מה עובר בראשו של מתערטל סדרתי?

לשעשע את הקהל, לקבל פרסום וכסף או סתם תשומת לב. תופעת הפריצה לאירועי ספורט בעירום (מלא או חלקי) מלווה אותנו כבר עשרות שנים, ולמרות ניסיונותיה של משטרת אוסטרליה להילחם בתופעה, נדמה שהמתערטלים נהנים מהמעשה ולא מתכוונים להפסיק

מייק הייטנר, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתערטל פורץ למגרש במהלך משחק ראגבי
מייק הייטנר, גרדיאן

השאלה שתמיד עולה בראשם של אנשים שמגיעים לצפות באירוע ספורט ולפתע חוזים בגבר עירום כביום היוולדו פורץ אל הדשא ומתחיל להתרוצץ הלוך ושוב – היא "למה?". עבור ג'יימס, שהתערטל בפעם האחרונה לפני כשבועיים ופרץ אל ה"סאנדיי קומיוניטי קאפ" (משחק צדקה בפוטבול האוסטרלי), התשובה ברורה: "זה פשוט בשביל הצחוקים", הוא אומר, "יש בזה ריגוש לרגע או שניים, כאשר אתה נכנס למגרש ושומע את שאגת הקהל. אפשר לשמוע גם את הצחקוקים בשולי המגרש - בין אם צוחקים עליך או איתך - אבל בכל מקרה, זה פשוט כיף".

ג'יימס, שביקש לא לפרסם את שמו המלא, נחשב למתערטל מתון. אם ניתן לסווג את הפורצים למגרשים לקטגוריות, הוא היה מדורג אי שם באמצע. הוא אינו מאלה שאלכוהול שיבש את חוט מחשבתם, הצטערו שנייה אחרי שהורדו מהדשא ונשבעו לא לעשות זאת שוב. אך הוא גם אינו "מתערטל צמרת", שחושף את מבושיו באירועי ספורט גדולים שמיליונים צופים בהם.

בכל אחת מארבע השנים האחרונות פרץ ג'יימס למשחק הצדקה במלבורן, אירוע שהתערטלות צופים בו כבר הפכה לעניין שבשגרה מאז 1993, ומתייחס לתופעה בסלחנות. "אני מגיש כוסות משקה לשחקנים ומוודא שכולם שותים בזמן שאני עושה את הסיבוב שלי במגרש", הוא אומר. "לפעמים אני נכנס עם חישוק וזורק אותו באוויר. אני עושה הקפה מלאה, ובדרך חזרה למקומי מחליק כאפות עם אנשים. ואז, אני פשוט לובש את הבגדים שוב, ויודע שהענקתי ללכולם צחוק טוב למשך שתיים או שלוש דקות".

אך נדמה שהזמנים משתנים, והשנה שמה משטרת אוסטרליה לעצמה מטרה למנוע התערטלות ופריצה למגרש ב"סאנדיי קומיוניטי קאפ". שלושה אנשים נעצרו, כולם גברים בשנות העשרים לחייהם, והואשמו בהתנהגות בלתי הולמת. הם נקנסו ב-626 דולר אוסטרלי כל אחד. ג'יימס אומר שיש עוד שהתערטלו, כולל נשים, אבל התמזל מזלם והם הצליחו לחמוק.

הניסיון לעצור את הפלישה למגרשים מובנת מבחינות רבות. המתערטלים אולי עושים זאת בשביל הצחוק וההנאה, והתגובה של הקהל עשויה להיות בהתאם במקרים רבים, אבל יש מצבים שמסתבכים. השעטה של וואטי הולמווד למגרש במהלך סדרת הגמר של הראגבי האוסטרלי (State of Origin) ב-2013 הפריעה למשחק ועוררה זעם. ג'ימי ג'אמפ מפריע באופן קבוע למשחקי כדורגל בספרד, וטרם התייחסנו לכך שפריצה למגרשים ללא בידוק עלולה להסתיים בדקירה, כפי שקרה לטניסאית מוניקה סלש ב-1993.

המיטב הפולשים למגרש בספורט האמריקאי
וגם בכדורגל האנגלי

ועדיין, הדחף להתפשט ולרוץ לתוך המגרש הוא בלתי נשלט לחלק מאלו שעושים זאת. סרטון שהועלה בשבוע שעבר לרשת ממשחק הראגבי בין ניו זילנד לאירלנד הוכיח שוב כי התופעה הזו חיה ובועטת, ללא קשר לחשיבות האירוע. הפורץ המעורטל קפץ מעל הגדר אחרי שישב בכיסאו בפלג גוף תחתון מעורטל, וחיכה בשקט להזדמנות שלו. "ההקנטות מכמה אנשים המריצו אותי להיכנס למגרש. אבי היה אחד מהם", סיפר האיש, בן 23, לאתר NZME. "לא הרבה עבר בראשי, בכנות. פשוט חשבתי שעשיתי קצת חיים. ברור שאיש לא אהב את זה כמוני. זה היה כיף כל עוד זה נמשך". המתערטל נקנס ב-5,000 דולר ניו זילנדי ויותר מ-1,000 הוחזרו מיד במימון המונים.

אלא שעבור מתערטלים אחרים, המואשמים בחיפוש אובססיבי אחר תשומת לב, הקנס הוא מחיר קטן לשלם עבור רגע של תהילה. למעשה, כסף הוא גורם שמדרבן לעתים מקרי התערטלות באיצטדיונים מאז החלה התופעה באמצע שנות השבעים. אנשי שיווק ממולחים הבינו בזריזות את הפוטנציאל הגלום בחשיפת גוף עירום מול מיליונים שצופים במשחק בטלוויזיה. זהו הרי שוק אדיר להגיע אליו. וכך, אדם שפרץ למגרש במהלך הסופרבול של 2004 כשעל גבו משורבטת כתובת של אתר הימורים באינטרנט, טען כי שילמו לו מיליון דולר כדי שיעשה זאת. אגב, עבור הטהרנים זו אינה התערטלות אמיתית שכן איבר מינו היה מכוסה. התערטלות אמיתית היא התערטלות של ממש.

תחנות הטלוויזיה כבר גיבשו מזמן מדיניות לטיפול בתופעה. במקרים מעין אלה רוב הערוצים מסיטים את המצלמות ומתעלמים ממנו. המסר ברור: אל תתנו להם את הפרסום שהם מבקשים. דובר ערוץ 9 האוסטרלי מסר כי מחלקת הספורט יכולה לבחור אם לצלם את האירוע מרחוק, אך בכל מקרה השדר תמיד ילווה אותו במלים שמותחות ביקורת על הנוהג.

ג'יימס אומר כי במקרה שלו אין שום עניין של קידום עצמי או רווח כספי. המוטיבציה שלו מגיעה אך ורק מהרצון לשעשוע – שלו ושל אלה שצופים בו. "הריצות הללו ממכרות. זו הסיבה שבגללה אני חוזר ל'סאנדיי קומיוניטי קאפ'", הוא מסכם. "המעצרים השנה מסתמנים כקו פרשת מים אבל זה לא מרתיע אותי. אני עדיין סטודנט, אני עדיין רוצה לראות את העולם. אלה שנתפסו - זה הכתים להם את המוניטין. אני מבין שהמשטרה עושה את עבודתה, הם צריכים לאכוף את החוק ואני לא מאשים אותם. באותה נשימה, תמיד העלימו עין מזה, ואין ספק ששינוי המדיניות גורם לזעזוע".

מה חושבת על כך המשפחה? "סיפרתי לאמא שלי", אומר ג'יימס, "היא צחקה וחשבה שזה מלא הומור. אבי החורג פשוט משך בכתפיו. אף אחד לא נגעל מזה, כולם מריעים לזה כמשהו שהוא חלק מהמשחק. זו פשוט מסורת מצחיקה ומשעשעת".

לכתבה בגרדיאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ