לערב אחד, האתלטיקה הישראלית יצרה שלם ראוי ביחס לסך חלקיה

נבחרת ישראל עמדה במבחן הצנוע שהציבה לעצמה כשסיימה שמינית באליפות אירופה לאומות ושרדה לראשונה בדרג ג'

אורי טלשיר
אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעקובוב, הערב בהדר יוסף
יעקובוב, הערב בהדר יוסף. השיג את המקסימום — מקום ראשון בתחרות ו־12 נקודותצילום: שרון בוקוב
אורי טלשיר
אורי טלשיר

אתלטיקה היא ברוב המקרים ענף המקדש את טוהר המדידה. המאיות הבודדות, הסנטימטרים הספורים מעל הרף או המקום המדויק בו ננעץ הכידון בדשא — אלו עושים את ההבדל בין תהילה לאכזבה. איכות התוצאה היא זו שמבטיחה את הקריטריון לאולימפיאדה או הכניסה לאליפות העולם, אלא שבאליפות אירופה לאומות — זו שתחרות הדרג השלישי שלה התקיימה ביומיים האחרונים בהדר יוסף — איכות התוצאה היא משנית. העניין הוא רק מיקום, והניקוד הקבוצתי שבא בעקבותיו. את המידע הזה יישם היטב תום יעקובוב, קופץ המשולשת הישראלי. 

רק אתמול (שבת), חנה מיננקו זינקה לבור החול באירוע המקביל לנשים, קבעה 14.17 מטר בקפיצה הראשונה שלה מאז אולימפיאדת ריו, השיגה את הקריטריון לאליפות העולם וניצחה את התחרות עבור ישראל. מיננקו, אגב, עלתה הערב לבמה וקיבלה תשורה על קביעת התוצאה המשובחת ביותר באליפות מבין הנשים.

יעקובוב, מצדו, הגיע הערב לתחרות הגברים עם התוצאה השנייה בטיבה ברזומה. בניסיון הראשון ניתר למרחק 15.21 בלבד, אך הביצוע השני היה טוב בהרבה — 16.38 מטר, הישג השנה שלו. יעקובוב אמנם לא שריין לעצמו מקום באליפות העולם כמו מיננקו — הקריטריון ללונדון הוא 16.80 — אך אליפות הנבחרות היא כאמור סיפור של מיקום וניקוד: היכולת שלך עצמך, והביצועים של יריביך בשדה. על פי המדד הזה, יעקובוב השיג את המקסימום — מקום ראשון בתחרות ו־12 נקודות, בדיוק כפי שעשתה מיננקו יום קודם לכן. למעשה, שני קופצי המשולשת הם הישראלים היחידים שניצחו במקצה שלהם מתוך 40 אירועים. 

אחרי שאתמול סיימה חמישית בריצה ל־3,000 מטר, לונה צ'מטאי קורלימה זינקה הערב לעוד אתגר על הרקורטן, הפעם במקצה ל־5,000 מטר. ילידת קניה שקיבלה אשתקד אזרחות נטלה את ההובלה באמצע הדרך והוליכה גם בכניסה להקפת הסיום, אך בקשת האחרונה עקפה אותה ההונגרייה כריסטינה פאפ. "הגוף שלי היה קצת אטי אתמול, אבל ידעתי שהיום אני צריכה לתת הכל", אמרה מי שבהופעתה הראשונה בתחרות האומות האירופית, ליקטה עבור ישראל 19 נקודות בשתי הריצות. "הובלתי והרגשתי שאני חייבת לעשות את זה, אבל לצערי ההונגרייה הצליחה לעבור אותי. התחרות הזו היתה מרגשת ומלחיצה, אבל היה נחמד להתחרות מול הקהל הביתי". 

לאחר שדורג רביעי בריצה ל־100 מטר, אמרי פרסיאדו קבע שיא אישי במרחק הכפול (21.09 שניות) ודורג שלישי בכללי. 

לונה צ'מטאי סלפטר. שברה את השיא הישראליצילום: שרון בוקוב

את יום התחרויות הראשון סיימה ישראל שישית, וידעה שעליה להימנע משלושת המקומות האחרונים בחישוב הסופי כדי לשרוד בקבוצת האיכות השלישית. ביישורת הסופית נדדה הנבחרת בכחול־לבן בין מקומות 7–9, נאבקת כתף אל כתף מול סרביה, אוסטריה וקרואטיה על מקום בין תשע הראשונות. אחרי 39 מתוך 40 מקצים דורגה ישראל עשירית, חצי נקודה מהישרדות. ריצת השליחים 4X400, אותה חתם דונלד סנפורד בפיניש מרשים ומקום שישי, הספיקה לנבחרת כדי לסיים במקום השמיני הכללי באירוע ולשרוד בפעם הראשונה בדרג ג' עם 242 נקודות. 

מולדובה (מקום 12 ואחרון עם 168.5 נקודות), איסלנד (181.5 נקודות) וסרביה (238.5) נשרו לקבוצת האיכות הרביעית והאחרונה ביבשת. הונגריה, סלובקיה וליטא טיפסו לדרג ב'. כשהלוח האלקטרוני התכנס לחישוב האחרון, חברי הנבחרת המארחת התקבצו על הדשא וחגגו בטירוף את ההישרדות. אתלטיקה היא ענף אישי, וזו הישראלית רחוקה מאוד מהרמות הגבוהות באירופה ובעולם. אלא שכקבוצה בתחרות האומות, יצרה ישראל שלם ראוי ביחס לסך חלקיה ועמדה במשימה הצנועה שהציבה לעצמה. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ