המתעמלות האמריקאיות עדיין רוקדות כמו בריו

מאז שבו כאלופות ועם תשע מדליות מהאולימפיאדה בברזיל, חייהן של מתעמלות הנבחרת האמריקאית השתנו לחלוטין. "הפיינל פייב" יצאו לקמפיינים, השתתפו בתוכניות ונהנינו מפריקת העול. כעת מתחילות לצוף השאלות לגבי החזרה למזרן

אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המתעמלות האמריקאיות בטקס פרסי ה-MTV
המתעמלות האמריקאיות בטקס פרסי ה-MTV. הפכו לאורחות מבוקשותצילום: Charles Sykes/אי־פי

זה החל ב-15 בספטמבר בספוקיין שבוושינגטון סטייט והסתיים ב-13 בנובמבר בבוסטון, מסצ'וסטס. 60 ימים, 36 ערים, וחמש מתעמלות שהלכו לאיבוד בתוך כל זה. "נענו בין כל כך הרבה מקומות, שהייתי מתעוררת ושואלת 'היכן אני? מה קורה? מה שמי?'", מספרת גבי דגלאס על חוויותיה ב"מסע של קלוג'ס" - סיבוב ניצחון ברחבי ארה"ב שבמהלכו היא וחברותיה לנבחרת ביצעו תרגילים לקהל. הפעם הן לא עשו זאת על מנת לקבל ציון, אלא כדי לחגוג את אלו שהוענקו להן במשחקי ריו.

המסע המיוחצ"ן היטב של "קלוג'ס" היה התחנה הראשונה - ליתר דיוק, 36 התחנות הראשונות - בדרכן החדשה של "הפיינל פייב", חמש המתעמלות של הנבחרת האמריקאית באולימפיאדת 2016. מרגע שחזרו באוגוסט מברזיל כאלופות בתחרות הקבוצתית ועם תשע מדליות בסך הכל, השתנו חייהן של דגלאס, אלי רייזמן, לורי הרננדז, מדיסון קוצ'יאן וכמובן סימון ביילס.

"אחרי ששבתי מריו הבנתי שרבים בכל המדינה מזהים אותי כעת", סיפרה הרננדז בטור שפרסמה ב-The Player's Tribune, "אני נעה ללא הרף והייתי כה עסוקה שלא היה לי זמן לשבת ולחשוב על מה שקרה לי. במקביל, זה היה אתגר לנסות לחיות חיים רגילים, לצאת וליהנות, לעשות דברים שהייתי רגילה". כמו להסתובב בקניון עם אחותה ולבלות שעות בחנויות איפור.

מצד שני, מי צריך קניון כשיש את קניה. אחת מגולות הכותרת של הרננדז בחודשים האחרונים היא המפגשים עם ביונסה המחבקת ("מטורף לחשוב שהיא יודעת מי אני"). וראפר מוכר. "הנה דבר שהופעה באולימפיאדה אינה מכינה אותך אליו: סמול טוק עם קניה ווסט", כתבה והתגאתה בתגובה שקיבלה ממנו: "אמרתי 'אני אוהבת את קניה יותר משקניה אוהב את קניה'. הוא חייך חיוך רחב".

האנקדוטות הללו התרחשו בטקס פרסי MTV - רק אחד ממגוון אירועים אליהם הגיעו החמש, שהפכו לאורחות מבוקשות. קוצ'יאן התלהבה במיוחד לפגוש את קרי אנדרווד ולהעניק לה פרס בטקס למוזיקת קאנטרי. גם לערב פרסי "גולדן גלובס" הופיעו חלק מהן. בנוסף, הן מעבירות הדרכות למתעמלות צעירות, מתארחות בתוכניות אירוח - וגם מניעות את גופן בקצב הרומבה.

בחודשים האחרונים, גם הרננדז וגם ביילס לקחו חלק בריאליטי "רוקדים עם כוכבים". בעוד הרננדז ניצחה בעונה בה התחרתה, ביילס - שלראשונה בחייה רקדה עם גבר, המקצוען סשה פארבר - הודחה שבוע לפני הגמר למרות שקיבלה מהשופטים ציון מלא על צמד הביצועים. "גיליתי הרבה על עצמי", סיפרה ביילס אחרי ההדחה בחודש מאי, "אקח חופש, סוף סוף אנוח. אצא לחופשות ואבלה הרבה זמן עם משפחתי. מאז האולימפיאדה אני נעה ללא הפסקה".

התנועה הזו שווה גם הרבה מאוד כסף. הרי חלק ממנה נובע ממחויבויות לספונסרים, שזרמם גבר. מעבר ל"מסע של קלוג'ס" - זהות נותנת החסות ברורה משמו - הרננדז וביילס גם יצאו למסעות של "רוקדים עם כוכבים" וקידמו ספרים שהספיקו לפרסם. ביילס ורייזמן הצטלמו למהדורת בגדי הים של "ספורטס אילוסטרייטד" ולקחו חלק בקמפיין של משחק הווידאו "Just Dance 2017". הרננדז מופיעה בסדרות של "דיסני". דגלאס, שהצטלמה ל"ניקולודיאון", הוציאה קו שפתונים, בובת ברבי בדמותה ואלבום עם השירים המדרבנים אותה. רייזמן פרסמה טמפונים.

רק דבר אחד כמעט אינן עושות: התעמלות. קוצ'יאן בת ה-19, שלומדת ומתאמנת באוניברסיטת UCLA, היא היחידה שחזרה להתחרות. האחרות עדיין בחופש. "די כאב לי", סיפרה דגלאס על אימון נדיר שביצעה, "היה מהנה, כמו 'או, אני שוב מתהפכת, זה די חסר לי'. היה נחמד לשוב משום שלא ביצעתי סלטה מאז המסע והיה מהנה לחשוב: עדיין יש לי את זה".

לדגלאס, בת 21, יש עוד כמה דברים. למשל, זיכרונות כואבים. מי שבלונדון 2012 הפכה לשחורה הראשונה שמוכתרה לאלופה האולימפית בקרב-רב, נדחקה הצדה בריו לנוכח העליונות של ביילס. מעבר לכך שלא זכתה הפעם באף מדליה אישית, נפלה קורבן להתקפות ברשתות החברתיות. טענו שלא חייכה מספיק, הלינו על כך שהעזה לא להניח את ידה על הלב בזמן נגינת ההמנון בתום הגמר הקבוצתי. אפילו תסרוקתה הוקנטה.
"ממש הרגשתי שהעולם נגדי", סיפרה על ימי ריו, "הייתי חוזרת לחדרי, רואה הכל (במחשב) ובוכה. דיברתי עם עצמי 'גבי, הרגע זכית בזהב', אך זה היה עומס רב כל כך. הצלחתי לא לראות שום דבר חיובי. כעת אני במקום מנטלי טוב הרבה יותר וגם כשאני רואה הערות, אני נלחמת בדחף לא להגיב".

היא לא היחידה שעוצבה על ידי חוויית ריו. הרננדז זכורה במיוחד בזכות המלים שנראתה ממלמלת לעצמה בטרם עלתה לתרגיל הקורה - "I got this" - וזכתה במדליית הכסף; המשפט הזה הפך גם לשם של ספרה. זה, פחות או יותר, מה שאמרה לעצמה חודשים אחר כך, כשניגשה למבחן בגאומטריה בחשש שאינה יודעת מספיק. הציון שקיבלה: 94.
מה שלא קיבלה זה הקלות בבית; בגיל 16, היא ממשיכה לבצע מטלות כניקיון, שטיפת כלים והוצאת זבל, ובמקביל - כבת נוער ממוצעת - שואפת להוציא רישיון נהיגה. בניגוד לבת נוער ממוצעת, מספרת הרננדז שהדבר ממנו היא הכי נהנית זה ילדים שמספרים כי קראו את ספרה ביום אחד, מבלי שיהיו מסוגלים להפסיק.

גם דגלאס יודעת כמה קשה לעצור לפעמים. אחרי ריו, למשל, אכלה פיצה, צ'יפס וגלידה במשך שבוע. "אפילו שמתי צ'יפס על הפיצה", סיפרה. רייזמן שיחזרה באפריל בטוויטר כיצד בזמן חופשה משפחתית עם אביה בבליז, אלמונית שאלה אם הם בירח דבש וציינה שהעלתה משקל רב. ביילס - עוד אחת שנהנתה מהאפשרות לאכול פיצה וגלידה - מציינת כי הריקוד עזר לה לשמור על כושר, אך לא מנע מגופה להשתנות בהשוואה לתקופה שבה התאמנה על בסיס יומיומי.

בשלב כלשהו הן יצטרכו לשוב לכך, אם בכוונתן להמשיך בקריירת ההתעמלות ולא להתמכר למה שחוו מחוצה לה. הרננדז מסמנת את הקיץ והתייעצה עם רייזמן, שבעצמה לקחה פסק זמן אחרי לונדון 2012, כדי לא לחזור מוקדם או מאוחר מדי. דגלאס, המבוגרת בחבורה, מבהירה: "כשאנשים משתמשים במלה 'פרישה', אני אומרת 'קדימה, טוקיו 2020!'". קוצ'יאן טרם החליטה אם לכוון לשם.

ביילס, הכוכבת בת ה-20, איננה מתכוונת להתאמן השנה. בחודשים האחרונים היתה עסוקה יותר מכולן, הופכת בין השאר לדוברת הקרן לקידום אחריות באלכוהול ונואמת בפני ילדים על התמודדות עם לחץ חברתי. את ההופעה ב"רוקדים עם כוכבים" הסבירה ברצון לאפשר לאנשים לראות אותה בגרסתה "הרגילה", האנושית יותר. זה מה שקיבלו, לרבות בכי מתועד באימונים ורגע מביך שבו הלין אחד השופטים על ה"רובוטיות" שלה. "חיוכים", השיבה המתעמלת, "לא מביאים לך מדליות זהב".

אך מדליות זהב מביאות לשינוי גדול בחיים. "אני לא חושבת שמישהו יכול היה להכין אותי למה שקרה אחרי האולימפיאדה", מסכמת הרננדז, "נסעתי כל כך הרבה ואני כל הזמן עושה דברים שאני אוהבת. החיים הפכו לסערה גדולה, אבל זה היה הרבה כיף".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ