טור דה פראנס: רוגליץ' זכה בקטע ה-17, פרום הגדיל את יתרונו

הסלובני הפך לראשון מארצו שמנצח בקטע בטור, בעוד פאביו ארו ורומן בארדה התרחקו מכריס פרום והחולצה הצהובה

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ארו (שני משמאל) דולק אחרי פרום, היום
אמיר ענבר
אמיר ענבר

בתחילת השבוע עוד נראה מרסל קיטל כזוכה הוודאי בחולצה הירוקה. כשהוא בכושר עילאי, עם חמישה ניצחונות בקטעים ויתרון של יותר מ-100 נקודות בקטגוריית מלך המאיצים, נדמה היה כי המכשול הגדול ביותר שעומד בדרכו הוא הדרך עצמה – הצורך להגיע עד לפריז. הרבה דברים עלולים להתרחש בטור דה פראנס שאורכו 3,540. ואלו אכן התרחשו.

בקטע ה-16 אתמול נראו הסדקים הראשונים בשריונו של קיטל, שנותר מאחור ויתרונו צומק ל-29 נקודות. היום (רביעי) הסדקים התרחבו, ואולי הפכו לשברים פיזיים. הגרמני נפל בעלייה הראשונה של הקטע ה-17, המשיך לטפס והגיע לפסגה, שם פרש בגלל פציעותיו. בכך פינה את החולצה הירוקה למייקל מת'יוס, שמקדים את אנדרה גרייפל ב-160 נקודות. ואם דבר איננו ודאי כשמדובר בחולצה הירוקה, מה לגבי היהלום שבכתר, החולצה הצהובה?

כבר שבועיים וחצי שפאביו ארו ורומן בארדה מזמזמים לכריס פרום באוזן. עכשיו, כשהטור מתחיל בדיווש של יומיים באלפים ומעבר להרים ניבט המירוץ נגד השעון בשבת, מי שרוצה לקחת מהאלוף את החולצה והתואר צריך גם לעקוץ. רק שבמקום לעקוץ, גם ארו וגם בארדה נעקצו.

בקול דה גליבייה, הטיפוס אל הנקודה הגבוהה ביותר בטור השנה, קרס ארו אל מול ההתקפות של בארדה. בעוד מקדימה דוהרת רביעייה שכללה את פרום, בארדה, ריגוברטו אוראן ומלך ההרים שבדרך, וורן ברגיל, נותר ארו מאחור. האיטלקי, שבשבת עוד הוביל במירוץ ובראשית הקטע היום דורג שני, נסוג בסיומו למקום הרביעי, מרחק 53 שניות מהחולצה הצהובה.

רוגליץ' חוצה ראשון את קו הסיום, היוםצילום: CHRISTIAN HARTMANN/רויטר

את כל אלה הקדים פרימוז רוגליץ', שטס בירידה והשלים רכיבת סולו של יותר מ-30 קילומטרים כדי להפוך לסלובני הראשון שמנצח בקטע בטור. "איכשהו החלטתי ללכת על זה", סיפר, "הקטע של הגליבייה? אין מלים. מטורף, הה?". כך היה גם מה שקרה מאחוריו, שעה שהמתמודדים בצמרת הדרוג נאבקו על המקומות הבאים ועל שניות הבונוס שהעניקו. אוראן השיג שש כאלו בזכות המקום השני ופרום סיים שלישי כדי לקטוף ארבע. המפסיד הגדול כאן היה בארדה, שדורג רביעי בקטע ונותר בידיים ריקות, עד שהנשיא עמנואל מאקרון לחץ אחת מהן על קו הסיום.

ארבעה קטעים לסיום הגדיל פרום את יתרונו מ-18 ל-27 שניות, כשהוא מקדים בפער זהה את אוראן ואת בארדה. עם כל יום שעובר, זה נראה יותר ויותר כמו טור נוסף של הבריטי. מצד שני, עד שחוצים את קו הסיום בפריז הכל יכול לקרות. תשאלו את קיטל.

הקטע ה-17 (לה מור – סר שבלאייה, 183 ק"מ):

1. פרימוז רוגליץ' (סלובניה, לוטוNL-ג'מבו) 5:07:41 שעות

2. ריגוברטו אוראן (קולומביה, קאנונדייל-דרפאק) + 73 שניות

3. כריס פרום (בריטניה, סקיי) + 73 שניות

4. רומן בארדה (צרפת, AG2R) + 73 שניות

5. וורן ברגיל (צרפת, סאנווב) + 73 שניות

צמרת הדרוג המצטבר:

1. כריס פרום (בריטניה, סקיי) 73:27:26 שעות

2. ריגוברטו אוראן (קולומביה, קאנונדייל-דרפאק) + 27 שניות

3. רומן בארדה (צרפת, AG2R) + 27 שניות

4. פאביו ארו (איטליה, אסטנה) + 53 שניות

5. מיקל לאנדה (ספרד, סקיי) + 84 שניות

מלך המאיצים (החולצה הירוקה):

מייקל מת'יוס (אוסטרליה, סאנווב)

מלך ההרים (החולצה המנוקדת):

וורן ברגיל (צרפת, סאנווב)

הצעיר המצטיין (חולצה לבנה):

סיימון ייטס (בריטניה, אוריקה-סקוט)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ