טור דה פראנס: סטיבן קאמינגס ניצח, נאירו קינטאנה לא הפסיד

הרוכב הבריטי בן ה-35 השיג את מה שכינה "הטוב ביותר מכל ניצחונותיי", בעוד הקולומביאני הפיק לקחים מהשנה שעברה ולא איבד זמן לכריס פרום בקטע ההררי

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סטיבן קאמינגס חוצה את קו הסיום בטור דה פראנס
סטיבן קאמינגס חוצה את קו הסיום. הקדים ענק כווינצ'נו ניבאליצילום: LIONEL BONAVENTURE/אי־אף־

בדיעבד, יש הסבורים שהטור דה פראנס הוכרע בשנה שעברה כבר בקטע השני, כשנאירו קינטאנה איבד 88 שניות בגלל תקר. הקולומביאני עצמו סבור אחרת; עבורו, 64 השניות שכריס פרום הרוויח בהשוואה אליו בקטע העשירי – בטיפוס הגדול הראשון – עשו בסופו של דבר את ההבדל.

במשך 12 חודשים הדהדו בראשו של סגן האלוף המלים "לה פייר סן מרטן", הטיפוס שהרס לו הכל. הוא לא עמד לחזור על הטעות ולהגיע בלתי מוכן להתקפה נוספת של פרום. בחודשיים שקדמו לטור, בעוד אחרים מתחרים, התרכז הקולומביאני באימון בהרים במולדתו. "כשפרום בורח, קשה להישאר צמוד אליו", הסביר ל"גאזטה דלו ספורט", "בעבר הייתי הרוכב שאיבד מולו הכי מעט זמן בוונטו ובלה פייר סן מרטן, אך זה כבר לא מספיק. עבדתי ספציפית במטרה להגיב להתקפותיו ולא לאבד זמן".

אם זו היתה מטרתו היום (שישי), קינטאנה יכול לסמן וי: הוא לא איבד זמן לפרום. אלא שבקטע הפירנאים הראשון של מהדורת 2016, נראו כל הרוכבים הבכירים כמי ששומרים את הקלפים קרובים לכידון. את ההתקפות וניסיונות הבריחה שמרו לאחרים, בעודם ממשיכים לדווש יחד. ואם עוד היתה אפשרות שמישהו ינסה משהו, חיסל אותו המסלול עצמו כשאחד מבלוני הפרסום שתלויים מעל לכביש קרס עליו קילומטר לסיום, מבטיח שדבר דומה לא יקרה לסיכויי הזכייה של איש. כל מי שעוכב זכה לזמן זהה בדרוג.

יחסית לבאות, הקטע השביעי סיפק לרוכבים רק טעימה מההרים. הוא כלל טיפוס מרכזי אחד, 12 קילומטרים בשיפוע ממוצע של 6.5% לפסגת קול ד'אספן, שאחריו ירידה של שבעה קילומטרים עד לקו הסיום. או כמו שסטיבן קאמינגס קרא לזה: "משהו שמתאים למעלות שלי".

נאירו קינטאנה והאוהדים. "עבדתי ספציפית במטרה להגיב להתקפותיו (של כריס פרום) ולא לאבד זמן"צילום: JEFF PACHOUD/אי־אף־פי

בשנה שעברה היה קאמינגס חלק מההיסטוריה. לא רק שרכב עבור הקבוצה האפריקאית הראשונה בטור, MTN-קובקה, הוא גם השיג עבורה ניצחון בכורה. לקבוצה קוראים עתה דיימנשן דאטה וקאמינגס כבר בן 35, אבל מסתבר שזה כל מה שהשתנה. 25 קילומטרים לסיום, אחרי כל ניסיונות הבריחה מצד עשרות רוכבים, נותר הבריטי לבדו בחזית, משאיר מאחור ענק כמו וינצ'נזו ניבאלי ויוצר פער של עשרות שניות בעודו מטפס בקול ד'אספן. הוא לא נעצר לפני שהוסיף לחגורה שלו ושל קבוצתו ניצחון גם בטור של 2016. "מכל ניצחונותיי", אמר, "אני חושב שזה הטוב ביותר". דאריל אימפי הדרום אפריקאי עקף במטרים האחרונים את דני נבארו כדי לסיים שני ולהשלים יום גדול ליבשת.

כאשר פרום ועמיתיו שומרים את כוחותיהם לקטעים הקשים יותר, קיבל גרג ואן אברמאט הזדמנות להיאחז יום נוסף בראשות הדרוג המצטבר. לא רק שעשה זאת, הבלגי – שאיננו מבכירי המטפסים – הצטרף לרשימת הרוכבים שהציגו את כוחה הקסום של החולצה הצהובה כשסיים חמישי בקטע ואף הגדיל את יתרונו ל-6:36 דקות על פני ז'וליאן אלאפיליפ הצרפתי.

דרוג הקטע השביעי (איל ז'ורדן – לק דה פאיול, 162.5 ק"מ)

1. סטיב קאמינגס (בריטניה, דיימנשן דאטה) 3:51:58 שעות

2. דאריל אימפי (דרום אפריקה, אוריקה) + 1:05 דקות

3. דני נבארו (ספרד, קופידיס) + 1:05 דקות

4. וינצ'נזו ניבאלי (איטליה, אסטנה) + 2:14 דקות

5. גרג ואן אברמאט (בלגיה, BMC) + 3:04 דקות

דרוג מצטבר אחרי שבעה קטעים (החולצה הצהובה):

1. גרג ואן אברמאט (בלגיה, BMC) 34:13:40 שעות

2. ז'וליאן אלאפיליפ (צרפת, אטיקס-קוויקסטפ) + 6:36 דקות

3. אלחנדרו ולוורדה (ספרד, מוביסטאר) + 6:38 דקות

4. חואקין רודריגס (ספרד, קטושה) + 6:39 דקות

5. כריס פרום (בריטניה, סקיי) + 6:42 דקות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ