בארדה העניק לצרפתים ניצחון ראשון בקטע, פרום התקרב עוד קצת לשורה "אלוף הטור דה פראנס 2016"

הרוכבים קיוו לבואו של הגשם שיעזור להם לבלגן קצת את המרוץ ולערער על עליונותו של לובש החולצה הצהובה, אבל לא רק שזה לא עזר להם - כריס פרום אף הגדיל את יתרונו על המקום השני

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רומן בארדה לצד אוהד בתלבושת ארנב
בארדה ואוהד. עשוי לטפס על דוכן המנצחים בסיום המירוץצילום: JEAN-PAUL PELISSIER/רויטר

הבריטים אוהבים את הספורטאים שלהם פגועים, חבושים, מדממים; טרי בוצ'ר בשטוקהולם 1989, פול אינס ברומא 1997. ייתכן שהשורה הבאה ברשימה תהיה "כריס פרום במון בלאן 2016". מה שברור הוא שהיה זה יום נוסף שקירב אותו אל השורה שאליה הוא משתוקק באמת: כריס פרום אלוף הטור דה פראנס 2016.

אחרי שלא הצליחו לעשות דבר לגבי עליונותו בכוחות רגליהם, עברו היום (שישי) יריביו של הבריטי להתרכז בכוחות עליונים יותר: אלו של הטבע. גשם, הם הבינו, הוא הדבר היחידי שעוד מסוגל לבלגן את המירוץ השנה, במיוחד כאשר הקטע ה-19 שולח את כולם לדיווש נוסף בטיפוסים באלפים.

40 קילומטרים לסיום, נענו תפילותיהם. ארובות השמים נפתחו, ורוכבים החלו ליפול על ימין ועל שמאל. דני נבארו אפילו נפצע ופרש. בוקה מולמה, השני בדרוג המצטבר לפני הקטע, היה הראשון מהמדוושים הבכירים שגופו פגש את הכביש. זמן קצר אחר כך, זה קרה גם לפרום. המוליך קם מיד, גילה שאופניו אינם תקינים ונאלץ להמתין עוד כמה שניות, עד שקיבל מגארנט תומאס, עמיתו לקבוצת סקיי, את הזוג שלו; גם זו מלאכתו של רוכב הפועל למען אחר.

ב-11 הקילומטרים הנותרים רכב פרום על אופניים שאינם שלו, חולצתו מרוטה ופגיעות אדומות מציצות מבעד לקרעים. בטיפוס לעבר הפסגה וקו הסיום זרקו עליו רוכבים אחרים כל מה שהיה להם. חלקם הצליח לקזז כמה שניות מההפרש ביניהם, אך לא יותר. למעשה, פרום אפילו הגדיל את יתרונו על המקום השני שכן מולמה לא הצליח להתאושש מהתאונה, סיים בפיגור גדול והידרדר עד למקום העשירי בדרוג המצטבר. גם אדם ייטס, שלישי ערב הקטע, איבד זמן וירד למקום הרביעי. מי שרק רצו להיאחז במקומם על דוכן המנצחים, שני-שלישי הספיק להם, נזרקו ממנו באלפים.

זה לא היה טור מוצלח עבור המארחת. מעבר לכך ששוב לא הצליח צרפתי להתמודד על זכייה במירוץ, אפילו ניצחון מקומי בקטע לא נרשם ב-18 הימים הראשונים. רומן בארדה כבר לא יזכה בטור השנה, ככל הנראה, אך היום לפחות סימן וי אחד. רוי קושטה הוביל לבדו במירוץ לאורך עשרות קילומטרים, עד שבארדה החליט לעשות משהו בעניין. תשעה קילומטרים לסיום הוא ברח לדבוקה, הדביק את רוי קושטה ועקף אותו, מדווש בטיפוס עד לחגיגה הגדולה בפסגה.

לא רק שלצרפת יש עתה ניצחון ראשון בקטע, יש לה גם רוכב שעשוי לטפס על דוכן המנצחים בסיום המירוץ ביום ראשון. המהלך של בארדה הקפיץ אותו מהמקום החמישי לשני בדרוג המצטבר, בהפרש של 4:11 דקות מפרום הבלתי מוטרד. גם נאירו קינטאנה התקדם לפודיום, עולה מהמקום הרביעי לשלישי בזכות היחלשותו של ייטס.

מחר, בקטע הנותר באלפים, תהיה לכולם הזדמנות אחרונה לשפר מיקומים לפני מצעד הניצחון לפריז ביום ראשון.

דרוג הקטע ה-19 (אלברוויל – סן-ז'רבן מון בלאן, 146 ק"מ)

1. רומן בארדה (צרפת, AG2R) 4:14:08 שעות

2. חואקים רודריגס (ספרד, קטושה) + 23 שניות

3. אלחנדרו ולוורדה (ספרד, מוביסטאר) + 23 שניות

4. לואיס מיינטייס (דרום אפריקה, לאמפרה) + 23 שניות

5. נאירו קינטאנה (קולומביה, מוביסטאר) + 26 שניות

דרוג מצטבר אחרי 19 קטעים (החולצה הצהובה)

1. כריס פרום (בריטניה, סקיי) 82:10:37 שעות

2. רומן בארדה (צרפת, AG2R) + 4:11 דקות

3. נאירו קינטאנה (קולומביה, מוביסטאר) + 4:27 דקות

4. אדם ייטס (בריטניה, אוריקה) + 4:36 דקות

5. ריצ'י פורט (אוסטרליה, BMC) + 5:17 דקות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ