השנה החלומית של בניאט אינטשאוסטי, שהפכה לשנתיים של סיוט

בראשית 2016, הרוכב הספרדי הצטרף לקבוצת סקיי והציב לעצמו מטרות גדולות, אלא שמחלת הנשיקה בה לקה הגיעה בצורתה האכזרית ביותר. כששבוע הופך לחודש, וחודשים הופכים לשנים, אינטשאוסטי כבר מתקשה לחשוב על עצמו כמקצוען

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניאט אינטשאוסטי מצטלם לקבוצת סקיי. "יש אנשי ספורט שאיבדו שנה מהקריירה", אמר כשלא ידע מה מצפה לו
אמיר ענבר
אמיר ענבר

עצוב לראות את ההתבטאויות של בניאט אינטשאוסטי ב-18 החודשים האחרונים. "מצב רוחי השתנה כשעברתי בדיקות רפואיות וקיבלתי אישור לחזור להתאמן" (סוף 2016); "אחרי כל כך הרבה זמן אבוד, חולה ועצוב, סוף סוף אני יכול ליהנות מהאופניים כשמצבי הבריאותי טוב. מקווה לחזור למקום בו הייתי" (ראשית 2017). לראות ולדעת שזה לא קרה. שאינטשאוסטי עדיין לא חזר למקום בו היה. שכלל לא בטוח אם אי פעם יחזור.

בינתיים, המונה מתקרב לשנתיים. זהו פרק הזמן שאיבד הרוכב הספרדי בן ה-31, דווקא בתקופה שהיתה אמורה להיות הטובה בקריירה שלו. בראשית 2016, אחרי חמש שנים מוצלחות בקבוצת מוביסטאר בהן סייע לרוכבים המובילים נאירו קינטאנה ואלחנדרו ולוורדה, הוא דיווש קדימה. קבוצת סקיי, שליטת הדבוקה, זיהתה משהו ברוכב שניצח בשני קטעים בג'ירו ד'איטליה והרשים במירוצים בני שבוע, זוכה בטור של בייג'ין ומסיים רביעי בדופינה.

"לבניאט יש את היכולת בשני היבטים חשובים באופניים - לתפקד כאינדיבידואל וכשחקן קבוצתי", הסביר אז ראש הקבוצה, דייב בריילספורד, את החתמתו לשנתיים, "הגעתו תחזק את הקבוצה שלנו במירוצים גדולים". "סקיי היא אפשרות שלא יכולתי להחמיץ", הצהיר אינטשאוסטי, "המשמעות היא התחלת פרק חדש ומעבר לקבוצה שאת דרך עבודתה תמיד אהבתי. זה מושלם".

שנתיים מאוחר יותר, מזכירות המלים הללו כיצד גורלו של ספורטאי יכול להתהפך במהירות. בכל התקופה הזו הצליח אינטשאוסטי לקחת חלק ב-18 ימי מירוצים בלבד. הוא התחיל טוב ב-2016 - מקום שלישי בוואלטה של ולנסיה - ויועד להתחרות בג'ירו כפועל בכיר של מיקל לאנדה, חבר מילדות ועוד רכש באסקי של סקיי, אך עוד לפני כן נאלץ לרדת מהאופניים כשהתגלה כי נדבק במחלת הנשיקה.

פעמים רבות, ההחלמה מהמחלה - שעייפות כרונית היא מתסמיניה הידועים - אורכת שבועות. אינטשאוסטי הוא מחסרי המזל שאותם היא מסרבת לעזוב במשך חודשים ושנים. בתחילה נח ארבעה חודשים וחצי וסבר שהחלים. הוא חזר להתאמן בקיץ 2016 והשלים עוד שבעה ימי מירוצים, כשנאלץ לנטוש את הטור של פולין ולשוב אל הספה מול הטלוויזיה.

"זו היתה אמורה להיות שנה מיוחדת עם מטרות גדולות, וזה התפרק", סיכם את 2016 בראיון ל-EITB הבאסקי, "כאב לשבת בבית מבלי להיות מסוגל להתקרב לאופניים. זה הליך ארוך להחזיר את הגוף ל-100%. אומרים ארבעה, חמישה, שישה חודשים, אפילו שמונה. שנה. יש אנשי ספורט שאיבדו שנה מהקריירה".

זה עוד היה אופטימי. מאז פולין, כמעט שנה וחצי, השתתף אינטשאוסטי בשלושה ימי מירוצים בלבד. עונת 2017 שלו הסתכמה בפרישה מהקלאסיקה של סן סבסטיאן ונטישת הטור של גואנגשי בסין במהלך הקטע השני, אחרי שדורג אחרון בקטע הפותח. אחרי גילוי המחלה באביב 2016 והניסיון הכושל לחזור בקיץ של אותה שנה, המחלה היכתה בו בשלישית. המלה "פרישה" כבר חלפה בראשו.

"קצת קשה לחשוב על עצמי כמקצוען", הודה לאחרונה בראיון ל"סייקלינג וויקלי", "כשאתה בבית ולא מתאמן או מתחרה, כשיש לך כל כך הרבה זמן, בוודאי שראשך לא בסדר. זה היה חלום עבורי להצטרף לקבוצה הזו, אבל החלום לא היה טוב מאוד עבורי".

"מעלה דמעה בעיניי רק לחשוב על זה", אומר ברט לנקסטר, מנהל מקצועי בסקיי, "הוא רוצה להתחרות, רוצה לרכוב. גם אתם הייתם תוהים מה לעשות אילו ישבתם בחוסר מעש. יש נקודת שבירה בה נמאס לך. איננו יודעים אם יוכל לחזור ב-2018 באופן מלא. הוא פשוט צריך לנוח ואז לנסות להתאמן שוב, אבל זה קשה כשמתברר כי הוא צריך להתחיל מחדש".

קל לשחרר הצהרות בנוסח "יכול להיות גרוע יותר". אינטשאוסטי הוא מאלה שיודעים כי זו לא קלישאה. במאי 2011 הוא עמד לנסוע עם עמיתו חאבי טונדו למחנה אימונים עם ולוורדה בהרים בסיירה נוואדה, ספרד. בחניון התת-קרקעי בדירתו של טונדו, כשהוא במושב הנוסע, אינטשאוסטי חזה לחרדתו בחברו נלכד בין מכוניתו המתגלגלת לבין דלת החניון. טונדו מת בזרועותיו.

"לא הייתי מסוגל להתאמן במשך כמה ימים", סיפר אינטשאוסטי, "ההלוויה עזרה לי, יכולתי להיפרד ממנו שם". אלא שהצלקות הפסיכולוגיות לא הגלידו במהרה. ביצועיו בהמשך 2011 נפגמו. שנתיים אחרי התאונה, כשקבוצתו עמדה לצאת למחנה בסיירה נוואדה, הוא התכוון להתאמן לבדו בטנריף. רק ברגע האחרון שוכנע להצטרף לכולם. באותה שנה ניצח בקטע בג'ירו. את קו הסיום חצה כשהוא מצביע לשמים.

בתחילת העשור סומן אינטשאוסטי כרוכב הגדול הבא של ספרד בגראנד טורים. צמד ניצחונותיו בקטעי ג'ירו, והמקום השמיני בדרוג המצטבר ב-2013, הם הישגיו הבולטים עד כה. ב-2011 הגיע לטור דה פראנס בתקווה לזכות בחולצה הלבנה, המוענקת לרוכב הצעיר המצטיין. "חאבי אמר לי לפני שמת כי אוכל לזכות בה", שיחזר. הוא לא הגיע לקו הסיום.

אז כן, יכול היה להיות גרוע יותר, אבל קשה לחשוב כך כשנלכדים במעגל האכזרי בו מדווש, או לא מדווש, אינטשאוסטי. "היו מקרים בהם ראשי אמר 'כן', אבל גופי לא הגיב", הוא מספר, "אי אפשר ללכת נגד הבריאות. היה קשה לשבת בבית ולצפות במירוצים בטלוויזיה, במיוחד כשראיתי את קבוצתי מצליחה בכל כך הרבה תחרויות מבלי שאהיה מסוגל לתרום".

איש אינו יודע אם אי פעם יהיה מסוגל לתרום, או שיילך בדרכו של הטניסאי רובין סודרלינג, למשל, שמחלת הנשיקה חיסלה את הקריירה שלו כשהיה בשיא. בסקיי, בכל מקרה, לא ממהרים לוותר עליו. חוזהו הסתיים, אך הם הציעו לו הסכם לשנה נוספת, עם הפחתה בשכר. הוא גם הוזמן לפגישה הקבוצתית במנצ'סטר לקראת פתיחת עונת 2018.

כשהגיע לפגישה זהה אשתקד, חבריו לקבוצה התבדחו ושאלו לזהותו. כספורטאים אחרים שנוטרלו לתקופה ארוכה, ייתכן שהוא מפקפק בה. בימים אלו רוכב אינטשאוסטי 18-15 שעות בשבוע, עד שלוש שעות ביום, נמנע ממאמצים אינטנסיביים כמו טיפוסים. גם כך, לפעמים עליו לעצור ליום-יומיים. "מצבי קצת יותר טוב, אבל עדיין לא מצוין אחרי הרבה חודשים הרחק מהספורט", אמר, "אני לא רוצה לחשוב לטווח ארוך, רק יום אחרי יום. אני לא רוצה לקבוע מטרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ