הרוסים כבר לא מכחישים את פרויקט הסימום האולימפי

לראשונה הודו פקידים רוסים בכירים כי אכן היתה תוכנית סימום ארוכת טווח שיטתית במטרה להשפיע על תוצאות של ספורטים רוסים במשחקים האולימפיים. "זו היתה מזימה מאורגנת וממסדית", אמרו הרוסים, שמתעקשים כי צמרת הממשל לא היתה בסוד העניין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השער בכניסה למעבדה הלאומית לבדיקת סמים במוסקבה, רוסיה
הכניסה למעבדה הלאומית לבדיקת חומרים אסורים במוסקבה. כאן, על פי החשד, טיפל מנהל המעבדה בבדיקות השתן של הספורטאיםצילום: Pavel Golovkin/אי־פי

לראשונה, רוסיה מודה שגורמים רשמיים במדינה עמדו מאחורי אחת המזימות הגדולות בהיסטוריה של הספורט: מבצע סימום ארוך טווח, שהשפיע על תוצאות של ספורטאים רוסים ופגע לא רק במשחקי החורף בסוצ'י 2014, אלא בתנועה האולימפית כולה.

בסדרת ראיונות שנערכה במשך כמה ימים עם הניו יורק טיימס, אמרו פקידים רוסים בכירים שהם אינם מכחישים יותר את העובדות המרשיעות בפרשת הסימום חסרת התקדים. "זו היתה מזימה מאורגנת וממסדית", אמרה על התוכנית ארוכת השנים אנה אנצליוביץ', המנכ"לית בפועל של הסוכנות הרוסית למלחמה בחומרים אסורים, אך הדגישה כי לא היו מעורבים בה גורמים בכירים בממשלה.

על פי העדויות, במהלך המשחקים האולימפיים בסוצ'י החליף מנהל המעבדה דגימות שתן, וכן סיפק קוקטיילים של חומרים משפרי ביצועים; סוכנים בשירות הביטחון החשאי, יורשו של הק.ג.ב., פרצו למבחנות עם השתן "וטיפלו" בהן; וסגן שר הספורט הרוסי הורה במשך שנים על טיוח בדיקות סמים מפלילות.

עד כה הכחישו הרוסים קיום תוכנית סימום שיטתית. חשיפת עדויות לקיום מבצע סימום כזה, בתוכנית תחקירים בערוץ הטלוויזיה הגרמני ARD לפני שנתיים, הובילה לתחקירים נוספים בתקשורת, לחקירות של וואד"א, הסוכנות העולמית למניעת סימום בספורט, ולהשעיית האתלטים הרוסים מתחרויות אתלטיקה, כולל האולימפיאדה בריו השנה.

דו"ח של וואד"א שיצא השנה אישר את הנטען בתחקירים, לפיהם השלטונות ברוסיה פעלו באופן מכוון על מנת שספורטאים רוסים ישתמשו בחומרים אסורים. כמו כן הועלמו ראיות ומבחנות במטרה למנוע את תפיסתם. "משרד הספורט הרוסי שלט, כיוון ופיקח על מניפולציה בתוצאות הבדיקות של ספורטאים רוסים", נכתב בדו"ח, "זה כולל החלפת בדיקות ומבחנות, עם עזרה של שירות הביון הרוסי, מרכזי ספורט ברוסיה והמעבדות לבדיקה - הן במוסקבה והן בסוצ'י במהלך אולימפיאדת החורף". כמו כן צוין כי בסוצ'י תפעלו הרוסים מערכת של החלפת בדיקות, על מנת שספורטאים מסוממים יוכלו לקחת חלק במשחקים מבלי להיתפס. בדיקות חיוביות "בכל ענף אפשרי" הועברו אל סגן שר הספורט הרוסי, יורו נאגורניץ', שלמעשה החליט מי יזכה לטיוח הממצאים ומי לא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ