כריס פרום זכה בטור דה פראנס בפעם השנייה ברציפות

יום לפני סיום התחרות, השלים הרוכב הבריטי זכייה שלישית בארבע השנים האחרונות, ולבטח המרשימה מכולן, כזו שבה הפגין את עליונותו בכל שטח, אפילו בריצה

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר ענבר
אמיר ענבר

אתמול, אחרי נפילתו בקטע ה-19, נעדר כריס פרום ממסיבת העיתונאים השגרתית שמתקיימת בסיום הקטעים בטור דה פראנס. את המלל הרב החליפה בדיקה רפואית קפדנית, שנועדה לוודא כי לא נגרם לו נזק משמעותי. "אם יהיה לו לילה טוב, עם המעסה והכל, הוא אמור להיות בסדר", העריך ואוט פולס, עמיתו לקבוצת סקיי. פרום עצמו היה זהיר יותר: "בוודאי אהיה קצת נוקשה".

וכך, כאשר בחזית הקטע ה-20 היום (שבת), התנהל מאבק משולש מרתק בין וינצ'נזו ניבאלי, חרלינסון פנטאנו ויון איסאגירה, מאחור הופנו כל העיניים לפרום. לנוכח יתרונו הגדול בדרוג המצטבר, השאלה כבר לא היתה האם רוכב כלשהו בטור דה פראנס מסוגל לנצח את פרום – 19 קטעים קודמים ויותר מ-3,000 קילומטרים כבר סיפקו תשובה שלילית בהחלט – אלא האם גופו עלול לעשות זאת.

הגוף הזה, מסתבר, מסוגל לעמוד בכל מה שהמארגנים, היריבים, המסלול וחוסר המזל מסוגלים לזרוק עליו – ואז להשליך הכל חזרה עליהם. קילומטרים ספורים לקראת תום הקטע האחרון באלפים, כשגם הרוכבים האחרים כבר מתרכזים במאבקים על המקום השני ואילך, וחרף הגשם והכביש הרטוב, אפילו איים אלוף הטור המכהן והבא לברוח בירידה. זה לא קרה, אבל הוא גם לא הזדקק לכך.

, כריס פרום. הוכיח את עליונותו השנה בטור בכל תחום, אפילו בריצהצילום: Kenzo Tribouillard/אי־פי

ארבע דקות אחרי שאיסאגירה ניצח בקטע – מקדים ב-19 שניות את פנטאנו – סיימו גם פרום ומלוויו בסקיי. החיוך על פניו של הבריטי עוד בטרם חצה את קו הסיום דיבר בשמו. זהו ניצחונו השלישי בטור תוך ארבע שנים, ולבטח המרשים ביותר, כזה שבו הפגין את עליונותו בכל שטח – ואפילו בריצה.

"זו תחושה מדהימה, כמו בפעם הראשונה", סיפר פרום והודה: "זו הקלה אדירה לחצות את קו הסיום. 24 השעות האחרונות היו די כאוטיות. די כואב לי, כל הברך והגב, אבל רגליי היו במצב טוב יותר היום בהשוואה לאתמול אחרי התאונה. ארבע דקות ההפרש נתנו לי מרווח נשימה, פשוט היה עלי להישאר מקדימה".

מחר נשאר אמנם עוד קטע הסיום, אך הדרך לפריז תהיה לא יותר מתהלוכת ניצחון עבורו, כנהוג. וגם אם יקרה משהו, מי כמוהו מסוגל להתמודד עם זה?

גם מאחורי פרום לא קרה הפעם דבר. כשרומן בארדה ונאירו קינטאנה שומרים על המקומות שני ושלישי, בהתאמה, בדרך לביקור על הפודיום בפריז ביום ראשון. אדם ייטס – שביום שישי איבד את המקום השלישי ואז עוד עשר שניות לאחר שנתפס כשהוא נדחף על ידי חבר לקבוצה – נותר רביעי. נחמתו, לא פעוטה בכלל, תהיה בזכייתו בחולצה הלבנה של הרוכב הצעיר. ייטס בהחלט עשוי להיות העתיד. בינתיים, בהווה, לפרום אין מתחרים.

דרוג הקטע ה-20 (מז'ב – מורזין, 146.5 ק"מ):

1. יון איסאגירה (ספרד, מוביסטאר) 4:06:45 שעות
2. חרלינסון פנטאנו (קולומביה, IAM) + 19 שניות
3. וינצ'נזו ניבאלי (איטליה, אסטנה) + 42 שניות
4. ז'וליאן אלאפיליפ (צרפת, אטיקס-קוויקסטפ) + 49 שניות
5. רוי קושטה (פורטוגל, לאמפרה) + 1:43 שניות

דרוג מצטבר אחרי 20 קטעים (החולצה הצהובה):

1. כריס פרום (בריטניה, סקיי) 86:21:40 שעות
2. רומן בארדה (צרפת, AG2R) + 4:05 דקות
3. נאירו קינטאנה (קולומביה, מוביסטאר) + 4:21 דקות
4. אדם ייטס (בריטניה, אוריקה) + 4:42 דקות
5. ריצ'י פורט (אוסטרליה, BMC) + 5:17 דקות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ