ספורטאים, מאמנים ויושבי ראש האיגודים נגד הקיצוץ בתקציבים: "סוגרים לנו את הספורט"

תקציב המדינה הקרוב צפוי לחתוך בכחצי את התמיכה בספורט. בעקבות כך נערכה היום מסיבת עיתונאים, ובסיומה אקט סימבולי שמצטלם היטב

אורי טלשיר
אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מסיבת העיתונאים ספורטאים
מסיבת העיתונאים, היום. במרכז התיישב איכשהו עמרי בן נתן (במרכז בלבן), מאמן סקי מים שכנראה הגיע בין היתר כדי להנגיש את האירוע לכלל הציבור, לאור עברו בבית האח הגדולצילום: אורי טלשיר

בכניסה לבניין הוועד האולימפי בתל אביב התקבצו אחר הצהריים (שלישי) ספורטאים, מאמנים, יושבי ראש ושאר מתעניינים. במרכז ההתרחשות עמד ח"כ יואל רזבוזוב, יו"ר שדולת הספורט. מי שהיה ג'ודוקא בעבר ולימים הצטרף למפלגת יש עתיד, היה האדם המחויט והממוקד ביותר בזירה. כשנתן את האות, עלו כולם לקומה השנייה בבניין כדי להתניע את האירוע. היו מי שחשבו שמדובר בהפגנה, אך המאבק בשלב זה הגיע בדמות מסיבת עיתונאים ובסיומה אקט סימבולי שמצטלם היטב. 

לשולחן הדוברים ישבו רזבוזוב, המתעמלת האמנותית נטע ריבקין שהפכה ליו"ר ועדת הספורטאים בוועד האולימפי, יו"ר איגוד השחייה סימון דוידסון ויו"ר ספורט החירשים בישראל, עידו רושניק. במרכז התיישב איכשהו עמרי בן נתן, מאמן סקי מים שכנראה הגיע בין היתר כדי להנגיש את האירוע לכלל הציבור, לאור עברו בבית האח הגדול.

מסביב נראו חנה מיננקו, דניאל פרנקל, מישה זילברמן, שחר צוברי ונמרוד משיח, אך נוכחות הספורטאים הבכירים היתה מינורית. שחיינים או ג'ודוקא מובילים, למשל, לא היו שם. "ספורטאים בעיקרון לא צריכים להיות בפרונט אלא לעסוק בספורט, חלק הגיעו כי הם דואגים לדור העתיד אבל לא כולם יכולים", הסביר רזבוזוב, שמצדו ניהל את המופע כפי שתכנן.

לצד הפיתוי לגרוף הון פוליטי ולככב מול המצלמות, אי אפשר לחשוד ברזבוזוב שהספורט בארץ אינו חשוב לו. "בהתחלה שמעתי שאמרו 'אתם מדברים לעצמכם', והיום לפי הטלפונים שאני מקבל אנחנו הלחצנו מאוד את המערכת", הוא הסביר אחר כך, "הם כבר מתחילים לרדת מהעץ. מחר תהיה ישיבה של וועדת הכספים, נראה איך מה שקרה פה ישפיע ונתכנן את ההמשך. נילחם עד הסוף, הלחץ שאנחנו יוצרים עכשיו על הממשלה ועל חברי הכנסת הוא גדול".

מארגני המחאה סיפרו שכסף לא חסר במדינה, אך החלוקה השונה שמסתמנת תקפח עוד יותר את הספורט. הם ציינו שתקציב הישיבות, למשל, תפח ב-600 מיליון שקל לעומת אשתקד ונקבו בעוד סכומים שמועברים לפי סדר העדיפויות של הקואליציה.

"הלחץ שאנחנו יוצרים עכשיו על הממשלה ועל חברי הכנסת הוא גדול"צילום: אורי טלשיר

"תקציב המדינה בגרסתו הנוכחית סוגר לנו את הספורט", הבהיר רזבוזוב למיקרופונים, "נכון לעכשיו, לפי התקציב הקרוב התמיכה בספורט תיחתך כמעט בחצי. יש כסף בקופה, אבל הממשלה מחלקת אותו לעצמה ולמקורבים שלה. כבר היום ההורים משלמים יותר מדי כסף, והספורט עלול להפוך לעניין עבור עשירים בלבד. תמיכת ממשלה בספורט זה לא רק לטלפן אחרי הזכיות במדליות ולברך את הספורטאים, אלא גם השקעה כלכלית. אם שר האוצר משה כחלון החליט להילחם בהימורים, אז שימצא לנו מקור מימון אחר. אם התקציב הזה יעבור לא יהיו מתקנים, במיוחד בפריפריה. אני קורא לראש הממשלה ולשר האוצר להתחייב שהספורט לא ייפגע".

ריבקין טענה שהנפגעים העיקריים מהקיצוץ הם הספורטאים הצעירים, מהם תימנע האפשרות לטפס לפסגה. "כדי להגיע לרמות הגבוהות דרושים מחנות אימונים, תחרויות והוצאות ציוד", אמרה, "קיצוץ תקציבי פירושו פחות מהדברים האלה, מה שיגרור אי הצלחה".

דבריו של דוידסון, שייצג את יושבי הראש, היו נוקבים יותר. "אני מתבייש בשם מדינת ישראל שאנחנו נמצאים פה בגלל המחשבה שהולכים לסגור את הספורט בישראל ולהשאירו לעשירים בלבד. מקווה שאוזני השר כחלון יהיו קשובות לקול הזעקה, כי גם הכסף שישנו לא מספיק לספורט הישראלי. נעשה מה שאפשר כדי שכחלון יבין שכל העצות שהוא מקבל הן עדר של טעויות ודברים נוראיים שיכולים להרוס את הספורט בארץ".

"האוצר הלאומי שלנו נמצא בסכנת הכחדה וידך אוחזת בחרב", פנה בן נתן לשר כחלון, "לא ביקשנו עוד, רק את הקיים". רושניק סיפר שספורט החירשים בארץ קיבל בשנה האחרונה רק 40 אלף שקל, ואם המגמה תימשך תקוזז הפעילות בצורה משמעותית.

לאחר הנאומים הגיע החלק האמנותי, כאשר ספורטאים משלל ענפים הניחו במרכז החדר תיקים, נעליים, חצים, מחבטים ושאר אביזרים. "אם יהיו קיצוצים בתקציב, אנחנו נחזיר את הציוד", היה המסר ששוגר למקבלי ההחלטות לקראת המשך המאבק.  

החלק האמנותי, היום. "אם יהיו קיצוצים בתקציב, אנחנו נחזיר את הציוד", היה המסר ששוגרצילום: אורי טלשיר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ