אורי טלשיר
אורי טלשיר

באליפות אירופה שהתקיימה בחודש אפריל, ארטיום דולגופיאט דורג רביעי בגמר תרגיל הקרקע והחמיץ במקום אחד את מדליית הארד, בה זכה המתעמל הישראלי הבכיר, אלכס שטילוב. הערב (שבת), באליפות העולם בהתעמלות מכשירים במונטריאול, דולגופיאט לא רק עלה לראשונה אל הפודיום בתחרות גדולה, אלא גם עשה משהו ששטילוב טרם הצליח לבצע בעצמו. ציון 14.533 העניק למתעמל בן ה-20 את מדליית הכסף העולמית, ההישג המשמעותי ביותר של מתעמל ישראלי עד היום באליפות העולם. שטילוב חתום על שתי מדליות ארד עולמיות, על שני גמרים אולימפיים ועל זהב אירופי, אך לא הצליח לטפס מעל המדרגה השלישית באליפות עולם.

דולגופיאט, שעלה לגמר מהמקום הרביעי במוקדמות עם הציון 14.666, אמנם השיג תוצאה מעט נמוכה יותר הערב אך הקדים את האמריקאי יול מולדאוור, שקבע 14.500 וסיים שלישי. בזהב העולמי זכה היפני קנזו שיראי, עם 15.633 משובח.

"אני מתרגש מאוד, אליפות עולם ראשונה שלי, גמר ראשון שלי ופתאום מדליה", אמר המתעמל הנרגש, "שמח מאוד שהתגברתי על הפציעה. חיכיתי למדליה הזו מאז שהייתי ילד".

ההמראה של דולגופיאט לצמרת העולמית לא היתה חלקה. בשלהי 2016, התמודד עם כאבי גב עזים שאילצו אותו לקחת פסק זמן מאימונים. "היו גם מחשבות שלא אצליח להתחרות יותר כמו שצריך. זה לא שחשבתי 'זהו, אני פורש', אבל חשבתי שאם הכאבים שוב יחמירו ולא אצליח להתאמן, אז אין לי מה לשבור את עצמי ולעשות עוד יותר נזק", הוא סיפר ל"ספורט הארץ" באפריל השנה על התקופה המעורערת. "פעם הגב לא היה בסדר אפילו לשנייה - כשסיימתי אימון, חזרתי באוטובוס ולא הייתי יכול לשבת מרוב כאבים. מאז שחזרתי מההפסקה, הכאב עבר בסוף האימון וזה כבר היה טוב יותר".

דולגופיאט נולד בדנייפרופטרובסק, אוקראינה. ההתנסות הראשונה שלו בהתעמלות מכשירים הגיעה בגיל שש, עת אביו - שהתאמן כמה שנים בצעירותו - הפגיש אותו עם חברו, שהיה מאמן והכניס אותו לענף. לפני שמונה שנים, כשהיה בן 12, עלה עם משפחתו ארצה. הוא התגבר על קשיי השפה והחל לעבוד תחת סרגיי וייסבורג, מאמנו של שטילוב. "כשעליתי לארץ, שטילוב היה כוכב וממש מעליי. באותו זמן פשוט החזקתי ממנו, לא ניסיתי להגיע אליו. בהתחלה הצבתי לעצמי מטרות והוא היה עדיין רחוק. היום אני כבר קרוב יותר לשטילוב ומתקדם אליו לאט לאט. בשנתיים האחרונות אפשר להגיד ששמתי אותו בכוונת וניסיתי להגיע אליו", סיפר השנה. הערב, בהופעת הבכורה שלו באליפות העולם לבוגרים, דולגופיאט הגיע להישג הגדול בחייו, והפך - כמו שטילוב - לגורם ראוי בצמרת הענף.

על המדליה הזו, יקבל דולגופיאט מענק חד פעמי של 84 אלף שקל מהקרן המשותפת לוועד האולימפי בישראל, הטוטו ומשרד התרבות והספורט. בנוסף, הוא יכנס לסגל הבכיר ביותר של הוועד האולימפי, סגל הזהב, המקנה מלגה חודשית של 8,500 בחודש למשך שנתיים ואליו משתייכים רק מדליסטים מאליפות העולם או אלופי אירופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ