טור דה פראנס: בזמן שהרוכבים נאבקו בהרים, כריס פרום שוב הגדיל את יתרונו

בזה אחר זה נשרו רוכבים שלא היו מסוגלים לעמוד בקטע של טיפוסים רצחניים. בסופו של יום, הוסיף האלוף המכהן 40 שניות ליתרונו על בוקה מולמה במקום השני

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוכבים מטפסים בטור דה פראנס
פרום (עם החולצה הצהובה במרכז) ויתר הרוכבים מנסים לשרוד שני טיפוסים רצחניים, היום בטור דה פראנסצילום: KENZO TRIBOUILLARD/אי־אף־

במשך כ-150 קילומטרים, נהנו היום (רביעי) רוכבי הטור דה פראנס מקטע הררי נוח למדי. בדרך היו קצת טיפוסים, אבל לא משהו שימנע מפטר סגאן, למשל, להצטרף לקבוצת בריחה כדי לצבור עוד כמה נקודות ולהתקרב לזכייה חמישית ברציפות בחולצה הירוקה של המאיץ המצטיין. אחרי שהשיג את מבוקשו, הרשה לעצמו סגאן להאט ולהישאר מאחור. בעשרות הקילומטרים האחרונים של הקטע ה-17 הגיע זמנם של טובי המטפסים.

"זהו קטע ממש קשה, בגלל שזה היום הראשון בטיפוסים התלולים אחרי יום המנוחה", סיפר בבוקר ראפאל מייקה, המחזיק בחולצה המנוקדת של מלך ההרים, "חם וזה יהיה מירוץ מהיר מאוד".

ואכן, בזו אחר זו נפתחו חולצותיהם של הרוכבים המנסים לקרר את עצמם. בזה אחר זה נשרו הרוכבים בדבוקה שלא היו מסוגלים לעמוד בקצב של שני הטיפוסים הרצחניים שחיכו להם – תחילה בקול דה לה פורקלאז, ואז בטיפוס לעבר קו הסיום בפסגת פינו-אמוסון. זה היה יותר מדי עבורם. הרוכבים הבכירים איבדו עמיתים לקבוצה, כשגם אלחנדרו ולוורדה מאט לבסוף, מותיר את נאירו קינטאנה לבדו בקילומטרים האחרונים מול כריס פרום.

לפרום יש זיכרונות לא נעימים מהטיפוס בפינו-אמוסון. שם, לפני שנתיים, איבד את התואר בדופינה ליברה אחרי שלא הצליח להגיב להתקפה של אלברטו קונטאדור לקראת סיום הקטע האחרון. קונטאדור כבר איננו בטור השנה, ומסתבר שגם תחליף אין לו. כשריצ'י פורט תקף ופרום האיץ בעקבותיו, לא היה איש שמסוגל לעמוד בקצב. לא בוקה מולמה. גם לא קינטאנה, שאפילו אחרים הותירו אותו מאחור. מסתבר שגם 2016 איננה השנה שלו.

עד לסיום הטור נותרו קטעים שמסוגלים לעשות הבדל עצום – מירוץ נגד השעון מחר, ואז עוד שני ביקורים באלפים. אלא שגם עתה, ממשיך הטרנד שהחל לפני שבוע וחצי בפירנאים – היתרון של פרום רק גדל. היום הוסיף 40 שניות לפער ממולמה והמקום השני, שצמח ל-2:27 דקות. את אדם ייטס הוא מקדים ב-2:53 דקות, ואת קינטאנה ב-3:27 דקות. החולצה הצהובה הולכת רק בכיוון אחד.

מנצחים בקטע נוהגים לחייך חיוך רחב, להניף את ידיהם – לעתים עוד לפני שהם חוצים את קו הסיום. לאילנור זקארין לא נותר כוח לעשות דבר מכל אלה, כאילו להדגיש את המאמץ האדיר שנדרש ביום הממוטט הזה. הרוסי, בן 26, היה חלק מקבוצת בריחה שניהלה אינספור התקפות פנימיות, עד שנותר סוף סוף לבדו בששת הקילומטרים האחרונים, מותיר מאחור את חרלינסון פנטאנו ודוהר לעבר גדול הישגיו בקריירה. "זו לא הפתעה בשבילי", חייך כשסוף סוף התאושש.

דרוג הקטע ה-17 (ברן - פינו-אמוסון, 184.5 ק"מ):

1. אילנור זקארין (רוסיה, קטושה) 4:36:33 דקות

2. חרלינסון פנטאנו (קולומביה, IAM) + 55 שניות

3. ראפאל מייקה (פולין, טינקוף) + 1:26 דקות

4. קריסטיאן דוראשק (קרואטיה, לאמפרה) + 1:32 דקות

5. בריס פיילו (צרפת, פורטונאו) + 2:33 דקות

דרוג מצטבר אחרי 17 קטעים (החולצה הצהובה):

1. כריס פרום (בריטניה, סקיי) + 77:25:10 שעות

2. בוקה מולמה (הולנד, טרק) + 2:27 דקות

3. אדם ייטס (בריטניה, אוריקה) + 2:53 דקות

4. נאירו קינטאנה (קולומביה, מוביסטאר) + 3:27 דקות

5. רומן בארדה (צרפת, AG2R) + 4:15 דקות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ