כריס פרום ברח אל הניצחון בקטע השמיני בדרך לחולצה הצהובה

13 שניות עזרו לפרום לשים את ידו על החולצה הצהובה והיוקרתית. הבריטי הקדים את שאר הרוכבים כשהפער ביניהם גדל דווקא כשהרוכבים היו במהלך הירידה

אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כריס פרום בסיום המירוץ
אמיר ענבר

לטור דה פראנס פסגות רבות, אבל אחת מהן חביבה במיוחד על מארגניו. בכל שנות המירוץ, נשלחו הרוכבים לטפס בטורמאלה יותר מבכל מקום אחר – כמעט 80 פעמים. התפנית הקטנה היום (שבת) היתה שההגעה אל הפסגה המפורסמת לא סיפקה הקלה לאיש, שכן היה זה רק הראשון מארבעת הטיפוסים שהמתינו לכולם. אם תרצו, להתחיל הכי חזק שאתה יכול – ואז כבר נראה מה נשאר ממך.

כאשר הגיעו הרוכבים לטיפוס הרביעי והאחרון, בקול דה פרוסורד, גם לחלק מהטובים ביותר כבר לא נותר הרבה. באחד מניסיונות הבריחה – דווקא בירידה – הצליח כריס פרום להתנתק מיריביו ולברוח מהם כל הדרך אל הניצחון בקטע השמיני, בהפרש של 13 שניות. "זה לא ממש היה מתוכנן", סיפר, "חשבתי שאנסה בירידה כי הניסיונות בטיפוסים לא הצליחו. הם נדבקו אלינו, אז החלטתי לנסות בירידה. זה היה מגניב".

מגניב, ומוצלח. ביום השני מתוך שלושה בפירנאים, השתלט האלוף המכהן על החולצה הצהובה ופתח פער קטן אך בעל משמעות סמלית של 23 שניות מיריביו הבולטים - נאירו קינטאנה, טיג'יי ואן גארדרן ופאביו ארו. "אקח כל שנייה שאוכל", סיכם. במקרה של אלברטו קונטאדור, שלא לדבר על טיבו פינו, את הפערים כבר סופרים בדקות. זה לא הטור דה פראנס שלהם.

הטור דה פראנס? השנה, אולי צריך לשנות את שמו ל-Tour of Britain. רוכבים מבריטניה ניצחו בחמישה משמונה קטעים, כשפרום מוביל בדרוג המצטבר, מארק קאבנדיש אוחז בחולצה הירוקה של המאיץ המצטיין ובריטי נוסף לובש את הלבן של הצעיר המצטיין.

ביום שישי היה אדם ייטס קורבן לאירוע חסר מזל, כששלט פרסום מתנפח הפרוש מעל לכביש נפל דווקא עליו, קילומטר לסיום, גורם לו לחבלות ולפציעה בסנטר שהצריכה תפרים. את הנחמה סיפקו לו המארגנים, בדמות תיקון זמנים לכל הרוכבים המעוכבים שהעלה אותו למקום השני בדרוג המצטבר והעניק לו את החולצה הלבנה של הרוכב הצעיר המצטיין.

קרדיט: Francetv Sport

"זה היה מאכזב, אבל מה אפשר לעשות כשהדבר הזה נופל עליך?", אמר ייטס. התשובה: לחזור כעבור יממה ולהמשיך לדווש. בעוד ז'וליאן אלאפיליפ, יריבו הבולט עד כה בקטגוריית הרוכב הצעיר, נחלש בטיפוסים, צלח אותם ייטס בן ה-23 היטב כדי לסיים רק 13 שניות אחרי פרום ולשמור על המקום השני והחולצה הלבנה, כשהוא רחוק 16 שניות מהמוביל.

העובדה שכל 198 הרוכבים שהחלו את הטור הגיעו לסוף הקטע השביעי, היוותה דבר חסר תקדים בהיסטוריה של המירוץ. רק היום נרשמה הפרישה הראשונה: מיכאל מורקוב הדני מקבוצת קטושה.

דרוג הקטע השמיני (פו – באנייר דה לושון, 184 ק"מ)

1. כריס פרום (בריטניה, סקיי) 4:57:33 שעות
2. דן מרטין (אירלנד, אטיקס-קוויקסטפ) + 13 שניות
3. חואקים רודריגס (ספרד, קטושה) + 13 שניות
4. רומן בארדה (צרפת, R2AG) + 13 שניות
5. רומן קרויציגר (צ'כיה, טינקוף) + 13 שניות

דרוג מצטבר אחרי שמונה קטעים (החולצה הצהובה):

1. כריס פרום (בריטניה, סקיי) 39:13:04 שעות
2. אדם ייטס (בריטניה, אוריקה) + 16 שניות
3. חואקים רודריגס (ספרד, קטושה) + 16 שניות
4. דן מרטין (אירלנד, אטיקס-קוויקסטפ) + 17 שניות
5. אלחנדרו ולוורדה (ספרד, מוביסטאר) + 19 שניות

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ