טור דה פראנס: סגאן זכה בקטע ה-11, אבל הסיפור היה כריס פרום

אלוף המירוץ הדהים כשהצטרף לקבוצת בריחה אותה הוביל סגאן, ובתמורה הגדיל את הפער מאדם ייטס - ויותר חשוב, מקינטאנה. נחשפו הפציעות של קונאדור, שייאלצו אותו לוותר על ריו

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פטר סגאן מקדימה, כריס פרום מאחוריו
סגאן מקדימה, פרום מאחוריו. "זה היה מטורף"צילום: Peter Dejong/אי־פי

בשתי זכיותיו בטור דה פראנס, ב-2013 וב-2015, ספג כריס פרום ביקורת נוקבת מצד אוהדים צרפתים. לצד החשדות הקבועים בנוגע לחומרים אסורים, הם הלינו על היותו משעמם משהו באסטרטגיה ובביצועים. תוסיפו לכך את השנים שבהן יריביו למדו אותו, ומתברר כי לטור הנוכחי הגיע האלוף במטרה לחדש, לרגש. כך הוא אכן עושה.

בקטע השמיני, בפירנאים, היתה זו בריחה נדירה בירידה שהעלתה אותו למקום הראשון בדרוג המצטבר והעניקה לו יתרון 23 שניות על פני יריבו העיקרי, נאירו קינטאנה. היום (רביעי), בקטע ה-11, שוב הדהים פרום כשהצטרף לקבוצת בריחה במישור, 12 קילומטרים לסיום; כאילו אומר שקינטאנה עוד עשוי לנצח אותו בהרים, אך בטור הזה הוא יזכה בכך שיגבור על הקולומביאני בכל מקום אחר.

"הופתעתי. כשהם ברחו, פרום הגיב ואני פשוט לחצתי על הדוושה עד הסוף", אמר ל-ITV  גארנט תומאס, רוכב סקיי, שליווה את פרום רוב הדרך, "כשיצרנו פער ושמעתי שהוא 20-15 שניות, היה עלינו להיות מחויבים. זה היה קשה". פטר סגאן, שהוביל את קבוצת הבריחה, הודה: "זה היה מטורף".

וכך, מה שאמור היה להיות יום מישורי שקט מהול בחשש מהנזק שיגרמו הרוחות, הסתיים כשבמיאוץ המשולש לקו הסיום משתתף לא אחר מאשר אלוף המירוץ. סגאן אמנם היה חזק מדי עבורו בספרינט הזה, מנצח בקטע שני בטור השנה, אבל המקום השני שהשיג פרום תרם לו בונוס של שש שניות והרבה בריאות.

כאשר באופק שני קטעים שלבטח יטלטלו את הדרוג המצטבר - הטיפוס בוונטו ביום חמישי (שקוצר בגלל התחזית לרוח עזה) והמירוץ נגד השעון בשישי - הגדיל פרום את יתרונו על פני אדם ייטס ל-28 שניות. הפער החשוב יותר, על קינטאנה, צמח ל-35 שניות. אם גם היום, כמו בקטע השמיני, סבלו קינטאנה וקבוצתו מוביסטאר מחוסר ריכוז, הוא מתגלה כיקר למדי.

הרחק מהטור, נחשפו הפציעות שעמן רכב אלברטו קונטאדור במירוץ עד פרישתו, לרבות זעזועי מוח וקרעים בשוק ובירך. מאחר שייאלץ לנוח שבועיים ולהתאמן בקצב אטי שבועיים נוספים, ויתר הספרדי על הופעה במשחקי ריו, ושם את יהבו על הוואלטה א'אספניה שייפתח ב-20 באוגוסט.

דרוג הקטע ה-11 (קרקסון – מונפלייה, 162.5 ק"מ)

1. פטר סגאן (סלובקיה, טינקוף) 4:22:38 שעות

2. כריס פרום (בריטניה, סקיי) זמן זהה

3. מאצ'יי בודנאר (פולין, טינקוף) זמן זהה

4. אלכסנדר קריסטוף (נורווגיה, קטושה) + 6 שניות

5. כריסטוף לאפורט (צרפת, קופידיס) + 6 שניות

דרוג מצטבר אחרי 11 קטעים (החולצה הצהובה)

1. כריס פרום (בריטניה, סקיי) 52:34:34 שעות

2. אדם ייטס (בריטניה, אוריקה) + 28 שניות

3. דן מרטין (אירלנד, אטיקס-קוויקסטפ) + 31 שניות

4. נאירו קינטאנה (קולומביה, מוביסטאר) + 35 שניות

5. בוקה מולמה (הולנד, טרק) + 56 שניות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ