המשחקים הפראלימפיים: מדליית ארד לחותרת מורן סמואל

החותרת הפראלימפית השיגה היום מדליה ראשונה למשלחת הישראלית בריו, במקצה ל-1,000 מטר

אורי טלשיר
אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סמואל עם המדליה
סמואל עם המדליה. "ידעתי שאני לא ראשונה וזה צבט לי בלב, אבל אני מאוד שמחה שהצלחתי לזכות במדליה"צילום: פייסבוק | ההתאחדות לספורט נכים

במשחקי לונדון 2012, שנה בלבד אחרי שהחלה לחתור באופן תחרותי, סיימה מורן סמואל חמישית והחמיצה את מדליית הארד בקצת יותר משנייה. היום (ראשון) בריו, בגמר שאליו העפילה דרך מקצה הרפסז', הפכה החותרת את ישראל למדינה ה-64 שזוכה במדליה במשחקי 2016 הפראלימפיים. סמואל זינקה למירוץ החשוב בחייה, ואת 1,000 המטרים חצתה שלישית, תוך 5:17.46 דקות. היא היתה מהירה יותר בכארבע שניות מזמניה הקודמים, אך שתי חותרות בכל זאת הקדימו אותה – הבריטית רייצ'ל מוריס שגרפה את הזהב, וסגניתה הסינית לילי וואנג. סמואל נראתה מעט מאוכזבת במים, אך בהמשך הפגינה סיפוק וידעה לשמוח מהמתכת ה-381 של ישראל בתולדות המשחקים הפראלימפיים.

"השארתי כל מה שיכולתי להשאיר על המים והיו יותר טובות ממני בסיטואציה הזו", סיפרה בסיום סמואל, שנצמדה לכל אורך המקצה למובילות אך בישורת האחרונה נדחקה מעט לאחור וגמאה את המרחק כארבע שניות אחרי המנצחת ושנייה לאט יותר מוואנג השנייה. "כשסיימתי ידעתי שאני לא ראשונה וזה צבט לי בלב, אבל אני מאוד שמחה שהצלחתי לזכות במדליה. יש לי בבית את ארד (בנה), ועכשיו יש לי גם מדליית ארד. אני סוחבת פציעה ביד שמאל קצת יותר מחצי שנה, היד מאוד התעייפה עד לרמה שלא יכולתי להשתמש בה בחלק האחרון של הגמר. אלו לא תירוצים, לא רציתי שזה יקרה וקיוויתי שזה יהיה מושלם עד הסוף. פגעו בי 250 המטרים האחרונים, בהם הרוח דחפה חזק שמאלה. עליי זה השפיע הכי הרבה ואני שמחה בסוף על התוצאה. סיימתי על הפודיום וזה אושר גדול. הרי יכולתי לסיים גם בלי מדליה, לא?". 

שלשום, במקצה המוקדמות שלה, פספסה סמואל בשלוש עשיריות את כרטיס העלייה האוטומטי לגמר. היא סיימה שנייה במקצה, ואת קו הגמר חצתה לפניה וואנג בפער של סנטימטרים בודדים ובהכרעת פוטו פיניש.

סמואל בת ה-34, אחת התקוות הגדולות שהמריאו לריו, ידעה להתעשת ואתמול התייצבה למקצה הרפסז' כדי לסיים עם הזמן המהיר ביותר ולתבוע את מקומה בשישיית הגמר.

עד הבוקר, בחלוף שלושה ימי תחרות, 63 מדינות מתוך 161 משתתפות כבר עלו אל הפודיום. סין גרפה 69, מהן 26 מוזהבות. היום, סמואל זינקה לגמר וסוף סוף העניקה מדליה ראשונה גם לישראל, שנחשבה בשנים קודמות למעצמה פראלימפית, ודאי בהשוואה להישגים בבמה האולימפית.

מורן סמואל עם בנה והמדלייה. "סיימתי על הפודיום וזה אושר גדול"צילום: פייסבוק | ההתאחדות לספורט נכים

לפחות בינתיים, נדמה שכמעט כמו בכל מה שקשור לספורט הישגי, העולם התקדם והשקיע יותר משאבים, והוא מאלץ את הנציגים בכחול-לבן ואת המערכת סביבם לפעול להדבקת הפערים כדי להתקרב להישגי העבר. לא פחות מ-380 מדליות קטפו עד היום נציגי ישראל הפראלימפיים (לעומת תשע מדליות אולימפיות), וסמואל היתה זו שהוסיפה אותנו לטבלת המדליות הנוכחית.

סמואל, חניכתה של האיטלקייה פאולה גריזטי, היתה בעבר כדורסלנית בנבחרת הנשים הצעירה. לפני שבע שנים הפכה משותקת מהחזה ומטה עקב קריש דם שחדר לחוט השדרה והתפוצץ בתוכו. לאחר השיקום, פנתה באופן טבעי לכדורסל בכסאות גלגלים והשתלבה בקבוצת הגברים של בית הלוחם תל אביב, אך לפני חמש שנים החלה לחתור. בלונדון 2012 סיימה כאמור חמישית, אשתקד כבר זכתה באליפות העולם והיום עלתה גם אל הפודיום היוקרתי מכולם.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ