אמיר ענבר
אמיר ענבר
אנדרה איגודלה (משמאל), עם  משקפי מציאות מדומה, לצד קווין דוראנט
אנדרה איגודלה (משמאל) מדגים לקווין דוראנט איך עובד העתידצילום: Kyle Terada/רויטרס
אמיר ענבר
אמיר ענבר

באדי טיבנס, מאמן קבוצת הפוטבול של אוניברסיטת דארטמות', פקפק בטכנולוגיה החדשה שהתבקש לנסות. תוך שניות, שינה את תנוחתו ובכך גם את דעתו. "הנחתי את המכשיר על הראש וגיליתי מולי את השחקנים שלנו, כשאני שומע את הקהל והמהלכים המוכרזים", סיפר ל־CNBC, "כשהכדור נזרק, ממש נעתי כדי לתפוס אותו — ובחדר היו רק אני ומחשב". מבחוץ צפה בו ג'ואי מקינטייר, מנהל הפוטבול של דארטמות', שמאשר את הדברים. "באדי התמתח לימין כדי לתפוס את הכדור", הוא אומר, "זה אמיתי כמו כל דבר שאי פעם ראיתם".

במובנים מסוימים זה אמיתי, ובמובנים אחרים ממש לא. בזמן שרשתות טלוויזיה כבר מבצעות ניסויים במציאות מדומה (VR) בשידורי ספורט כדי להביא אותה אל הצופים בבית, אחרים לוקחים את העניין קדימה לתוך הספורט עצמו. יש לקוות כי לעולם לא יגיע היום שבו משחק יורכב מחבורת אנשים שיעמדו במקום, כשכל הפעילות תתרחש במשקפי VR המוצמדים לפניהם. לפחות כרגע, הטכנולוגיה מתיימרת רק לעזור לספורטאים להשתפר במה שהם כבר עושים.

לפי מקס רקרס, שבשנתיים האחרונות שימש אנליסט ביצועים אצל לואי ואן חאל במנצ'סטר יונייטד, השימוש ב־VR הוא הגרסה המודרנית לצפייה בסרטוני וידאו. "כבר אין שחקן שחוזה ב־90 דקות של משחק ועלינו להסתגל", אמר ל"דיילי מייל". דרק בלץ' שיחזר ב"דה וויק" סיטואציות מוכרות מחדרי הלבשה, כשכולם מבטיחים למאמן כי אכן צפו בסרטון שזה עתה הקרין — מבלי שיוכל לדעת מי מהם משקר. "ב־VR", הוא מדגיש את ההבדל, "אי אפשר להסתתר".

בלץ' ומספר שותפים — ביניהם אחיו דני — עומדים מאחורי מיזם שחודר בשנתיים האחרונות אל ליגות הספורט באמריקה. החברה שלהם, "מעבדות STRIVR", פיתחה מערכת VR שלפחות שש קבוצות NFL עושות בה שימוש, לצד מועדונים בודדים ב־NBA וב־MLB. אחרי שלמחשב מוטענים התרגילים הרלוונטיים, יכול הספורטאי להרכיב את משקפי ה־VR ולמצוא את עצמו במגרש, כשמולו, סביבו ומאחוריו דמויותיהם של יריבים וחברים לקבוצה בזווית של 360 מעלות. כל זאת, מבלי להטריח איש מהם.

שחקני קבוצת הפוטבול של מכללת סטנפורד מתאמנים עם משקפי המציאות המדומה של "מעבדות STRIVR"

קוורטרבק, למשל, מסוגל לחזור בצורה הזאת אל מהלכים שלהם היה שותף במשחק קודם ולחוות אותם מחדש — לזהות טעויות במקרה הצורך — או לראות תרגילים שיריבתו הבאה נוטה לבצע. חובט בבייסבול יגלה מולו את הפיצ'ר שממתין לו במשחק הבא, משליך לעברו כדורים וירטואליים בהתאם לסגנון ההגשה שלו. כדורגלן יחזור לרגע ההחלטה שקיבל בשבת, לבחון שוב את המגרש ולפסוק אם היה צריך למסור במקום לכדרר. את כל הדברים הללו עושים הספורטאים מבלי לזוז. זה דבר קריטי במיוחד כשמדובר בשחקני פוטבול המועדים לפציעות, שאימוניהם הפיזיים מוגבלים בשל כך. כעת הם מסוגלים לאמן את הראש שלהם מבלי לקחת כל סיכון, כתוספת לאימון הרגיל.

"לכדורגלנים ממש טובים יש ראייה מרחבית, אבל אפשר להתאמן על כך", אמר ל־BBC סנדר ג'יי שוטן, מנהל בחברת "ביונד ספורטס", "זה נראה אמיתי. אתה באמת באיצטדיון, ובמבט לאחור אתה רואה את השוער. זה מה שהופך את הדבר לכלי אימון טוב כל כך. אתה יכול לקחת רגע מסוים, להציב בן 12 בתוכו ולראות מה יעשה. בהתבסס על כך, המאמן יכול להסביר מדוע היה צריך לבחור באופציה מסוימת".

ציוד ה־VR של "ביונד ספורטס" שימש את נבחרת הולנד של ואן חאל בגביע העולם 2014, ומשמש את האלופה איינדהובן. לא תמיד העניין כה ממוסד. גוון יורגנסן, טריאתלטית אמריקאית, התכוננה לחלק של רכיבת האופניים במשחקים האולימפיים בעזרת VR, נעזרת במומחה שצילם את המסלול. "בכל מקום שאליו אני נוסעת, ביכולתי להרכיב את המשקפיים ולבחון את המסלול", הסבירה ל"פופיולר סיינס", "להביט ימינה, שמאלה, לאחור, לראות כל ניואנס. העניין הוא לבנות ביטחון, להכין את עצמי כך שיהיו לי כמה שיותר כלים, לצמצם כל דבר שעלול לקרות בתחרות".

חמושה בכלים הטובים ביותר, דהרה יורגנסן אל הזהב בריו. עם זאת, איש אינו מתיימר לטעון כי הטכנולוגיה הזו משנה גורלות או מאפשרת להוריד הילוך באימונים. תוצאות הקבוצות שעושות בה שימוש מעורבות. "אין דבר שמחליף השלכת כדור או את המהירות האמיתית של המשחק", אמר בלץ', "זה מגניב, זה טוב, אבל זה לא יחליף עבודה אי פעם". ועדיין, בעולם שמחפש כל יתרון קטן, סבור בלץ' כי אין ענף שבו לא ימצאו שימוש כלשהו בדבר. בחברה עובדים על התאמת המכשיר אפילו עבור לוחמי UFC. בפורמולה 1 משתמשים שנים בסימולטורים שמאפשרים לנהגים ללמוד את המסלול שאליו יגיעו במירוץ הקרוב.

ברט בילמה (מימין) מאמן קבוצה הפוטבול של מכללת ארקנסו
"לפתע ההתקפה שלנו מוכנה יותר למשחק בגלל שהשחקנים יודעים למה לצפות", אמר ברט בילמה (מימין), מאמן קבוצת הפוטבול של מכללת ארקנסוצילום: Wesley Hitt/אי־אף־פי

בפוטבול, משחק אסטרטגי המורכב ממהלכים קצרים, התועלת ברורה. המערכת של בלץ' וחבריו אמנם נועדה במקור לקוורטרבקים, אך הם גילו כי היא מתאימה לכל עמדה. ברגע שראית — גם אם רק ויזואלית — את הקבוצה ויריביך הבאים, מיישמים עליך את המהלכים ההתקפיים וההגנתיים שלהם, ייתכן מאוד שיהיה לך קל יותר לקרוא אותם בזמן אמת, לשפר את זמן התגובה ואתו את הסיכוי להצלחה. ברט בילמה, מאמן אוניברסיטת ארקנסו, הכריז: "לפתע ההתקפה שלנו מוכנה יותר למשחק בגלל שהשחקנים יודעים למה לצפות". בילמה אפילו לוקח את זה רחוק יותר. ב־"USA טודיי" ציין כי אחת ממעלותיו הגדולות של פייטון מאנינג הגדול נגעה בעיבוד כמות אדירה של מידע בפרק זמן קצר. בעזרת VR, הוא סבור כי "אנחנו מאמנים את כל הקוורטרבקים שלנו להיות מאנינג".

בילמה אמנם מגזים — "זו רק פיסה בפאזל", מדגיש בלץ' — אבל שחקנים נהנים מהתוספת, גם כאלה שכבר לא יהיו מאנינג הבא. "אני ארכאי וחשבתי שאין מצב שזה ישנה את הדרך שבה אני משחק, אבל אני לגמרי בעניין", סיפר קארסון פאלמר, הקוורטרבק הוותיק של אריזונה קרדינלס, ל"סן פרנסיסקו כרוניקל", "אפשר לראות בדיוק מתי טעית בזריקה או מדוע מסירה מסוימת היתה כל כך טובה".

בלץ' מספר כי שחקנים נהנים מהאפשרות לחזור אל המאמן ולהסביר לו שגיאה. אחרי שחוו מחדש מהלך שביצעו, הם מגלים שבאותו רגע פשוט לא ראו אפשרות טובה יותר. ה־VR מסייע גם לשחקנים פצועים, שיכולים לשמור על חדות מסוימת כשאינם מסוגלים להתאמן, ולכאלה שממעטים לשחק עד שהם נשלפים לפתע מקצה הספסל. לפחות ראשם לא יהיה חלוד כמו גופם. ניתן אף לסנן כישרונות צעירים ולראות מי מגיב ולומד מהר יותר.

חלק מהקבוצות שעושות שימוש ב־VR מסרבות להיחשף. אולי הן רואות בטכנולוגיה יתרון סודי, אבל הדבר כבר יצא לאור באינספור כתבות בשנה האחרונה — וממשיך להתפשט. למרות שההצלחה פועלת לטובתו ולטובת החברה שלו, מודה בלץ' כי הוא חושש מהאפשרות שה־VR הספורטיבי יחלחל יותר מדי למטה, עד לילדים שגם כך צמודים למסכים יתר על המידה. "לא ארצה לראות את היום שבו ערכת ראש מחליפה מצב שאב זורק כדור בייסבול לעבר בנו", הצהיר. איפשהו בעולם, סביר להניח שמישהו כבר עובד גם על הורות וירטואלית.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ