פטר סגאן, כוכב הרוק של האופניים, נפל קורבן לעולמם הפרוע והסוער של הספרינטרים - ענפים נוספים - הארץ

פטר סגאן, כוכב הרוק של האופניים, נפל קורבן לעולמם הפרוע והסוער של הספרינטרים

ההחלטה להדיח את פטר סגאן מהטור דה פראנס בעקבות המרפק ששלח לכיוונו של מארק קאבנדיש נתפשת בעיני רבים כחמורה מדי. עכשיו המירוץ החשוב ביותר צריך להתמודד עם חסרונו של הרוכב הכי פופולרי

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
קאבנדיש שוכב, סגאן רוכב
קאבנדיש נותר שרוע מאחור בעוד סגאן ממשיך לרכוב. האם המרפק היה מכוון?צילום: Christophe Ena/אי־פי
אמיר ענבר
אמיר ענבר

במשך 24 שעות נבנה זעמו של אנדרה גרייפל כלפי פטר סגאן. בקטע השלישי בטור דה פראנס, שהתקיים ביום ראשון, סבר גרייפל שסגאן ניסה לפגוע בו בעזרת מרפקו. חלפה יממה, ואותו מרפק גרם לנפילתו ולפציעתו של מארק קאבנדיש בספרינט אל  קו הסיום של הקטע הרביעי. "פעמיים ברציפות זה יותר מדי", קבע מארק סרז'ון, מנהל קבוצתו של גרייפל, "אנדרה אמר 'סגאן כבר לא חבר שלי יותר'".

כמה שעות ופסילה אחת מאוחר יותר, שינה גרייפל את דעתו. "לפעמים אני צריך לצפות בתמונות לפני שאני אומר משהו", צייץ הגרמני ביום שני בלילה, "מתנצל בפני סגאן, כי אני חושב שההחלטה היתה קשה מדי".

הפכפכותו של גרייפל מסמלת היטב את התחושות בענף כלפי בחירתם של שופטי הטור להדיח את סגאן מהמשך המירוץ בעקבות התקרית עם קאבנדיש ביום שני. בעוד חלק תומכים בה, אחרים סבורים שהיא שגויה. יותר מכך, נטען שהיא מפגינה חוסר הבנה של עולם הרכיבה - ובעיקר עולמם הפרוע והסוער של הספרינטרים.

פיליפ מאריין, שעמד בראש חבר השופטים, סבור שהוא מבין מצוין. כמו כולם, גם הוא ראה את סגאן שולף את מרפקו הימני לקראת קו הסיום, ומאלץ את קאבנדיש לסטות ימינה אל המקום היחיד שנותר לו – הגדר. "מה שהתרחש שם נראה כאילו נעשה במתכוון וזה כמעט כמו להכות אדם", אמר מאריין, "לפני המירוץ הזהרנו את הספרינטרים שנבחן כל מיאוץ, וזה מה שעשינו כאן. זה תחילת הטור וזהו הרגע להציב גבולות".

אם בטור בחרו להשתמש ברגע הזה כדי לצאת בהצהרה, הם לא היו יכולים לבחור ברוכב טוב יותר – או גרוע יותר, תלוי איך מסתכלים על זה - כדי לעשות זאת איתו. תשכחו מכריס פרום; סגאן בן ה-27, פעמיים ברציפות אלוף העולם, הוא הרוכב הטוב והפופולרי בענף, כוכב הרוק של האופניים. ועכשיו, הטור יצטרך להמשיך בלעדיו. בצדק או שלא.

"אני מתערב שמי שקיבל את ההחלטה מעולם לא היה מעורב בספרינט המוני", אמר ביידן קוק האוסטרלי, מלך המאיצים בטור ב-2003, ל"סייקלינג ניוז", "לטעמי מנהלי המירוץ תמיד צריכים להיות כאלה שהתחרו ברמה כלשהי. זה ספורט מסוכן והאנשים שמקבלים החלטות צריכים להבין אותו".

כנראה שיש דברים שאי אפשר להבין עד שהיית שם, בין הספרינטרים שדוהרים לא יותר ממאות מטרים במהירות 70-60 קמ"ש, מחפשים את החללים הקטנים ביותר אליהם יוכלו להידחק כדי להגיע ראשונים לקו הסיום. קבלת החלטה בשבריר שנייה? כשמדובר בכמה שניות של טירוף, למי בכלל יש שבריר שנייה?

מגע בין רוכבים בזמן ספרינט הוא חלק מהשגרה שלהם. רוכבים משתמשים גם במרפקים כדי להימנע ממגע חריף יותר שיוביל לתאונה או לשמירה על שיווי משקל. "שימור עצמי", מגדיר זאת קוק, "בנקודה כלשהי, כל ספרינטר לוקח סיכונים ומסכן אחרים במידה כזו או אחרת".

קאבנדיש עצמו נחשב לאחד מהמאיצים הכי אגרסיביים, וספג יותר ביקורת בעניין מכולם. אחת מהן נשמעה בעקבות הקטע העשירי בטור של 2013, אז נפל ההולנדי טום פילרס בשל מגע עמו. השופטים זיכו את הבריטי, אך דעת הקהל סברה אחרת. יממה מאוחר יותר, ספג קריאות בוז. כעבור שנה, אחרי מהלך אגרסיבי נוסף בטור שעלה דווקא לקאבנדיש בפציעה, ביקר אותו עמיתו אלכסנדר קריסטוף: "זו לא הפעם הראשונה שעשה זאת, אני מקווה שיירגע בעתיד".

קאבנדיש לא נרגע. בתחרויות המסלול במשחקי ריו היה מעורב בתקרית נוספת. אולי כמי שמכיר היטב את הצד הזה של הענף, דווקא הוא שמר על פאסון אחרי התקרית עם סגאן. "התרסקות היא התרסקות", אמר הבריטי, "אני פשוט רוצה לדעת על המרפק".

כולם רוצים, אך רק אחד יודע באמת. האם התכוון סגאן לדחוק את קאבנדיש אל הגדר, או שמא שמר על הטריטוריה הקטנה כל כך שיש לרוכב בסיטואציה כזו? גרייפל וקוק מפגינים גישה מקלה. "קאבנדיש היה חסר מזל", קבע הגרמני, "אבל גם סגאן קצת. הוא היה במצב שלא יכול היה להוציא עצמו ממנו. המרפק נשלח כאינסטינקט של רוכב שרצה לשמור על איזון. למרבה הצער, קאבנדיש היה שם".

יש הטוענים כי מי שהתחיל את השרשרת היה ארנו דמאר, המנצח בקטע, שנע הצדה באגרסיביות. השופטים בחנו גם את התנהלותו של הצרפתי, וזיכו אותו בטענה ש"זה נראה הרבה פחות חמור".

היעדר ההסכמה אפילו בין ספרינטרים מדגיש את הקושי. מייקל מת'יוס, שמתחרה בצרפת בימים אלו, היה חריף במיוחד: "רוכבים מסוימים מתחרים כמו אידיוטים. צריך להענישם, כי אם יוכלו להפחיד אחרים בכך שיתחרו כמו מטורפים, הם ימשיכו לעשות זאת". דאג ריידר, מנהל קבוצתו של קאבנדיש, סבר ש"ספרינטרים הם ספרינטרים, אבל הסטייה של סגאן די דרסטית".

רובי מקיואן האוסטרלי, שלוש פעמים מלך המאיצים בטור, נזרק למקום האחרון בקטע ב-2005 בגלל שנגח ביריב. הוא סבור שסגאן ראוי לעונש זהה: פסילה מהקטע, לא מהטור. גרג למונד, שלוש פעמים אלוף הטור, שלא היה ספרינטר, הודה בראיון לרויטרס כי "זה היה קצת פרוע וסגאן עבר את הגבול", אך פסק שזה מחמיר להדיחו מהמירוץ. "סגאן", ציין, "איננו אדם זועם ויש לו רוח ספורטיבית".

מיד אחרי הקטע מיהר סגאן להתנצל בפני קאבנדיש. הוא עשה זאת שוב לפני שהבריטי נסע לבית חולים, שם אובחן שבר בכתפו שאילץ אותו לפרוש מהמירוץ. הבוקר עוד הגישה קבוצתו של סגאן ערעור על הפסילה, ונדחתה. לדבריו, ידע שקאבנדיש מגיח מימין, אבל לא היה לו זמן לפנות מקום ולנוע שמאלה. "זה היה ספרינט מטורף", סיכם, "אך הוא לא היה הראשון מסוגו ולא יהיה האחרון".

סגאן הוא הרוכב הראשון שנזרק מהטור שלא בשל עבירת סמים מאז מארק רנשו, שב-2010 נשלח הביתה בגלל שנגח ביריב בזמן ספרינט. רנשו היה, כמה אירוני, רוכב מסייע של קאבנדיש, שניצח באותו קטע. אז היתה לשופטים החלטה קלה, בניגוד להתרחשויות השבוע. "זו הפרה חמורה מאוד, הפסילה מוצדקת", מתעקש מאריין. "אם נתחיל לזרוק מאיצים על דברים כאלו", משיב קוק, "לא יישארו רבים אחרי חמישה קטעים".

הדיון הזה לא יתגלגל עוד זמן רב. בעוד סגאן נוסע הביתה, הטור כבר המשיך בדרכו. אחרי חמש זכיות רצופות של הסלובקי בכתר מלך המאיצים, לפתע המאבק על החולצה הירוקה פתוח לחלוטין. דמאר? קיטל? גרייפל? מת'יוס? כל אחד מהם יכול לזכות - אלמלא כמובן ימצא עצמו כמודח הבא אחרי אחד הספרינטים הנותרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ