גם מחוץ לבריכה, מייקל פלפס כבר שוחה בחומר

אם לפני ארבע שנים נהג מייקל פלפס לישון עד מאוחר ולשחק גולף, עד שנגרר אל קאמבק ומשבר נפשי, הרי לפרישתו השנייה הוא הגיע מוכן. בין משפחתו המתרחבת, המותג MP, קמפיין לחיסכון במים ושיעורי שחייה לילדים, האגדה האולימפית ממלא את יומו. אל תחפשו אותו בטוקיו

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייקל פלפס בבית ספר בניו יורק
אמיר ענבר
אמיר ענבר

200 מטר פרפר הגדיר את השנים האחרונות של מייקל פלפס יותר מכל משחה אחר. ההפסד לצ'אד לה קלו בלונדון 2012 היה גורם בולט בהחלטתו לחזור מפרישה של שניים לטובת אולימפיאדה נוספת. "זה השאיר לי טעם מר, לא רציתי את זה לשארית חיי", הוא מסביר. בריו 2016 הותיר האמריקאי מזכרת שאחרים יזכרו לשארית חייהם: מצלמות שתיעדו אותו ואת לה קלו, דקות לפני הזינוק לחצי הגמר, תפסו את פלפס במבע נזעם במיוחד.

"אנשים תמיד שואלים 'האם תוכל לשחזר את הפרצוף?'", סיפר לאחרונה ל"דיילי ביסט", "אני אומר 'כנראה שתצטרכו למצוא דרך לגרום לי לשחזר אותו, אבל תצטרכו ממש להרגיז אותי'. קשה לכעוס כל כך, זה היה רגש טהור שיצא בגלל שהמשחה הזה הוא האחד שממש רציתי בחזרה. ראיתי את האור על המצלמה וידעתי 'לעזאזל, זה יהיה ויראלי'".

תוך דקות התפשטה התמונה באינטרנט, זוכה לאינספור גרסאות - לרבות כאלו שמציבות בידו גרזן או הופכות אותו לנבל מ"מלחמת הכוכבים". בבריכה המתינה לו כעבור יממה מלחמת כוכבים מסוג אחר, במשחה הגמר: הפעם, פלפס השאיר את לה קלו הרחק מאחור והחזיר לעצמו את התואר האבוד ב-200 פרפר. שלושה ימים אחר כך, הגמר בחצי המרחק, האחרון שלו במשחים האישיים, הסתיים בצורה שונה מאוד. ולשם שינוי, זה היה ממש בסדר מבחינתו.

"בארבע-חמש התנועות האחרונות", משחזר פלפס את סוף המשחה, "אני זוכר שחשבתי 'לא משנה מה יקרה, כך זה נועד להיות'. אז ידעתי שאני מוכן לפרוש. בכל פעם אחרת הייתי זועם על מקום שני". הוא סיים אחרי ג'וזף סקולינג וחלק בסגנות עם לה קלו ולאסלו צ'ה - יריבים ותיקים ובאותו יום שותפיו למדליית הכסף לנוכח העובדה שקבעו תוצאה זהה לשלו. "מושלם", מגדיר זאת האמריקאי, "זה היה הזמן להמשיך הלאה".

פלפס המשיך הלאה; למדליית הזהב האולימפית ה-23 והאחרונה שלו כעבור יממה, במשחה שליחים, ואחר כך אל החיים שאחרי השחייה. שוב החיים שאחרי השחייה. לכאורה כמו אז, אחרי לונדון 2012. בפועל, כל דבר חוץ מזה.

בראיון ב-2013, שנה אחרי פרישתו הראשונה, הצהיר פלפס כמה הוא נהנה להיות שחיין לשעבר וגולפאי חובב בהווה. "אני יכול לקום ב-10 בבוקר, לשתות קפה, לקרוא עיתון", סיפר, "אם מתחשק לי לחבוט בכמה כדורים, אני עושה זאת. אני פשוט מבלה, זה אדיר". כל כך אדיר זה היה, שכעבור כמה חודשים הוא חזר לשחות.

פלפס של לפני ארבע שנים היה רווק בן 28 שגילה כי חייו בלי שחייה ריקים מאוד, שחבריו עסוקים מדי במהלך היום ושלעולם לא יהיה שחקן גולף טוב. פלפס מודל 2017 מצליח למלא את ימיו בתוכן גם מבלי לקפוץ לבריכה. העובדה שהוא נשוי ואב לפעוט בן שנה וחצי, כשילד שני בדרך, היא רק אחד מההבדלים.

אפשר להוציא את השחיין מהמים, אבל אי אפשר להוציא את המים מהשחיין. "אני חושב שהוא מסוגל להיות המלך של כל הדברים הקשורים במים", אומר קווין פלאנק, מנכ"ל יצרנית ביגוד הספורט "אנדר ארמור" וחבר קרוב. אחת ממטרותיו הגדולות של פלפס כיום היא קידום המותג MP, במסגרתו יצר קו של בגדי ים וציוד שחייה. המודל העסקי שלו: מייקל ג'ורדן.

לאחרונה הצטרף פלפס לקמפיין של "קולגייט" המתמקד בחיסכון במים. "רוב חיי הייתי בסביבת מים ואני יודע כמה חשוב המשאב הזה", אמר ל"ביזנס אינסיידר". לדבריו, הפיכתו לפנים של הקמפיין עוזרת. "מצאתי שיותר ויותר אנשים באים אליי ואומרים 'בכל פעם שאני מצחצח שיניים, אני חושב עליך וסוגר את הברז'".

הברז של פלפס, לעומת זאת, נותר פתוח. חוזים עם מספר ספונסרים - ביניהם "אנדר ארמור", "אינטל" ו"אומגה" - ממשיכים להזרים לו מזומנים, אותם הוא מתעל במבט אל העתיד. קרן שהקים בתחילת העשור כדי ללמד ילדים שחייה ובטיחות במים - בעזרת בונוס בסך מיליון דולר שקיבל מ"ספידו" עבור שמונה מדליות הזהב בבייג'ין 2008 - מתרחבת. כיום נספרות במסגרתה 104 קבוצות שחייה בארה"ב ו-176 ב-33 מדינות אחרות. את מאמנו לשעבר, בוב בומן, זה מרגיע. "כל עוד מייקל קשור לשחייה, הוא יחיה חיים טובים ומאושרים", אמר, "אם יתרחק מהדברים הללו, אדאג".

בומן יודע מה עלול לקרות לפלפס כשהוא הופך כמו דג מחוץ למים. זה כבר קרה. בסרט תיעודי חדש על חרדה בשם "Angst", שיוקרן בבתי ספר ובמרכזים קהילתיים, מדבר פלפס פעם נוספת על המשבר שעבר, על הקנטות שחווה בילדותו, על דיכאון בבגרותו שהוביל לאותם ימים ב-2014 כשישב בחדרו אחרי שנעצר בגין נהיגה בשכרות, סירב לדבר עם איש וחשב שאינו רוצה לחיות עוד.

"ברגע שנפתחתי לגבי הדברים שהשארתי בתוכי כל כך הרבה שנים, גיליתי שהחיים הרבה יותר קלים", הוא משחזר את ההתפכחות ואת השבועות במכון הגמילה, "זה הגיע לנקודה בה הבנתי שזה בסדר לא להיות בסדר".

היום, פלפס כל כך בסדר שהוא מרשה לעצמו לסייע לאלה שלא; הוא ייעץ לטייגר וודס אחרי שנעצר השנה בגין נהיגה בשכרות, רק כדי שיתגלה שהגולפאי סבל מהשפעות של כדורי מרשם שנטל. הוא אירח את חברו הקרוב, שחיין העבר גרנט האקט, שהתמכר לכדורי שינה וסבל מבעיות נפשיות. בנוסף, מספר פלפס על מפגש עם נער בן 15, שחיין, שחשב להתאבד. בסוף השיחה אמר הצעיר: "יש לי יותר במשותף עם מייקל פלפס משחשבתי".

בשנה שעברה, פלפס קיבל מסוכנו דף עם מקום ל-100 דברים שברצונו להגשים. הוא ואשתו ממלאים אותו בהדרגה: נסיעות, טיפוס על הר זה או אחר, טעימה מתרבויות שונות. "אבל", הוא מוסיף, "זה תלוי בתזמון וביכולתנו להתאים זאת ללוח הזמנים הרחב יותר שלנו".

כן, בגרסתו אחרי הפרישה השנייה יש לפלפס לוח זמנים. במקום אימונים, החלפת חיתולים. במקום בליסת 10,000 קלוריות ביום, ישיבת דירקטוריון. רק לאחרונה, אחרי שהשיל 7-5 ק"ג ממשקלו, חזר להתאמן. "הזנחתי את עצמי בפרישה הראשונה ונשבעתי שלא אעשה זאת שוב", הסביר ל-"USA טודיי", "כדי להיות הבעל הכי טוב, האב הכי טוב, העובד הקשה ביותר, עליי להתאמן לפעמים חמש-שש פעמים בשבוע. עליי להיות פעיל. זה עניין של נפש-גוף".

והנפש הזו, הוא מתעקש, שלמה עם מה שעשה בריו - למרות ההפסד ב-100 פרפר, למרות שלא קבע עוד שיא עולם כפי שקיווה; בכל זאת, היו שם גם חמש מדליות זהב. בכל פעם שנשאל על האפשרות שיחזור לקראת טוקיו 2020 - והוא נשאל בעניין בלי סוף - משיב פלפס בצורה דומה: כנראה שאוכל, אבל אני פשוט לא רוצה.

"זה הזמן להתחיל את הפרק השני בחיי ולקדם דברים שיש לי תשוקה לגביהם", הוא אומר, "אני לא מתגעגע לנסיעה לתחרויות ולהמתנה במשך חמש-שש שעות. ביליתי עשורים כשאני בוהה בקו השחור בתחתית הבריכה. אני מוכן לעשות משהו חדש. לתעל את התחרותיות שלי למשהו אחר".

ביולי השנה תיעל זאת פלפס לדבר חריג: משחה "נגד" כריש לבן עבור דיסקברי צ'אנל. הוא הפסיד בהפרש של כשתי שניות לכריש וירטואלי שנוצר על סמך חישוב מהירותו של טורף העל. גם שבועות אחר כך, סיפר, ניגשו אליו אנשים והלינו על כך שלא נכנס למים עם הדבר האמיתי. "לנוכח העובדה שיש לי משפחה וילד נוסף בדרך", הוא אומר, "אני לא חושב שזה אפשרי".

קיומה של המשפחה הזו, מודה פלפס, היא ההבדל הגדול בין הפרישה הראשונה לשנייה. "אז רציתי לחפור בור עמוק ולהישאר לבד", אמר, "הפעם החיים כה שונים והרבה יותר טובים". מכולם, דווקא אשתו ניקול טוענת כי אולי הפרישה אינה סופית. "מייקל במקום הנכון עכשיו", אמרה, אך לא התחייבה מה יהיה בעתיד - בטוקיו ואולי אף מאוחר יותר. בראיון ל"ספורט אילוסטרייטד" העריכה כי אולי כשבומר הקטן יגדל, הוא ידחוף את אביו להתחרות בפריז 2024.

בינתיים, מעדכנת ניקול, בומר מבצע בבריכה משהו שאפשר לפרש כתנועת פרפר, לצד הופעה עם אביו בפרסומות לחיתולי "האגיס". יש כוכב חדש בבית משפחת פלפס, וגם הוא עושה פרצופים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ