, טינקוף) 4:20:51 שעות

2. ז'וליאן אלאפיליפ (צרפת, אטיקס-קוויקסטפ) זמן זהה

3. אלחנדרו ולוורדה (ספרד, מוביסטאר) זמן זהה

4. דן מרטין (אירלנד, אטיקס-קוויקסטפ) זמן זהה

5. מייקל מת'יוס (אוסטרליה, אוריקה-גרינאדג') זמן זהה

דרוג מצטבר (החולצה הצהובה):

1. פטר סגאן (סלובקיה) 8:34:42 שעות

2. ז'וליאן אלאפיליפ (צרפת, אטיקס-קוויקסטפ) + 8 שניות

3. אלחנדרו ולוורדה (ספרד, מוביסטאר) + 10 שניות

4. וורן ברגיל (צרפת, ג'איינט-אלפסין) + 14 שניות

5. כריס פרום (בריטניה, סקיי) + 14 שניות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ