גדולות ביפן

גראנד סלאם טוקיו היא תחרות הג'ודו הקשה ביותר שניתן לדמיין

ביפן ג'ודו הוא לא רק ספורט אלא גם תרבות ודרך חיים, והנבחרת המקומית משוחררת מהמגבלה לשתף רק מתחרה אחת בכל משקל. כשיש כל כך הרבה עומק ואיכות זו בעיה רצינית לנבחרות האחרות. הנבחרת הישראלית שתיאבק בגראנד סלאם טוקיו מקווה לחזור עם הישגים וניסיון, ובעיקר לשוב לטוקיו ב-2020 הרבה יותר טובה

אורי טלשיר
אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נבחרת ישראל בג'ודו עם עוד מתחרות מהעולם
נבחרת ישראל בג'ודו עם עוד מתחרות מהעולם. אולי בעוד פחות מארבע שנים, חלקן יגיעו שוב למקדש הג'ודו העולמי, הפעם במסגרת המשחקים האולימפיים של 2020צילום: איגוד הג'ודו
אורי טלשיר
אורי טלשיר

יש בחיים אתגרים מורכבים, אך לעתים נדירות נתקלים במשוכות שנראות כמו הניסיון לרקום את הקושי האולטימטיבי. אחת המגבלות המשמעותיות בטורניר הג'ודו האולימפי היא האפשרות לשלוח רק לוחם אחד ממדינה בכל קטגוריית משקל. למרות תקנה זו, הצליחו נציגי ונציגות יפן לחזור מריו 2016 עם שלוש מדליות זהב, מדליית כסף ועוד שמונה מדליות ארד. כלומר מתוך 14 המשקלים בגברים ובנשים, רק בשניים מהם לא טיפס יפני אל הפודיום.

בסוף השבוע, כשלושה חודשים אחרי המשחקים האולימפיים, ייערך גראנד סלאם טוקיו. לא רק שהוא משחרר את היפנים מאותה מגבלה, אלא גם מתיר למעצמת הג'ודו, בתור המארחת, לשתף לא פחות מארבעה מתחרים בכל קטגוריית משקל. צריך להבהיר: כשמדובר בג'ודו ויפן, הכמות אינה סותרת איכות וכל לוחם שמתברג בנבחרת הלאומית של ארץ השמש העולה הוא מועמד למדליה בכל ברמה ועל כל מזרן.

עבור היריבים האורחים, אלו שאינם יפנים, מובן שגראנד סלאם טוקיו היא תחרות הג'ודו הקשה ביותר שניתן לדמיין. לא רק שהיפנים המצוינים מציפים את הטטאמי - 56 לוחמים, יותר מפי שניים לעומת כל מדינה אחרת בטורניר - הם גם נהנים מיתרון ביתיות באווירה מחשמלת לעיני כ-10,000 צופים.

"זו התחרות הכי קשה בוודאות, כל יפני הוא ברמה של זכייה במדליה בכל טורניר", מתאר שני הרשקו, מאמן נבחרת הנשים הישראלית, שנמצא בטוקיו. "בשנה שעברה לינדה בולדר (עד 70 ק"ג) עשתה שלושה קרבות מול יפניות והיתה צריכה לנצח שתיים מהן כדי לזכות במדליית ארד. זה לא יכול לקרות באף תחרות אחרת".

נבחרת ישראל בכניסה לקודוקאן, טוקיו. מועדון הג'ודו הראשון בעולם
נבחרת ישראל בכניסה לקודוקאן, טוקיו. מועדון הג'ודו הראשון בעולם צילום: איגוד הג'ודו

זוהי למעשה התחרות המשמעותית הראשונה של סבב הג'ודו אחרי משחקי ריו. בשל הסמיכות לאולימפיאדה ייעדרו ממנה לא מעט לוחמים, אך ביחס לתזמון עדיין מדובר בקאדר איכותי מאוד, כולל שני אלופים אולימפיים טריים ועוד מספר מדליסטים. על הטטאמי בטוקיו יעלו גם שלוש ישראליות צעירות - נעה מינצקר (עד 48 ק"ג), עדי גרוסמן (57) ורותם שור (63). ביחד עם הרשקו ועם ישראליות נוספות, הן מתאמנות בשבועות האחרונים ביפן ונחשפות למקום המיוחד של הג'ודו בתודעה ובשגרת החיים.

הרשקו מספר שביפן ישנן כ-20 חברות מסחריות גדולות, כולל חברת הרכבות הגדולה JR, שמאמצות ג'ודוקא ומצוותות אותם למאמנים שילוו אותם. "ג'ודו הוא אחד מענפי החובה באוניברסיטאות, אז לפחות רבע מהסטודנטים היפנים עושים ג'ודו. בשנה האחרונה או הלפני אחרונה של הלימודים, אותן חברות מסחריות מאתרות את הספורטאים הבולטים בעזרת סקאוטים ולוקחות עליהם חסות. ברגע שהם גומרים אוניברסיטה, הם עוברים להתאמן בחברה. היינו במועדון הג'ודו של חברת JR והאולם שם מטורף".    

בישראל, מדינת ג'ודו הישגית בפני עצמה, מתקיימים אימוני נבחרת כמעט מדי יום במכון וינגייט. ביפן, על גודלה הרב ואלפי הג'ודוקא שהיא מצמיחה, נפגשת הנבחרת בממוצע רק ארבע פעמים בשנה למחנות אימונים של 10 ימים. בשאר הזמן, הספורטאים מתאמנים בחו"ל, באוניברסיטה או בחברה הפרטית.

כדי להבין עד כמה הג'ודו משמעותי ביפן אין צורך להגיע לאולם התחרות. חברת האופנה יוניקלו, שמלבישה בין היתר את נובאק ג'וקוביץ', בחרה כפרזנטור את קוסיי אינוי, אלוף אולימפי בעבר וכיום מאמן הנבחרת, שתמונותיו מעטרות שלטים ובניינים ברחובות.

ג'רבי והרשקו עם מדלית הכסף באליפות העולם
ירדן ג'רבי והרשקו עם מדלית הכסף באליפות העולם. ביפן נפגשת הנבחרת 4 פעמים בשנהצילום: באדיבות איגוד הג'ודו

אם מביטים רק על מאזן מדליות הזהב בריו, נדמה כאילו פערי הרמות הצטמצמו - יפן עם שלוש, רוסיה וצרפת נושפות בעורפה עם שתיים כל אחת. אלא שהמגוון במעצמה האסיאתית הוא עצום, ובכל קטגוריית משקל היו לפחות שני יפנים שהשיגו את הקריטריון האולימפי. מגבלת ההשתתפות, כאמור, מנעה מהם לטרוף עוד מתכות. "אם באולימפיאדה אפשר היה לשבץ שני לוחמים בכל משקל, הם היו זוכים בזהב לפחות ב-50 אחוז מהמשקלים", משוכנע הרשקו, "זו תהיה המטרה שלהם באולימפיאדת טוקיו 2020, למרות שגם בה הם יצטרכו להתמודד עם ג'ודוקא אחד בכל קטגוריה".

כאשר מגיעים לאימונים באוניברסיטאות או בחברות ומתכוננים לגראנד סלאם שיחל לפנות בוקר (2:00 שעון ישראל), מרגישים את הכבוד שמייחסים היפנים לג'ודו. "אי אפשר להתמודד עם הגראנד סלאם הזה ברמת הארגון, זה ה-אירוע", מבהיר הרשקו, "זה בא לידי ביטוי בסדר, בדיוק, בתקתוק ובאיכות של כל דבר. האנשים ברמה הכי גבוהה נמצאים בכל פינה, החברות המסחריות שמאמצות את התחרויות, טקס הפתיחה, כל הדוכנים של מותגי הספורט, האולם הגדול והמפוצץ. גם בטורניר היוקרתי בפריז הקהל מבין בג'ודו, אבל יש שם יותר בלגאן. העם היפני מיוחד והכל מסודר. אנשים מהאוניברסיטה או מהחברה מגיעים לעודד את הג'ודוקא. הם לבושים אותו הדבר ויש להם שירים ודגלים מיוחדים".

באוניברסיטאות, הרשקו מספר על חלוקת תפקידים ברורה לפי שנת הלימודים - סטודנטיות משנה א' מגיעות 45 דקות לפני האימון, מנקות ומסדרות את האולם; אלו משנה ב' אחראיות על רשימות הנוכחות וכתיבת התרגילים באימון; סטודנטיות שנה ג' יופקדו על החימום והמתיחות; הוותיקות משנה ד' אחראיות על לוח הזמנים ועל הקידות, כאשר אחת מהן מכה במיומנות בתוף היפני.

הכנות לאימון ג'ודו ביפן

"הכוח והעוצמה של היפנים טמונים באימון של הדור הצעיר", מתאר הרשקו, "הפריבילגיה שלהם היא שיש כל כך הרבה לוחמים, אז איך שלא תסובב את זה מי שנשאר בתמונה הוא ברמה סופר גבוהה. מלמדים היטב את הבסיס, ואז בגילאי 18-17 כולם יודעים את אותם דברים ברמת דיוק מטורפת. בשלב זה נותר לראות אם אותו ג'ודוקא יכול גם להיות לוחם ברמות הגבוהות - איך הוא בנוי מנטלית ומתמודד עם עומס לאורך זמן. במדינות אחרות אין אחידות כזו בצורת האימון ובלימוד היסודות. היתרון היפני מגיע מהכמות - כמו מפעל שמרכיב לך מוצר, כזה שיודע לעשות את כל הדברים שצריך לדעת בגיל הזה, ועכשיו תרוץ איתו".

מוסר העבודה היפני הוא חסר תקדים והלוחמים מדויקים עד כדי כאב, אך כאן לפי הרשקו טמונה גם נקודת התורפה שלהם. "הם מאוד טובים במה שהם עושים, אבל הם מאוד מרובעים וברגע שמשהו קצת לא הולך הם עלולים להישבר מהר", אומר מאמנה של ירדן ג'רבי, שבריו גברה על היפנית מיקו טשירו בקרב על מדליית הארד. "יפני זה לא ברזל, זו פלדה. אי אפשר לכופף אותה, אלא רק לשבור אותה. אם אתה מוציא אותו מהאיזון שלו, הוא מהר מאוד מפסיד. בכל מקרה קשה מאוד להתחרות מולם בסגנון, באיכות ובתנועות הספציפיות שהם מייצרים. הם מתאמנים הרבה יותר שעות ומתרגלים דברים בלי הפסקה מגיל קטן מאוד. לכן יש הרבה שחיקה בדרך, אבל כך הם מגיעים לרמת ביצוע אדירה".

לפנות בוקר, לעיני האלפים ביציעים, יחלו המוקדמות של גראנד סלאם טוקיו. מינצקר, גרוסמן ושור הצעירות יחוו לראשונה תחרות בסדר גודל כזה. הן אמנם לא הוגרלו בקרב הראשון מול יריבה יפנית, אך שדה המתחרות הוא ממילא משובח במיוחד. "עבורן זו הזדמנות לחוות תחרות גדולה", מתכונן הרשקו, "פתאום בחימום את מוצאת עצמך על אותו מזרן עם אלופים אולימפיים ואלופי עולם. התוצאה כאן פחות חשובה, ודאי בתחילת קמפיין אולימפי, והמטרה היא לראות אם אפשר להביא את הצעירות לרמה של הספורטאיות בקמפיין ריו ולעזור להן לסגור את הפער כמה שיותר מהר". אולי בעוד פחות מארבע שנים, חלקן יגיעו שוב למקדש הג'ודו העולמי, הפעם במסגרת המשחקים האולימפיים של 2020. 

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ