ארול ספנס, אלוף עולם וחוטב עצים במשקל 66 קילוגרם - ענפים נוספים - הארץ
בלוג האיגרוף

ארול ספנס, אלוף עולם וחוטב עצים במשקל 66 קילוגרם

ארול ספנס הצטרף לרשימת אלופי העולם במשקל מעורב לאחר שגבר על קל ברוק, תוך הפגנת דומיננטיות מרשימה ושליטה באמנות שמעטים דבקים בה: להכות בגזע, להמשיך ולהכות ואז להכות בו עוד, עד שנופל העץ

גיל ססובר
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ארול ספנס מכה בקל ברוק, מכה בו שוב, ואז מכה בו עוד קצת, ביום שבת בשפילדצילום: Andrew Couldridge/רויטרס
גיל ססובר

כמו ג'וליאן ג'קסון, שנחשב בעיני רבים לבעל מכת האגרוף החזקה בהיסטוריה פאונד פור פאונד; כמו מייק טייסון; וכמו רוברטו דוראן - ארול ספנס אוהב את הגוף. האמונה נולדת מהמצוות, נוהגים צדיקים להגיד. והמכות של ספנס לגוף - מצווה רודפת מצווה. כל כך הרבה כוונה בכל מכה בודדת לגוף, עד שהאמונה - בלית ברירה ואחרי הריון של 11 סיבובים - נולדה גם נולדה.

בשבת האחרונה בשפילד, מול קהל עוין של 30,000 איש, הוא פגש את קל ברוק האנגלי, בשאיפה להחזיר לארצות הברית את חגורת ה-IBF שהאנגלי נטל משון פורטר האמריקאי ב-2014 על אדמת ארה"ב. ברוק, שבקרב האחרון שלו מול גנדי גולובקין ניסה לזכות בחגורה כשמולו ניצב אלוף שעולה עליו בשתי קטגוריות משקל, חזר להגן על החגורה במשקל המקורי שלו. 11 סיבובים הוא שרד. ואז, בסיבוב ה-11, הוא הניח ברך על הקנבס, הביט בשופט סופר, והתרומם מהקרשים רק לאחר שווידא שהקרב נגמר.

צילום: none

ארובת העין שגולובקין שבר לו בשנה שעברה זכתה גם לטיפולו המסור של ארול ספנס ג'וניור, כך שהרבה לא נשאר ממנה. בסיבוב העשירי ברוק חטף את הנוק-דאון (כשמתאגרף נופל או מניח ברך על המזרן, אבל קם וממשיך את הקרב) הראשון של חייו. זה לא קרה לו מול פורטר ב-2014 ולא מול גולובקין ב-2016. בסיבוב ה-11 הברך כבר נותרה על המזרן, והגונג צלצל. יש אלוף חדש. עידן חדש. ייתכן שלהרבה מאוד זמן.

זה התחיל די שקול. סיבוב ראשון של אסטרטגיה, גישושים והגנה. פה ושם מכה. מתארגנים. תיכף יוצאים למלחמה. בסיבוב השני ספנס שם את ידיו על ראשו והתחיל להיכנס פנימה, להתקרב ליריבו, מאפשר יחד עם זאת לברוק להכות בו בכל פעם שנכנס. זה נראה כמו הקרב בין אוסקר דה לה הויה לפלויד מייוות'ר, כשהראשון עשה כל טעות אפשרית והעניק למייוות'ר את הניצחון על מגש. כלל בסיסי ידוע באיגרוף הוא שאם אתה לא שולח מכות אגרוף, אל תהיה בטווח הקבלה. וספנס הפר אותו כמו מפר שבועה. אבל בסיבוב השלישי לפתע חלחלה ההארה שהאמריקאי רק בודק את עוצמתו של הבריטי משפילד, ומשזה לא הפחיד אותו, הוא התחיל להוריד עליו את כל מה שיש לו. וזה כנראה הכי הרבה בקטגוריית המשקל המעורב.

הסרעפת, הצלעות והבטן של ברוק חטפו פעם אחר פעם. אין כמעט מתאגרפים שהקומבינציה הבסיסית שלהם היא ג'ב ואז מכה לגוף. ואז עוד אחת ועוד כמה אם מתאפשר. רק פעם בכמה זמן, כשהידיים של ברוק כבר היו למטה, מנסות לגונן על הגוף ההולך וקורס, ספנס התרומם ובאותה כוונה גם הוריד את הפצצות שלו מלמעלה על הראש החשוף של האנגלי המסכן.

"זה מוקדם מדי בשבילו, עוד שניים שלושה קרבות יגיע הזמן שלו", אמרו על ספנס לפני הקרב, "מול ברוק, עם הטכניקה העצומה והניסיון, המכשול יהיה גדול מדי, אפילו גדול יותק מקית' ת'ורמן (האלוף האמריקאי המחזיק ביתר החגורות במשקל מעורב; ג.ס)". זה נשמע דומה למה שאמרו על אנתוני ג'ושוע לפני הקרב שלו מול ולדימיר קליצ'קו רק לפני חודש. אבל אז זה היה הזמן של ג'ושוע, ובשבת האחרונה - של ספנס. וספנס ידע את זה. הוא עלה על המזרן ועשה כל מה שצריך, כאילו הוא בעל הניסיון, בעל הבית, אלוף העולם.

ברוק עוד ניסה להגיב בסיבובים הבאים, הרביעי והחמישי, עם קומבינציות יפות, מהירות וכמעט החלטיות, אך לא כאלו שיש בהם את הכוונה שהיתה במצוות שהוריד ספנס. האמריקאי הוכיח שהוא שייך לגדולים באמת כשצלח את מבחן הבגרות האולטימטיבי מבחינתו, מול אלוף טוב חזק וגדול, במדינה זרה (בשביל האמריקאים זה עניין גדול), מול 30,000 איש שמעודדים את הגיבור המקומי שלהם. הסנטר שלו שרד את כל מה שפגע בו, הוא לא מצמץ, ותמיד הלם חזרה, בריבית דריבית.

בסיבוב השביעי החלה ארובת העין של ברוק, שנפגעה מול גולובקין, להינזק עוד יותר. כתם שחור ומכוער הופיע, והלך וגדל. הביטחון של ספנס רק התחזק והתהדק. באותם רגעים הוא כבר ידע שזה שלו; שהנה מגיע הרגע לו הקדיש את חייו, הגשמת הייעוד שלו.

בסיבוב העשירי ספנס היה כל כך דומיננטי עד שזה נראה כאילו הוא נלחם בטקסס, ומול מתמודד אקראי שנבחר מהיציע. הוא חבט לגוף החבול של ברוק, ואחרי שזה התקפל עבר לשמאלית הישרה הכל כך קטלנית שלו. הוא שלח את ברוק לחבלים ובקילר אינסטינקט המטורף שלו הסתער על האנגלי כדי לגמור את הקרב, לקחת את החגורה ולעלות על כבש המטוס. אבל ברוק עמד בפרץ. רק עוד סיבוב אחד, אז הוא כבר ראה כפול, והתמוטט. וכשלא רואים אי אפשר להילחם כידוע, וגם הברך כבר היתה על המזרן. ספנס הניף את ידיו לאוויר.

מני פאקיאו. פליקס טרינידד. אוסקר דה לה הויה. רוברטו דוראן. שוגר ריי רובינסון. שוגר ריי ליאונרד. פלויד מייוות'ר. שוגר שיין מוזלי. פרנל וויטקר. אנטוניו מרגריטו. עכשיו אפשר להוסיף גם את השם ארול ספנס ג'וניור לקטגוריית "אלוף העולם במשקל מעורב".

ארול ספנס חוגג בטירוף את הניצחון, הברך של קל ברוק נשארת על המזרןצילום: Andrew Couldridge/רויטרס

תגיות:

תגובות