300 מטרים לפני קו הסיום, איבד כריס פרום את המקום הראשון

פאביו ארו הקדים את אלוף הטור בשנתיים האחרונות, וטיפס על חשבונו לראשות הדרוג המצטבר בתום הקטע הראשון בפירנאים

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כריס פרום (בצהוב) עדיין מקדים את פאביו ארו, היום
כריס פרום (בצהוב) עדיין מקדים את פאביו ארו, היוםצילום: Peter Dejong/אי־פי

"הגלגלים החדשים שלי אינם מגניבים כמו אלו של אופני ה־BMC, אבל טוב להיות סוף סוף בבית", צייץ הבוקר (חמישי) ריצ'י פורט, מציג תמונה שלו בכיסא גלגלים. לאחר שהותיר את הטור דה פראנס מאחור ביום ראשון, בעקבות ההתרסקות הקשה בהרים, נשאר לאוסטרלי רק להביט בקולגות מגיעים בלעדיו לסט הטיפוסים הבא בפירנאים ולחשוב מה החמיץ. אולי את ההזדמנות להיות הרוכב ששובר את כריס פרום.

במשך 214 קילומטרים, גם הקטע הראשון בפירנאים נראה כמו יום שגרתי עבור פרום. הרוצחים השקטים שלו בסקיי — משום מה מכנים אותם "דומסטיקים" — הכתיבו קצב גבוה כדי למנוע מיריביו של האלוף לאתגר אותו. פרום, מצדו, סימן את פאביו ארו, המדורג שני, מבטיח "להיצמד אליו כמו לדבק" ואכן מקיים.

יחד רכבו פרום וארו לאורך רוב הדרך. כשאחד שגה וירד לכמה שניות מהכביש, 14 קילומטרים לסיום, גם האחר טעה ועשה זאת; כאילו שדיוושו בעולם משלהם שבו פרום רואה רק את ארו, וארו רואה רק את פרום. 300 מטרים לקו הסיום התנתקו סוף סוף זה מזה. למרבה ההפתעה, היה זה פרום שראה את גבו של האיטלקי. ואז הוא ראה את גבם של כמה וכמה מיריביו.

בזה אחר זה הם דהרו קדימה, משאירים מאחור את אלוף הטור בשנתיים האחרונות. ארו אמנם לא הצליח לנצח — רומן בארדה עקף אותו 100 מטר לסיום כדי לציין שלוש שנים רצופות שבהן הוא מנצח בקטע — אבל עדיין סיים שלישי, 20 שניות לפני פרום. בכך עקף את הבריטי בדרוג המצטבר, עם יתרון שש שניות. גם בארדה השלישי סגר פערים, ורחוק 25 שניות מהמוביל החדש.

לארו אין קבוצה חזקה כמו סקיי; אם זה לא מספיק, הוא איבד אתמול את דריו קטאלדו שנפצע, וראה היום את יקוב פוגלסאנג המצוין נסדק בעודו רוכב עם שברים בפרק כף היד ובמרפק שמאל. מה שיש לארו בוודאות זה את החולצה הצהובה, לראשונה בקריירה.

זהו הטור דה פראנס של הדור הבא. בעוד ארו ובארדה מחככים מרפקים עם פרום, שמות גדולים מהשנים האחרונות אפילו לא נמצאים שם ברגעים הללו. אלברטו קונטאדור נשבר בטיפוס האחרון, ורחוק יותר משבע דקות מארו; נאירו קינטאנה (פיגור של 4:01 דקות) היה כה רחוק מאחור, שכבר יכול היה לרכוב באיטליה. כנראה שהוא באמת עדיין שם, אחרי הופעתו בג'ירו מוקדם יותר השנה.

ייתכן שזו תתגלה כירידה לצורך עלייה — אולי כבר בקטע השני בפירנאים מחר. אלופים גדולים בטור דה פראנס יודעים להתאושש גם מימים כאלה. הבעיה הגדולה של פרום היא שעד כה, הוא לא באמת ידע ימים כאלה.

מצח הקטע, רומן בארדה צילום: Christophe Ena/אי־פי

הקטע ה-12 (איימה – פראגוד, 214.5 ק"מ)
1. רומן בארדה (צרפת, AG2R) 5:49:38 שעות
2. ריגוברטו אוראן (קולומביה, קאנונדייל-דרפאק) 2+ שניות
3. פאביו ארו (איטליה, אסטנה) 2+ שניות
4. מיקל לאנדה (ספרד, סקיי) 5+ שניות
5. לואי מיינטייס (דרום אפריקה, UAE) 7+ שניות

צמרת הדרוג המצטבר
1. פאביו ארו (איטליה, אסטנה) 52:51:59 שעות
2. כריס פרום (בריטניה, סקיי) 6+ שניות
3. רומן בארדה (צרפת, AG2R) 25+ שניות
4. ריגוברטו אוראן (קולומביה, קאנונדייל-דרפאק) 35+ שניות
5. דן מרטין (אירלנד, קוויק סטפ-פלורס) 1:41+ שניות

מלך המאיצים (החולצה הירוקה)
מרסל קיטל (גרמניה, קוויק סטפ-פלורס)

מלך ההרים (החולצה המנוקדת)
וורן ברגיל (צרפת, סאנווב)

הצעיר המצטיין (חולצה לבנה)
סיימון ייטס (בריטניה, אוריקה-סקוט)

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ