לקראת הבחירות, מחריף המאבק על ראשות איגוד האתלטיקה

אחרי שנים בהן החליט מרכז מכבי על זהות יו"ר האיגוד, רשימה חדשה מבקשת לשים לכך סוף ולהחליף את רפי פלד בעמי ברן

אורי טלשיר
אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רצים באליפות ישראל האחרונה
אליפות ישראל האחרונה. תכלית הרשימה החדשה היא להוביל לשינוי בהתנהלות האיגוד, לרבות הקשרים בין גופי הספורט והיכולת לגייס משאבים מהמדינהצילום: נמרוד גליקמן

לקראת הבחירות לראשות איגוד האתלטיקה שיתקיימו ב-8 בנובמבר, מסדרונות ההנהלה של מלכת הספורט רוחשים ובוחשים. לידי "ספורט הארץ" הגיע מכתב שהועבר לכל אגודות האתלטיקה, ובו ניסיון לשלב זרועות ולהקים את רשימת "אתלטיקה חדשה", שתכליתה להוביל לשינוי בהתנהלות האיגוד, לרבות קשר לקוי בינו לבין גופי הספורט בארץ ויכולתו לגייס משאבים מהמדינה.

אחרי כהונה ארוכה של שלמה בן גל, ששימש כיו"ר בין 1995 ל-2012, מרכז מכבי הנחית מטעמו שני יושבי ראש שאינם אנשי אתלטיקה מובהקים וזיקתם לתחום חלקית. הראשון היה רואה החשבון דורון קופמן, שהתפטר אשתקד עקב חילוקי דעות מול מרבית חברי ההנהלה. אחריו, במאי 2015, הגיע תת ניצב רפי פלד, שמוצא עצמו כעת בתרחיש דומה ומול גורמים רבים שמעוניינים להחליפו בבחירות.

נכתב כי האנשים שעומדים מאחורי ההתארגנות הטרייה "רואים בחומרה את התנהלות מרכז הספורט מכבי, אשר קבע עד היום את זהות יושבי הראש לאיגוד האתלטיקה. פניות של מרבית האגודות למרכז מכבי כדי לבחור הפעם יו"ר אשר יהיה בעל רקע מקצועי מתאים נדחו בברוטליות  ע"י מרכז מכבי, כשהוא מפעיל על נציגים מאגודות לחצים הכוללים איומים/פיתויים/הבטחות כספיות כדי להניעם לתמוך במועמד מטעם מרכז מכבי. אנו באתלטיקה החדשה איננו מתערבים בנושאים הבין-מרכזיים, וכל ענייננו בחירת המועמד הטוב ביותר להנהיג את האיגוד".

במכתב מצוין עוד כי הקמת הרשימה החדשה נכפתה על חברי האיגוד ונציגי האגודות "נוכח התנהלות אגרסיבית וכוחנית של מרכז מכבי בישראל. מרכז מכבי מתעקש להותיר בתפקידו את יו"ר האיגוד המכהן, מר רפי פלד, למרות התנגדות מרבית האגודות (חלקן אגודות השייכות למרכז מכבי), אשר סבורות כי ניתן למנות לתפקיד היו"ר נציג בעל כישורים טובים יותר ועם מחויבות רבה יותר לענף שלנו...איגוד האתלטיקה 'תקוע' כבר שנים במצב עלוב בתחום גיוס הכספים והגדלת התקציבים עבור פעילות האיגוד, האגודות והאתלטים".

עמי ברן ב-2005. האלטרנטיבה?צילום: זאב שטרן

אנשי הרשימה החדשה מציעים אלטרנטיבה לפלד בדמותו של עמי ברן, שהיה מאמן אתלטיקה וגם שיחק ואימן את נבחרת ישראל בסופטבול. ברן, שנשוי למי שהיתה בעבר אלופת ישראל בהטלת כידון, משמש היום יועץ להתאחדות הסופטבול בארץ. לצדו מוצג ברשימה גם איש העסקים מרק אייזנברג, שמונה השנה לנשיא מועדון אתלטי לידר ירושלים.

ברשימה החדשה מאמינים שברן ואייזנברג יסייעו רבות בגיוס משאבים כלכליים ומקצועיים לאיגוד, ויביאו להכפלת תקציבו. לצד שיפור תשתיות ושינוי מבנהו הארגוני של האיגוד, אחד מיעדיה המרכזיים של הרשימה כפי שהוצגו במכתב הוא שמירה על מרתון טבריה כאליפות ישראל - מסורת בת 40 שנה שנמצאת בסכנה ממשית לקראת 2017 עקב מחלוקות בין האיגוד הנוכחי לעיריית טבריה.  

נכון לעכשיו מדובר בהתארגנות של אגודות הן ממכבי והן מהפועל. בין האגודות שתומכות במהלך ניתן לציין את אתלטי לידר ירושלים, עמק חפר, הפועל אתלטי אורן השרון, הפועל חולון, עמותת הצבי ומכבי כיוונים באר שבע. "ב-70 השנה האחרונות הביאו מועמד אחד שנבחר, וזו אמורה להיות הפעם הראשונה שיש באמת בחירות דמוקרטיות על זהות היו"ר", אמר גורם באיגוד, "בפעמיים האחרונות מרכז מכבי מינה מועמד לא ראוי ובמשך שנים מקבלים את מה שהוא אומר. 80% מהאגודות באות ואומרות על פלד שהוא לא מתאים, ובמכבי אומרים 'רק הוא' ועושים מאתנו צחוק. רצינו להציע להם מועמד אחר בלי לחולל רעידות אדמה, אבל הם התעקשו".

דורון שיטרוק, יו"ר אגודת מכבי תל אביב שהיא מהחזקות והמשפיעות באיגוד, טוען מנגד ששמו של ברן עולה כל הזמן מאחורי הקלעים, אך הוא עצמו עדיין לא הגיע לפגישה במרכז מכבי. "מרכז מכבי עובד בהליך דמוקרטי מסודר, חוץ מרפי פלד אף אחד לא בא לוועדה כדי להציג עצמו כמועמד", מסביר שיטרוק, "אם עמי ברן או כל אחד אחר שואף להיות יו"ר, הוא יכול בשמחה להציג עצמו למרכז מכבי ולנסות להתמודד על התפקיד, ולא דרך תרגילים מאחורי הקלעים שהם לטעמי מיותרים ושגויים. אני כיו"ר האגודה אתמוך בכל החלטה של מרכז מכבי, ככה זה עובד. אנשים שאני מאוד מכבד חושבים שהם המציאו את הגלגל, אבל המנגנון פועל אחרת. נכון לעכשיו אין מועמד אחר שהציע את עצמו מלבד פלד. כמו בבחירות לכנסת, עמי צריך לבוא למרכז מכבי, להציע את עצמו ולהפוך למועמד המרכז. אם מועמדותו תתקבל, אני אהיה בעדו".

לקראת ההצבעה בעוד כשבועיים, מאזן הכוחות נראה די שקול ולא בטוח שזוהי ההתפתחות האחרונה עד שעת השין. בכל מקרה, הליך הבחירות הקרוב באתלטיקה צפוי להיות מעניין במיוחד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ