במסלול של אבא: ניקו רוזברג הוא אלוף העולם החדש בפורמולה 1

בזכות העקביות לאורך העונה כולה, החזרה הטובה מהפגרה והמקום השני באבו דאבי היום, הנהג הגרמני בן ה-31 זכה באליפות עונת 2016, בפער של חמש נקודות מלואיס המילטון, ונכנס לרשימה שכוללת את אביו קקה

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניקו רוזברג מניף ידיים
אלוף העולם החדש ניקו רוזברג. זוהי השנה שלוצילום: ANDREJ ISAKOVIC/אי־אף־פי

זו היתה העונה הארוכה בתולדות פורמולה 1 - 21 מירוצים - אך עבור ניקו רוזברג היא הסתכמה היום (ראשון) ברגע אחד - קטן וגדול גם יחד. 20 הקפות לתוך מירוץ אבו דאבי, כשהוא רודף אחרי מקס ורסטאפן ושומע במכשיר הקשר כי זה "קריטי" שיעקוף אותו, ביצע רוזברג את המהלך שלו. כאשר סיים אותו, כבר לא נותר כמעט ספק: זוהי השנה שלו, זהו אלוף העולם 2016.

אי שם באביב ובקיץ, נדמה היה כי רוזברג מאבד אחיזה בתואר. אחרי שפתח את העונה עם ארבעה ניצחונות רצופים, נקלע הגרמני לסדרה של מירוצים מאכזבים, בהם ראה שוב ושוב את גבו של לואיס המילטון - עד שהבריטי עקף אותו גם בדרוג הנהגים. הפגרה הגיעה בזמן עבור רוזברג. ממנה, הוא יצא לדרך שהכניסה אותו לאותה רשימה שכבר כוללת את אביו קקה, אלוף העולם ב-1982.

ניקו רוזברג ואביו קקה, ב-2006. 34 שנים אחרי האב, גם הבן באותה רשימהצילום: MARK THOMPSON/אי־אף־פי

הגראנד פרי של אבו דאבי הסתיים בזיקוקים המסורתיים, שנעדרו מהמירוץ עצמו. רוזברג, שזינק שני בידיעה שמקום שלישי יבטיח לו את האליפות, מעולם לא עמד בסכנה ממשית. הוא שרד ללא קושי את הפנייה הראשונה, וגם את מאמציו של המילטון - המוביל ולבסוף המנצח במירוץ, מי יזכור את זה - לנהוג לאט במתכוון כדי לדחוק את רוזברג לאחור, למלתעות של נהגי רד בול ופרארי.

היחיד שבאמת נראה כמי שעלול לבלוע אותו היה ורסטאפן, שבזינוק הסתבסב וירד לירכתיים - אבל חזר קדימה בשילוב של נהיגה וירטואוזית טיפוסית והמתנה ארוכה להחלפת הצמיגים הראשונה. כך נוצר מצב שבו רוזברג, שכבר עצר, מצא עצמו שלישי מאחורי ורסטאפן, בידיעה שאיבוד מקום נוסף עלול לעלות לו באליפות. במקום זאת, עבר את ההולנדי בהקפה ה-20 כדי לשוב למקום השני. מאותו רגע, כפי שאמר ניקי לאודה לפני המירוץ, נותר לו רק להתפלל שמכונית המרצדס לא תכזיב. היא לא.

"כרגע אני מאבד את אליפות העולם, כך שלא אכפת לי אם אפסיד במירוץ", השיב המילטון למרצדס, שדרשה ממנו להאיץ כדי להבטיח את הניצחון במירוץ. האטיות המכוונת של האלוף היוצא איפשרה לסבסטיאן פטל לסגור על רוזברג לקראת הסיום, אבל גרמני אחד שלזכותו ארבע אליפויות עולם לא עמד לקחת סיכון שימנע מבן ארצו את הראשונה שלו. ואת הסבסובים מעלי העשן שעמם חגג אותה. ואת הדמעות. "זה לא ייאמן, אני גאה מאוד", אמר רוזברג, "המירוץ היה כל כך אינטנסיבי. אני שמח שזה נגמר".

אחרי שתי אליפויות רצופות של המילטון, עובר הכתר לעמיתו לקבוצה. יהיו שיגידו כי האליפות הזו לא הוכרעה על סמך יכולות נהיגה אלא תקלות מכניות, שעלו להמילטון בנקודות יקרות לאורך העונה. המזל בוודאי שיחק תפקיד; המילטון, מה לעשות, הוא פשוט נהג טוב יותר, מהיר יותר, וירטואוזי יותר. הוא מותח גבולות שאליהם רוזברג לא מסוגל להגיע, אך לעתים עושה זאת עד כדי כך שהם מטיחים אותו בחוזקה ועולים לו ביוקר. גם על הטעויות שביצע בעצמו שילם הבריטי בנקודות.

רוזברג בן ה-31 איננו נהג של קצוות, של רגעי שיא, אלא של עקביות. זו שהפגין בתחילת העונה, ובעיקר אחרי הפגרה, עשתה את ההבדל - זה שהסתכם ביתרון של חמש נקודות בדרוג הנהגים. חמש נקודות שהכניסו עוד רוזברג אל ההיסטוריה.

צמרת הדרוג באבו דאבי:

1. לואיס המילטון (מרצדס)

2. ניקו רוזברג (מרצדס)

3. סבסטיאן פטל (פרארי)

4. מקס ורסטאפן (רד בול)

5. דניאל ריקארדו (רד בול)

6. קימי רייקונן (פרארי)

7. ניקו הולקנברג (פורס אינדיה)

8. סרחיו פרס (פורס אינדיה)

9. פליפה מאסה (וויליאמס)

10. פרננדו אלונסו (מקלארן)

צמרת דרוג הנהגים (סופי):

1. ניקו רוזברג (מרצדס) 385 נקודות

2. לואיס המילטון (מרצדס) 380 נקודות

3. דניאל ריקארדו (רד בול) 256 נקודות

4. סבסטיאן פטל (פרארי) 212 נקודות

5. מקס ורסטאפן (רד בול) 204 נקודות

6. קימי רייקונן (פרארי) 186 נקודות

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ