גל נבו נגד הפועל ירושלים: "לא משלמים לי, זו עבדות"

השחיין, שייצג את ישראל שלוש פעמים באולימפיאדה, טוען כי האגודה לא משלמת לו כבר חצי שנה ומונעת ממנו לעבור לאחת מהמתחרות. "אומרים לי 'אם אתה רוצה להיות חופשי, אתה צריך לעבוד בשבילנו שנה בחינם'"

אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גל נבו שוחה
אורי טלשיר

"זה מעבר למהלך ציני ומגעיל או יריקה בפרצוף של מי שנתן את כל מה שהיה לו, זה מהלך שהוא חד וחלק עבדות. אומרים לי 'אם אתה רוצה להיות חופשי, אתה צריך לעבוד בשבילנו עכשיו שנה בחינם' וזה לא חוקי". כך אמר היום השחיין גל נבו, שהופיע שלוש פעמים במשחקים האולימפיים ומוצא עצמו בסכסוך עבודה חריף מול האגודה שלו, הפועל ירושלים, שלטענתו לא משלמת לו שכר מאז ספטמבר אשתקד.

"אני לא מאלה שאוהבים תשומת לב ורעש", אמר נבו בן ה-29, "זה לא נאום פרישה ואני לא פצוע. אני מתאמן באינטנסיביות לקראת המטרות שלי בקיץ, אבל כנראה שיש אנשים שרוצים למנוע את זה ממני. הגעתי למבוי סתום בניסיון לפתור את זה באופן שקט והגיוני".

נבו מייצג את הפועל ירושלים, האגודה החזקה בארץ, למעלה מ-10 שנים. הוא סיפר שכל ההסכמים מולם נעשו מול נועם צבי, בעבר יו"ר האגודה ויו"ר איגוד השחייה, שלדברי נבו עדיין מושך בחוטים בירושלים. "האגודה הפרה את ההסכם באופן קבוע", אמר נבו, "בשנתיים שקדמו לאוליפיאדת ריו לא קרה פעם אחת שקיבלתי שכר בזמן, ולריו נסעתי כשהם חייבים לי תשלומים שהצטברו והגיעו לעשרות אלפי שקלים. החובות שולמו לי אחרי תביעה בבית הדין לעבודה".

כאמור, מאז ספטמבר 2016 נבו טוען שלא קיבל שקל מירושלים אולם כרטיס השחיין שלו מוחזק אצלם ומונע ממנו להתחרות עבור אגודה אחרת. "אחרי שפניתי אליהם דרך עו"ד, המנכ"ל התורן בירושלים הודיע שחותכים לי חצי מהשכר והכרטיס נשאר אצלם. כל בקשות השחרור שלי לא נענו וגם את השכר שהציעו לי אני לא מקבל. הם מעדיפים לשלם לעו"ד במקום לשלם לי את מה שמגיע לי, ולא מפריע להם לקבל תקצוב ממסדי שחלק גדול ממנו הודות להישגים שלי".

נבו הפנה את הזרקור לעברו של צבי, כמי שלדבריו עומד מאחורי המהלך. "מי שמושך בחוטים מצפה שאמשיך לשחות ועל הדרך לדרוך על הזכויות שלי. המחשבה שלהם היא שבתור שחיין בשלהי הקריירה אין לי מוטיווציה ומניעים להילחם על הזכויות שלי, אבל כנראה שהם לא העריכו אותי נכון".

"אני מקווה שזה יפתח פתח ואומץ לספורטאים אחרים, כי ברור לי שזה קורה בעוד מקומות". גל נבוצילום: ניר קידר

השחיין הוסיף כי באפריל נפתח חלון ההעברות הנוסף של השנה, ואין בכוונתו לעבוד בחינם בשביל ירושלים. "אם הם לא ישחררו אותי או ישלמו לי, אני לא מתכוון לייצג אותם בשום תחרות. מהניסיון שלי עם האגודה, כל החלטה שהיא מעבר למשהו יומיומי עוברת דרך צבי. המניעים הם פשוט ניסיון לחסוך כסף איפה שאפשר, והוא יודע מה האופי שלי כאחד שלא אוהב לעשות רעש".

"זה משהו שיכול לגמור לי את הקריירה, אבל אני לא מוכן להיות עבד של אף אחד", שיתף נבו, שמיוצג על ידי עו"ד חגי אשלגי, "המשפט נקבע לעוד שנה. אני עם הגב לקיר מכל הבחינות ואין לי מה להפסיד. אני אופטימי מטבעי למרות שהשבוע האופטימיות נפגעה. מה שדחוף לי היום הוא שישחררו אותי, או לשחות באגודה כל עוד התנאים שלי נשמרים. אני מקווה שזה יפתח פתח ואומץ לספורטאים אחרים, כי ברור לי שזה קורה בעוד מקומות. מאזן הכוחות לא שווה כשמצד אחד יש עסקנים שמכירים את כל התקנונים והמשחקים, ומולם ספורטאים עם קריירה קצובה בזמן שלאף אחד מהם אין אינטרס לצאת למאבק כזה שפוגע להם באימונים. חשבתי שדברים ישתנו ולא נגיע למצב הזה, עד שהתעוררתי והבנתי שרק בעזרת עו"ד אני יכול להשיג את מה שמגיע לי".

מאגודת הפועל ירושלים נמסר בתגובה: "לפי ההסכם עליו חתם גל נבו עם האגודה, הוא קיבל מלגה לתקופה קצובה שהסתיימה באוגוסט 2016 כאשר תנאי להסכם שבסיומו כרטיס השחיין נמצא בבעלות האגודה. גל פנה בספטמבר 2016 לקבל את הכרטיס שלו ללא תמורה ולכן האגודה לא הסכימה ולא תסכים בעתיד. גל סרב להיכנס למו"מ על שווי הכרטיס. במקום לפעול לפי חוק הספורט ותקנות איגוד השחייה ולסיים את הסוגיה מהר ככל האפשר, בחר השחיין לפנות לבית הדין לעבודה למרות שחתם על כך שאין יחסי עובד ומעביד בין הצדדים. מהרגע שהנושא כולו החל להתברר בבית הדין לעבודה, תמוה שגל נבו פונה לתקשורת ולא ממתין להכרעות בית הדין אליו הוא עצמו פנה.

"לפי חוק הספורט ותקנות איגוד השחייה אין מניעה לגל להמשיך להתאמן ולהתחרות. בתחרויות בישראל הוא יכול להמשיך להשתתף גם אם הוא נכנס להליך של מעבר בהעדר הסכמה. גל יודע זאת והדבר נאמר במהלך הדיון בבית הדין לעבודה. כל טענה אחרת היא שקר. בתחרויות בחו"ל הוא בלאו הכי אינו מייצג את האגודה כלל, אלא את עצמו ואת איגוד השחייה או הוועד האולימפי. כדי להתחרות בחו"ל עליו לקבוע תוצאות מינימום שקובע איגודה שחייה או הוועד האולימפי ואין שום קשה לאגודה.

"להפועל ירושלים אין שום אינפורמציה האם השחיין באמת מתאמן היום ואם באמת יש לו כוונות להתחרות ברמה הישגית. הגורם הממונה שיודע את תכניותיו של גל ורמת כשירותו הוא הוועד האולימפי והיחידה לספורט הישגי, שהיא הזרוע המקצועית של הוועד. הם יודעים את מצבו המקצועי לאשורו ולהם הוא חייב דיווח בנושאים אלה. לא במקרה מסיבת העיתונאים נערכת בוועד האולימפי, שכן זה הגוף היחידי שהשחיין מחויב אליו בדיווח". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ