הדו"ח הסופי קובע: פרשיית הסימום ברוסיה היא הגדולה בתולדות הספורט

החוקר מטעם הסוכנות הבינלאומית למלחמה בסימום קבע כי מעל 1,000 ספורטאים רוסים בלא פחות מ-30 ענפי ספורט, כולל כדורגל, השתמשו בחומרים אסורים

עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דגל רוסיה לצד הדגל האולימפי
דגל רוסיה לצד הדגל האולימפי בטקס הנעילה של משחקי סוצ'יצילום: JIM YOUNG/רויטרס

הדו"ח הסופי של ריצ'ארד מקלארן, החוקר מטעם הסוכנות הבינלאומית למלחמה בסימום וחומרים אסורים (וואד"א), התפרסם היום (שישי). הדו"ח התמקד גם באולימפיאדת החורף בסוצ'י 2014, אך חשף פרטים נרחבים על היקף הסימום. לפי הדו"ח, לפחות 12 זוכי מדליות רוסיים ממשחקי החורף האחרונים, כולל ארבעה שזכו במדליות זהב, השתמשו בחומרים אסורים והבדיקות שלהם הועלמו או הוחלפו.

הדו"ח הראשון של מקלארן גרם להשעיית חלק מהאתלטים הרוסים מהמשחקים האולימפיים בריו. החלק השני והאחרון מגלה כי ההסתרה והסימום היו עוד יותר רחבים ממה שחשבו בתחילה. "אנחנו יכולים להבהיר עתה את הממצאים ולהוכיח שמספר גדול מאוד של ספורטאים היה שותף בקנוניה, כמו גם את ההסתרה הנרחבת במערכת הרוסית", נאמר בדו"ח. 

לפי הממצאים, מעל 1,000 ספורטאים רוסים בלא פחות מ-30 ענפי ספורט השתמשו בחומרים אסורים - מה שהופך את העניין לפרשיית החומרים האסורים הגדולה בתולדות הספורט. בין הנתונים שנחשפו התגלה כי 82% מהספורטאים המשתמשים הגיעו מענפי הקיץ ו-18% הנותרים מענפי חורף. כמו כן, התגלה כי בין 30 ענפי הספורט נמצא גם הכדורגל, וכי קיים מספר דו ספרתי של כדורגלנים רוסים שהשתמשו בחומרים אסורים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ