ועדה תכריע לגבי המשך דרכה של אירה ויגדורצ'יק בנבחרת ההתעמלות האמנותית

איגוד ההתעמלות הודיע על הקמת ועדה ציבורית שתבחן את הפרשה, בה לפי הטענות בעטה המאמנת במתעמלת. עורך דינה של ויגדורצ'יק: "הפרובוקציה לצורך סילוקה היתה ידועה כבר זמן רב"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אירה ויגדורצ'יק
אירה ויגדורצ'יקצילום: ניר קידר

היום (שישי) התקיימה ישיבת הנהלה דחופה באיגוד ההתעמלות עקב המשבר בנבחרת ההתעמלות האמנותית, זכר לתקרית שנחשפה ב"ספורט הארץ", כשעל פי עדויות בעטה המאמנת הראשית אירה ויגדורצ'יק במתעמלת קטרינה לבינה.

הישיבה נערכה לאחר יומיים של בירורים עם ויגדורצ'יק, המתעמלות והוריהן. מהאיגוד נמסר על "הקמת ועדה ציבורית שתבצע בדיקות בעשרת הימים הקרובים ותכריע בנושא הסכסוך בין המתעמלות והמאמנת, ובירור האפשרות של המשך הפעילות המשותפת ביניהן. לאחר סיום המשחקים האולימפיים תדון הוועדה בגיבוש המלצותיה בנוגע לעקרונות וכללים מנחים באשר להתנהלות עתידית של נבחרות ההתעמלות האמנותית באיגוד".

הוועדה תגיש את המלצותיה להנהלת האיגוד. בראשה תעמוד השופטת בדימוס נילי ארד, לשעבר נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, המשנה לפרקליט המדינה ומנכ"לית משרד המשפטים. חברי ועדה נוספים יהיו אורלי פרומן, לשעבר מנכ"לית משרד התרבות והספורט, עו״ד חנוך קינן וכן ספורטאית אולימפית לשעבר, כשאחת האופציות היא אסתר רוט שחמורוב.

המצב בנבחרת טעון, ועל כך יעיד גם הדיווח הנ"ל, בו מוגדר המצב הנתון בתור לא פחות מאשר סכסוך בין ויגדורצ'יק לבין המתעמלות, כשנותר פחות מחודש לתחרות החשובה בחייהן במשחקים האולימפיים בריו.  

על פי האיגוד נדחתה ההכרעה בעניינה של הנבחרת, ובפרט במעמדה של ויגדורצ'יק. היום בצהריים, לפני ישיבת ההנהלה, כתב עורך הדין אמיר רוזנברג, המייצג את ויגדורצ'יק, פוסט נרחב עם גרסתו ותהיותיו באשר לאירועים. זוהי למעשה הפעם הראשונה שבה מישהו מטעמה של המאמנת הראשית מתייחס לפרשה בגלוי.

"התוצאה ידועה מראש, משום שהפרובוקציה לצורך סילוקה של אירה, היתה ידועה כבר זמן רב", כתב רוזנברג, "ראשי הוועד האולימפי, מיודעים זה זמן על כך שבמהלך האימונים מתרחשות כל מני התנהגויות מוזרות, פרובוקציות. נציגים של הוועד האולימפי, המלווים את האימונים של נבחרת ישראל - נוכחים, רואים, מנתחים ומדווחים על ההתנהגויות הללו, של חלק מהספורטאיות. הדיווחים הללו הגיעו גם לאיגוד ההתעמלות. כולם הוזהרו. משהו רע קורה, שמסכן את נבחרת ישראל בהתעמלות אמנותית. רעל זורם בעורקים, הוא עתיד להגיע ללב. אצלנו, כמו אצלנו, האוזניים אטומות. הלב אטום".

עו"ד רוזנברג המשיך וציין כי ב-9 ביולי, לפני התחרות, נאלץ נציג הוועד האולימפי שנכח בחימום לצאת לדקות ספורות משום שקיבל קריאה מאחת מחברות המשלחת שעוכבה לטענתה בכניסה עקב היעדר אישור מתאים.

"לפתע, פתאום באותה דקה ובאותן שניות בדיוק, בדרך פלא – מתעמלת אחת טוענת שאירה ויגדורצ'יק בעטה במתעמלת אחרת", כתב רוזנברג, "ממש באותו רגע בו נציג הוועד האולימפי נעדר מהאולם. איזו מקריות מדהימה! אלא שבאותו שלב, ה'נבעטת' בכלל נבעתה לשמוע שהיא נבעטה. היא מכחישה. ואז מתחיל משפט השדה הידוע לכולנו, במקום לבצע חקירה יסודית. אבל התוצאה ידועה מראש".

עוד טען רוזנברג כי במקום לשבת עם כל מתעמלת בנפרד ולשמוע את גרסתה, האיגוד הושיב אותן יחד לבירור. "ואז הגיעה השמועה שהכתה את מי שהעליל את העלילה הזו בהלם - יש וידאו של החימום לפני התחרות. מיד נערכת התכנסות וחושבים איך מתגברים על הבעיה, כי אירה הולכת לנצח. הרעיון שעולה מהיר: אנחנו נספר לראשי האיגוד שבכל האימונים שלנו אירה בועטת. אלימות. מכות. מי יוכל להוכיח שאנחנו לא אומרות אמת?".

"מישהו בכיר באיגוד ההתעמלות העלה על דעתו לומר לאירה  'ההישגים הם לא שלך, אלא של הספורטאיות. משפט שלא מלמד דבר, זולת גודל המחלה של האיגוד", הוסיף העו"ד בפוסט, "האיגוד והוועד האולימפי חייבים לבצע בדיקת אמת יסודית, גם אם המחיר הוא לקרקע את הספורטאיות. אם יתברר כי הן טפלו האשמות שווא – אסור להן לצאת לייצג את ישראל באולימפיאדה. כדי להגיע לחקר האמת חובה לבצע בדיקה יסודית לכל אחת מחברות הנבחרת לחוד, ואח"כ לשלוח את כולן, כולל המאמנות והספורטאיות, למכונת אמת. לשאול שם מה האם מישהו נתן הנחיות? האם יש מאמנת, עסקנית בזכר או בנקבה שפנו אלייך הספורטאית ודרשו ממך לעשות פרובוקציה כזו וכזו? האם הוועד האולימפי ו/או מי מטעמו, ידעו בזמן אמת כי מישהו זומם משהו רע. אבל אל דאגה, בדיקת אמת לא תהיה כאן. אסור לשכוח שהנהלת איגוד ההתעמלות כוללת חברים הקשורים בטבורם ליריבים, לשונאים ולקנאים הגדולים ביותר באירה ויגדורצ'יק. תוצאות 'ההצבעה' ידועות מראש. אם לא בישיבה הזו, בזו אחריה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ