המארגנים לא שילמו מענקים בגובה שמונה מיליון דולר, ותקציב המשחקים הפראלימפיים יצומצם משמעותית

נשיא הוועד הפראלימפי הבינלאומי ערך שיחות חירום עם נשיא ברזיל הזמני ועם ראש עיריית ריו והשיג מימון נוסף למשחקים, אך הוא עדיין לא מספיק: "מעולם לא התמודדנו עם נסיבות שכאלו, ב-56 שנות ההיסטוריה של המשחקים". פוטין על השעיית רוסיה מהמשחקים: "החלטה צינית ולא מוסרית"

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסיין בולט על הפודיום לוחץ את ידו של סיר פיליפ קרייבן, נשיא הוועד הפראלימפי
יוסיין בולט ונשיא הוועד הפראלימפי, סיר פיליפ קרייבן. "מעולם לא התמודדנו עם נסיבות שכאלו ב-56 שנות ההיסטוריה של המשחקים הפראלימפיים"צילום: DAVID GRAY/רויטרס

צמצומים נרחבים יחולו בשירותים שיינתנו במשחקים הפראלימפיים, שיתקיימו בריו בחודש ספטמבר, בשל העובדה כי הם סובלים מתקציב חסר. לאחרונה התברר כי המארגנים לא שילמו מענקים בגובה כולל של שמונה מיליון דולר - סכום שאמור לאפשר למשלחות להגיע למשחקים. 

בסוף השבוע אמר נשיא הוועד הפראלימפי הבינלאומי (IPC), פיליפ קרייבן, כי בעקבות שיחות חירום עם נשיא ברזיל הזמני ועם ראש עיריית ריו, הושג מימון נוסף למשחקים. "מעולם לא התמודדנו עם נסיבות שכאלו ב-56 שנות ההיסטוריה של המשחקים הפראלימפיים", סיפר קרייבן.

שופט קבע כי המארגנים יוכלו לקבל 46.5 מיליון דולר מכספי ציבור כדי למלא חלל בתקציב, אך הדבר לא יספיק כדי לכסות את הסכומים החסרים. כתוצאה, כוח העבודה במשחקים הפראלימפיים יצומצם וכך גם שירותי התקשורת ושירותי ההסעות. תחרות הסיף בכיסאות גלגלים תועבר לפארק האולימפי, דבר שיאפשר למארגנים לפרק את האזורים המשותפים באתר שבו התקיימו התחרויות במשחקים האולימפיים.

"הצמצומים הללו מתווספים לאלו שאנחנו והוועד האולימפי ביצענו ב-12 החודשים האחרונים וסביר שישפיעו כמעט על כל גורם שיגיע למשחקים", אמר קרייבן, "אנחנו עובדים קשה כדי להגן על השירותים המוענקים לספורטאים, במיוחד בתחומי האיצטדיונים. הם הקדישו את חייהם כדי להגיע למשחקים הללו ונעשה את המיטב כדי לנסות לשמור על רמת השירות שהם מצפים לה במשחקים הפראלימפיים". 

נכון לסוף השבוע נמכרו 300 אלף כרטיסים למשחקים, כ-12% בלבד.

הפרומו היפהפה למשחקים הפראלימפיים:

בתוך כך, נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, אמר היום (חמישי) כי ההשעייה של רוסיה מהמשחקים הפראלימפיים "צינית ולא מוסרית". פוטין הבטיח כי רוסיה תשפר את מערכת מניעת הסימום, ואמר כי "אנחנו מכירים בטעויות שעשינו". עוד אמר נשיא רוסיה, כי ארגוני מניעת הסימום הבינלאומיים נתונים להשפעה פוליטית. הערעור שהגישה רוסיה על הדחתה מהתחרויות נדחה השבוע על ידי בית הדין לבוררויות ספורט (קא"ס), והיא לא תתחרה במשחקים הפראלימפיים.

IPC השעה את הוועד הפראלימפי של רוסיה ב-7 באוגוסט משום שלא עמד במחויבויות הנובעות מחברותו ב-IPC. בייחוד אמורים הדברים בעמידה בתקנות מניעת הסימום. שופטי קא"ס פסקו כי הוועד הפראלימפי הבינלאומי "לא הפר כל חוק פרוצדורלי" בכך שהשעה את רוסיה. עוד נמסר בהודעת קא"ס כי הערעור הרוסי "לא כלל ראיות הסותרות את העובדות שעל בסיסן התקבלה ההחלטה".

פיליפ קרייבן, נשיא IPC, אמר: "ההחלטה הזו מדגישה את האמונה שלנו כי לסימום אין כל מקום בספורט הפראלימפי, ומשפרת את היכולת שלנו לוודא שתהיה תחרות הוגנת ומאוזנת עבור כל הספורטאים הפראלימפיים בכל העולם. למרות שאנחנו מרוצים מההחלטה, זהו לא יום לחגיגות ויש לנו סימפטיה אדירה כלפי הספורטאים הרוסים שעתה יחמיצו את המשחקים הפראלימפיים בריו 2016. זהו יום עצוב עבור התנועה הפראלימפית, אבל אנו מקווים שזו גם התחלה חדשה. אנחנו מקווים שההחלטה הזו תהווה זרז לשינוי ברוסיה ושנוכל להחזיר לשורותינו את הוועד הפראלימפי הרוסי, בטוחים בידיעה שהוא עומד במחויבות שלו להבטיח תחרות הוגנת לכולם".

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, בקבלת הפנים לספורטאים הרוסים שחזרו מריוצילום: MAXIM SHEMETOV/רויטרס

ההחלטה של IPC התקבלה בעזרת מידע שסיפק ריצ'רד מקלארן, שחיבר עבור ווד"א (הסוכנות העולמית למניעת סימום בספורט) דו"ח על תוכנית הסימום הרוסית במימון ממשלתי. מקלארן חשף כי 11 בדיקות סמים חיוביות של ספורטאים פראלימפיים מרוסיה טויחו על ידי המעבדה ברוסיה בהתאם להוראות שהועברו ממשרד הספורט בין השנים 2012 ל-2015. הוא גם אישר כי 18 דגימות של ספורטאים רוסים הוחלפו בנקיות בזמן המשחקים הפראלימפיים 2014 בסוצ'י. באותם משחקים זכתה רוסיה בכמעט מחצית מהמדליות שהוענקו.

התגובה החריפה של IPC כלפי רוסיה איננה תואמת לגישה שבה נקטה רוב קהילת הספורט הבינלאומית לפני משחקי ריו. הוועד האולימפי הבינלאומי בחר בפשרה שאיפשרה לכל התאחדות ספורט האחראית לענף אולימפי להחליט אילו מהספורטאים הרוסים שבתחומה יורשו להתחרות בריו. רק התאחדות האתלטיקה הבינלאומית והתאחדות הרמת המשקולות הבינלאומית נקטו בגישה כה חריפה כלפי רוסיה - והמדינה הגדולה בעולם שלחה לבסוף 278 ספורטאים למשחקים.

האיגוד העולמי לספורטאים אולימפיים, המייצג התאחדויות לאומיות של ספורטאים אולימפיים לשעבר, קרא לגישה של IPC "בלתי עקבית ולא הוגנת" וטען כי לא ניתן להגשים אחריות גלובלית מבלי לבחון מקרים באופן אינדיבידואלי.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ