עידן חדש בבריכה: דייויד מארש הוצג כמאמן העל של השחייה הישראלית

מאמן נבחרת הנשים האמריקאית בריו הציג את החזון שלו לשחייה הישראלית: "יש משאבים נהדרים ופוטנציאל גדול לעשות דברים גדולים, רוצה לראות את הדגל הישראלי מתנוסס באליפות העולם ובאולימפיאדה"

אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דייויד מארש במסיבת העיתונאים
דייויד מארש (שני משמאל) במסיבת העיתונאים. "מובן ששחיין ישראלי יכול לזכות במדליה"צילום: עמוד הפייסבוק של איגוד השחייה

אחרי למעלה מעשור בו לאוניד קאופמן היה מאמן השחייה הלאומי, החל היום (חמישי) עידן חדש בבריכה הישראלית כשדייויד מארש, מאמן נבחרת הנשים האמריקאית בריו, הוצג כמאמן העל של הענף בארץ ומי שינסה לנווט את השחייה לעתיד הישגי יותר.

כזכור, ההופעה של משלחת ישראל בבריכה האולימפית היתה פושרת מאוד, כשרק שחיין אחד (יעקב טומרקין) העפיל לחצי הגמר.

"אחרי ריו טלפנתי ליואב ברוק ואמרתי לו שחייבים לעשות שינוי", סיפר יו"ר האיגוד סימון דוידסון, "ביקשתי ממנו לחפש מאמן ברמה גבוהה לשחייה. הקריטריון היה שתהיה לו לפחות מדליית זהב אולימפית אחת ברזומה. אנחנו משנים את הגישה מרוסית-מזרח גרמנית לשיטה אמריקאית. הוא אחד האנשים הכי מעוטרים בשחייה העולמית. יושב פה המאמן הכי גדול שהגיע לספורט הישראלי אי פעם, ולא משנה באיזה ענף. אני מאוד מקווה שבסופו של התהליך הזה תהיה מדליה לישראל במשחקים האולימפיים, אנחנו רוצים פודיום למדינה בעוד שמונה שנים".

מארש, כמו כל מאמן שמגיע לישראל מבחוץ, מפגין אופטימיות. "יש משאבים נהדרים ופוטנציאל גדול לעשות דברים גדולים בשחייה ובספורט הישראלי כולו", סיפר האמריקאי, "הדרך קדימה היא שילוב בין המועדונים לרשת מאמנים מקצוענים שמשתוקקים ללמוד. כשמאמנים ילמדו לפתח צעירים ויהיו תשתיות, נראה את הענף מתפתח".

"זה אתגר ייחודי עבורי לעבוד עם השחייה הישראלית", הוסיף מארש, "יש פה פוטנציאל שלא ממומש, ולא בגלל שהם לא מתאמנים קשה. אני פשוט לא יודע אם הם מאמינים מספיק ביכולתם לעשות דברים גדולים. המים בנתניה חמים באמצע החורף, אפשר לשחות פה כל הזמן והבריכה פה מצוינת. שאלו אותי אם שחיין ישראלי יכול לזכות במדליה והשבתי שמובן שכן. זה כמובן לא עניין של דם כי הרי מארק ספיץ היה יהודי". 

האמריקאי הוסיף שהחזון שלו הוא לראות את הדגל הישראלי מתנוסס באליפות העולם ובאולימפיאדה, עם ציפיה להישגים משמעותיים בעוד שמונה שנים. "אני שואף לראות את השחיינים הישראלים מגיעים לבריכה ומזנקים בכוונה מלאה לעלות לגמר. יש שחיינים שכבר נמצאים שם, אבל אני מדבר על תרבות, על תחושה של קבוצה שגם אלו שחסרי בטחון ייסחבו בידי הבכירים. חשוב שהשחיינים הישראלים יתחרו וימזגו עם שחיינים מסביב לגלובוס, כדי שיקבלו את החשיפה האירופית. אם אתה מתאמן עם הטובים ביותר, אתה רואה שאתה בקצב שלהם ולעיתים מנצח אותם, ואז בתחרות אתה מרגיש יציב יותר ביכולת שלך להתחרות מולם. לא הייתי מגדיר את זה כשיטה אמריקאית או רוסית, השאיפה היא שנמצא את השיטה הישראלית".

האמריקאי התייחס גם למאמנים זרים שהגיעו הנה בענפים אחרים. גם הם דיברו על תהליך ארוך טווח, אבל רובם עזבו בחלוף זמן קצר מהמתוכנן. "אין מישהו יותר סבלני ממני ורוצה שדברים יעשו בעקביות. אפילו בפרטים הקטנים, התוצאות יגיעו אבל צריך לצפות להן ולא רק לומר שהתהליך הוא הכל. צריכה להיות מטרה אטרקטיבית. כישרון הוא לא הבעיה, צריך לדעת לשלב את הרעב והסבלנות בתהליך. יש רשת טבעית של אנשים שתהיה להם גישה והם יעזרו לנו בתהליך הלמידה, של איך להציג את הגרסא הטובה ביותר של השחייה הישראלית".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ