הספורטאים הפראלימפיים צריכים רק הזדמנות, הם כבר ידאגו לשאר

אחרי שלל בעיות תקציביות ולוגיסטיות, הלילה ייפתחו בריו המשחקים הפראלימפיים. כל שרוצים הספורטאים הוא שיביאו אותם לתחרות בזמן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פיליפ קרייבן, נשיא הוועד הפראלימפי הבינלאומי, והקמע האולימפי
נשיא הוועד הפראלימפי הבינלאומי פיליפ קרייבן (בכיסא גלגלים), והקמע האולימפי. "אנחנו עובדים קשה כדי להגן על השירותים לספורטאים"צילום: Silvia Izquierdo/אי־פי

יש אנשים שצוחקים למשמע החששות בנוגע לתנאים הצפויים במשחקים הפראלימפיים. הספורטאים, למשל. הרי מה הם כבר 12 ימים של אירוח ברמה בינונית בריו, בהשוואה לחיים שלמים בעולם שלא תמיד יודע או טורח להתאים את עצמו לצורכיהם של בעלי מוגבלויות.

"אנחנו כל כך רגילים לנסוע לאליפויות עולם ואירופה שבהן אין קהל והמתקנים גרועים", סיפרה ל"גרדיאן" האנה קוקרופט, אתלטית בכיסא גלגלים שזכתה בשתי מדליות זהב בלונדון 2012, "איננו רגילים לשפע, אנחנו לא החבר'ה האולימפיים. לא ייגרם הלם, אנו יודעים להסתדר. נעשה את המיטב במצב שיינתן לנו ונפיק ביצועים נהדרים".

כן, הספורטאים הפראלימפיים באמת לא מבקשים הרבה במשחקים שייצאו הלילה לדרך עם טקס הפתיחה במרקאנה. השאלה אם המארגנים בריו יהיו מסוגלים לספק להם את המינימום הנדרש.

הספקות לגבי המשחקים האולימפיים התפוגגו לאחר פתיחתם בחודש שעבר, אך במהלכם גברו החששות לקראת המשחקים הפראלימפיים. באמצע אוגוסט הבינו המארגנים כי אין ברשותם את הסכומים שנדרשים כדי לתפעל את המשחקים כמתוכנן. "בוועדה המארגנת לא מסוגלים לשים את האצבע על גודל הגרעון, וזו בעיה", הצהירו בשעתו בוועד הפראלימפי הבינלאומי (IPC). הקושי נבע ממכירת כרטיסים נמוכה מהצפוי ומהיעדר ספונסרים. גורם נוסף, על פי פרסומים, הוא שכסף אשר יועד למשחקים הפראלימפיים הוסט לתיקונים של הרגע האחרון במשחקים האולימפיים.

"ב-56 שנות המשחקים הפראלימפיים לא התמודדנו עם נסיבות כאלו", קבע פיליפ קרייבן, נשיא הוועד הפראלימפי הבינלאומי, 19 ימים לפני טקס הפתיחה. זאת, במקביל להכרזה על סדרת קיצוצים: הסטת תחרויות לפארק האולימפי המרכזי כדי שניתן יהיה לפרק את הפארק האולימפי "דאודורו", שאירח כמה ענפים במשחקים האולימפיים; שינויים בשירותי התחבורה; וסגירת מרכזי תקשורת. בנוסף, בוטלו מסיבות, פורקו מסכי ענק ותקנים של 1,900 אנשי צוות זמניים נמחקו. "רוב הארגון יהיה בידי המתנדבים, וזה תמיד מורכב", אמר אחד המפוטרים ל"פוקס".

בשבועות האחרונים, הן בריו והן בברזיל נאלצו להתגייס מחדש כדי להבטיח את קיומם התקין של המשחקים הפראלימפיים. לשם כך, הושלכו מהחלון הסיסמאות על אי שימוש בכספי משלם המסים. כעת גם הוא בעסק בגלל הצורך בסיוע חירום: ראש העירייה סיפק 47 מיליון דולר, וחברות לאומיות הוסיפו 31 מיליון דולר. גם זה לא עבר בקלות, לאחר שתובעים בברזיל פנו לבית המשפט והוציאו צו מניעה. טענתם: כדי שניתן יהיה להשתמש בכספי החברות הללו - שאינן פרטיות - צריכה הוועדה המארגנת להציג לציבור את נתוניה הכלכליים. לבסוף בוטל הצו והכסף עבר.

השאלה למי. בסוף יולי היו אמורים המארגנים להעביר כעשרה מיליון דולר למדינות המשתתפות, כדי לסייע בהטסת המשלחות. הכסף לא הגיע. ב-IPC התערבו והודיעו שיממנו זאת בעצמם, מתוך הנחה שיקבלו החזר בהמשך, אך נבחרות שהגיעו בימים האחרונים לריו טענו כי בינתיים המדינות עצמן הן ששילמו את החשבון. לא כל ה-165 מסוגלות לעשות זאת בקלות.

"להשתמש במשאבים של המשחקים הפראלימפיים למען המשחקים האולימפיים זה חוסר כבוד", אמר ל"טלגרף" ג'וני פיקוק הבריטי, שבלונדון 2012 זכה בזהב ב-100 מטר, "לא זו צריכה להיות מהות האולימפיאדה והמשחקים הפראלימפיים. בריו צריכים להתבייש בדרך שבה התנהגו".

בין אם הם מתביישים או לא, בריו לפחות נכנסו לפעולה. בשבועות האחרונים בוצעו שלל שינויים בכפר האולימפי, כדי להתאימו לצורכי בעלי נכויות - פתחים רחבים, מעליות שמכילות שני כיסאות גלגלים, רמפות.

ועדיין, סיפוריהן של משלחות שהגיעו לכפר בשבוע האחרון הזכירו את הימים שקדמו למשחקים האולימפיים; בין השאר דיברו על שירותים סתומים וצינורות דולפים. כיסאות למען ספורטאים הזקוקים להם במקלחת סופקו רק אחרי דרישה. "אנחנו די מנקים ומקרצפים את הדירות בעצמנו", אמר ל"טלגרף" ליאם הרביסון, מנכ"ל הוועד הפראלימפי של אירלנד, "ניקיון בסיסי נעשה, אך כדי שיהיה נקי כפי שאנו מצפים היה עלינו לעשות זאת בעצמנו".

משלחות בריו סיפרו כי עקב הקיצוצים, הן נאלצו לשכור מכוניות ונהגים שיסיעו את אנשיהן. מה שבאמת מדאיג את הספורטאים הן התחרויות - שיתחילו בזמן, שיגיעו אליהן. "לא משנה מה יידרש, אהיה שם - גם אם אצטרך לקחת מונית", אמר לי פירסון, רוכב סוסים בעל עשר מדליות זהב בארבע הופעות במשחקים, "העולם לא ערוך לספק הכל למעננו והיתרון שלנו הוא שגישתנו לחיים היא 'אנו מסוגלים'". מבחינתו, ישמח להתגורר באוהל.

קרייבן מודה כי הקיצוצים שבוצעו בשנה האחרונה - הסבב האחרון היה השלישי - "צפויים להשפיע על כמעט כל גורם שיגיע למשחקים. אנחנו עובדים קשה כדי להגן על השירותים לספורטאים, במיוחד בתחומי האיצטדיונים. הם הקדישו את חייהם כדי להגיע למשחקים הללו ונעשה את המיטב לשמור על רמת השירותים שלה הם מצפים".

בדבר אחד, גם יכולתם של המארגנים מוגבלת. אחרי המשחקים המוצלחים ב-2012, חוששים הספורטאים כי יחזרו שני עשורים לאחור ויתחרו מול יציעים ריקים. הרי אפילו במשחקים האולימפיים בריו נותרו הרבה מושבים מיותמים. הנתונים הפראלימפיים נכון ל-16 באוגוסט היו איומים - רק 300 אלף כרטיסים נמכרו, מתוך כ-2.7 מיליון. אחר כך התגברו המכירות; המקומיים משייכים זאת להתלהבות מהזכיות הברזילאיות בכדורגל ובכדורעף וגם לשיווק מוגבר, לרבות קמפיינים בחו"ל שקוראים לאנשים לרכוש כרטיסים למען ילדים.

לקראת סוף אוגוסט כבר סיפרו על ימים שבהם נמכרו מעל 100 אלף כרטיסים. בתחילת השבוע הגיעו ל-1.5 מיליון סך הכל, מעל 50%. ב-IPC מעריכים כי בקצב הזה יצליחו למכור את כל הכרטיסים, אבל השאלה הגדולה היא כמה מהקונים גם יגיעו לתחרויות. קרייבן כבר דאג להנמיך ציפיות כשהביע ביטחון כי "ריו 2016 יהיו המשחקים הטובים אי פעם בכל הנוגע לביצועים ספורטיביים". בכל הנוגע לשאר, כנראה שפחות.

ובכל זאת, צריך לזכור כי מדובר בישות שגדולה בהרבה מספורט. אם במשחקים האולימפיים ההשתתפות היא העיקר, לכאורה, על אחת כמה וכמה במשחקים הפראלימפיים - שמהווים סמל והזדמנות. בריו מספרים כי השיפור בתחבורה הציבורית, הנובע משדרוג התשתיות לקראת שני אירועי הענק, כולל התחשבות בצורכי בעלי המוגבלויות. "המורשת היא עיר כוללנית יותר מבחינה חברתית", אמר דובר IPC, קרייג ספנס, ל"גלוב אנד מייל", "לברזיל יש הרבה אתגרים, וכשאנשים רואים ספורטאי פראלימפי מתחרה, הם אומרים 'כן, יש לנו אתגרים, אך טמונה כאן גם הזדמנות".

כך גם לספורטאים הפראלימפיים, ולא משנה באילו קשיים ייתקלו. "העניין הוא לא כמה טובים המתקנים, אלא איך אתה מאמץ את החוויה כספורטאי", הצהיר השחיין הבריטי סשה קינדרד, בעל 12 מדליות, "איך אתה עושה את זה טוב בשבילך". מי כמותו, כמותם, יודע זאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ