ארגון המרתונים הבינלאומי הסיר את מרתון התנ"ך, שמתקיים בחלקו מעבר לקו הירוק

המרתון, שאמור להתקיים ב-6 באוקטובר, הוסר מרשימת המרתונים של ארגון AIMS לאחר שנודע למנהליו כי תוואי הריצה עובר מעבר לתחומי הקו הירוק. מארגני המרתון בתגובה: "האירוע הוא א-פוליטי, רצינו שהמרתון יהיה מסר של שלום ופיוס"

אורי טלשיר
אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרתון התנ"ך בשנה שעברה. יתקיים ללא תמיכת AIMS
מרתון התנ"ך בשנה שעברה. יתקיים ללא תמיכת AIMSצילום: האתר הרשמי של מרתון התנ"ך
אורי טלשיר
אורי טלשיר

מרתון התנ"ך, שאמור להתקיים ב-6 באוקטובר, הוסר אתמול (רביעי) מרשימת התחרויות שמאגד תחתיו ה-AIMS (Association of International Marathons and Distance Races), ארגון מרתונים בינלאומי שפורש את חסותו על מרוצים ובכך מעניק להם הכרה, פרסום וחשיפה. מרתון התנ"ך, שצפוי להיערך השנה זו הפעם השלישית, יוצא לדרך מראש העין, ממשיך דרך אריאל אל השטחים שמעבר לקו הירוק ומסתיים בשילה הקדומה.

ל"ספורט הארץ" נודע כי עד אתמול, מרתון התנ"ך אכן נכלל ברשימה שמפורסמת באתר ה-AIMS, שסיפק גם קישור לאירוע עצמו. עצם ההשתייכות של מרוץ לרשימה הזו הופכת אותו נגיש יותר ולמעשה נותנת לו 'תו תקן' מבחינת קהילת הרצים הבינלאומית.

לפני כשבוע, פנה חובב האתלטיקה אילן זיסר במייל אל מזכיר ה-AIMS, יו ג'ונס, והפנה את תשומת לבו לכך שברשימת הארגון מופיע מרתון שחלק מתוואי הריצה שלו עובר בתוך התנחלויות. ג'ונס עדכן כי הארגון לא היה מודע לכך, והבטיח שיתייעץ עם ראשי הארגון. במקביל, עורך הדין איתי מק פנה גם הוא לארגון מטעם תנועת "לוחמים לשלום".

בתכתובת שהגיעה לידי "ספורט הארץ", הבהיר ג'ונס כי מדובר באי הבנה מצערת מבחינת הארגון, שלא היה מודע לקיומו של המרתון בשטחי הגדה המערבית. ה-AIMS בחן שוב את אתר המרתון ואת המידע שיש בידיו, ועדכן כי יש ביסוס לביטול חברותו של המרוץ בארגון ומחיקתו מלוח השנה. 

לפני ההסרה מרשימת AIMSצילום: צילום מסך
אחרי ההסרה צילום: צילום מסך

יש לציין כי מחיקת מרתון התנ"ך מרשימת AIMS לא מסכנת את קיומו, אבל משפיעה על אופן ההתייחסות אליו מבחינת הקהילה הבינלאומית.

מתנועת לוחמים לשלום נמסר כי "קיום המרתון כרוך בחסימת כבישים, ובזמן קיומו תימנע תנועה חופשית במסלול לאורך כביש 60, המשמש עורק תנועה מרכזי לאוכלוסיית הפלסטינים בגדה המערבית. כמו כן, לשם קיומו צפוי הצבא להטיל סגר באזור, הפוגע עוד יותר במרקם החיים של התושבים הפלסטינים בגדה המערבית. השתתפותם של פלסטינים במרתון לא תתאפשר בפועל, משום שחלק מתוואי המסלול עובר בתוך גבולות הקו הירוק, והם לא יוכלו להשיג אישורי כניסה לישראל. לכן, צוין במכתב לנשיא AIMS כי קיומו של אירוע ספורט כזה, המדיר את האוכלוסייה המקומית, הוא למעשה הצהרה פוליטית, ועליו להכריז על עצמו ככזה. בנסיבות אלה, אנו סבורים כי האחריות המינימלית של ארגון AIMS הינה לא להטעות את חבריו, ולאפשר להם לקבל החלטה מודעת אם להשתתף במרתון. המרתון יתקיים בתוך שילה, התנחלות אשר על פי מועצת הביטחון של האו"ם מהווה הפרה של החוק הבין לאומי".

עופר פדן, מנכ"ל מרתון ישראל שמארגנת את מרתון התנ"ך, הביע כמובן צער על החלטת AIMS למחוק את האירוע משורותיו. "זה קצת צרם לנו, כי מטרת האירוע בין היתר היא להביא אנשים מכל הדעות, הגוונים, הדתות", אמר פדן ל"ספורט הארץ". "זה פונה לכולם, וזו היתה המטרה. קראנו לזה בהתחלה מרתון בסימן של שלום, וזו היתה גם המטרה של אנשי מטה בנימין".

לפי פדן, לפני כשלושה חודשים נכחה בארץ משלחת של AIMS ובמסגרת הביקור, הוצג להם גם מרתון התנ"ך. "היו פה 12 נציגים של AIMS והם קיבלו הסבר על המסלולים, הבינו בדיוק מה זה מעבר לקו הירוק ומה זה בתוכו. הם ביקרו בשילה והבינו את הקונפליקט, והתחלנו תהליך של חברות ב-AIMS. ברור שהפעילו עליהם לחצים, קרו דברים שלא בשליטתנו, ואנחנו מקווים שדברים ישתנו בהמשך. ברמה הבינלאומית אנחנו מתכוונים להמשיך לפרסם את המרתון בחו"ל, הצגנו את האירוע באקספו של מרתון פריז".

פדן מסביר שלמרות הקשיים הביורוקרטים, גם רצים פלסטינים רצויים באירוע. "המטרה היא שיבואו כולם ועשינו מאמצים גדולים, פנינו גם לכפרים פלסטינים וגורמים נוספים שיגיעו לפה וזה לא פשוט, אני מודע למצב. המטרה היתה לא להכניס שום היבט פוליטי לאירוע, ניסינו שהמרתון יהיה מוכר כאירוע בינלאומי לכולם. אין באירוע הזה משהו מעבר להיותו ספורטיבי וכזה שמספר סיפור היסטורי שהיה לפני 3,000 שנה. אין מצב שפנייה של פלסטיני להשתתף תגיע אלינו ולא תטופל. יותר מזה, נרשום אותם ללא חיוב והם יהיו אורחים שלנו. המהלך של AIMS ציער אותי כי אנחנו רצינו להפוך את המרתון לאירוע של שלום וללכת על הפיוס, לעשות משהו גדול עם הפלסטינים". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ