רוסיה הורחקה מאולימפיאדת החורף בעקבות שערוריית הסימום בסוצ'י

בתום חקירה ממושכת הודיע הוועד האולימפי הבינלאומי כי ספורטאים רוסים לא יוכלו להשתתף במשחקי פיונגצ'אנג 2018. אלה שיוכיחו כי לא היו מעורבים ברמייה - יורשו להתחרות תחת דגל נייטרלי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומכת מנופפת בדגל רוסיה מול משרדי הוועד האולימפי בעיר פולי בשווייץ, היום. ספורטאים רוסים יורשו להשתתף כנייטרלים

אולימפיאדת חורף ללא מעצמת החורף: הוועד האולימפי הבינלאומי החליט הערב (שלישי) להרחיק את רוסיה מאולימפיאדת החורף בדרום קוריאה, לאחר שנמצאה אשמה בהפעלת מערך ממוסד לסימום ספורטאים באולימפיאדת סוצ'י 2014.

בפגישת 15 חברי דירקטוריון הוועד בלוזאן, שווייץ, הוחלט כי ספורטאים רוסים "נקיים" יוכלו לקחת חלק במשחקים בעוד כשלושה חודשים, אך הם יעשו זאת בחסות הכינוי "אתלט אולימפי מרוסיה" ותחת דגל נייטרלי. כל זאת בתנאי שיוכיחו שלא היו מעורבים ברמייה. כך או כך, הדגל הרוסי לא יהיה בכפר האולימפי ונגינת ההמנון לא תישמע.

בהודעה שנמסרה מפי נשיא הוועד, תומאס באך, נקבע עוד כי רוסיה תחויב לשלם 15 מיליון דולר פיצויים על הפגיעה במשחקי סוצ'י וכי על ויטאלי מוטקו, שר הספורט שלה לשעבר וכיום סגן ראש הממשלה, ייאסר לקחת חלק באולימפיאדות עתידיות. עוד הוחלט על החרמת הוועד האולימפי הרוסי ועל השעייתו של אלכסנדר זוקוב, ראש הוועד האולימפי הרוסי וחבר הוועד האולימפי הבינלאומי.

רוסיה יכולה לערער על ההחלטה לבית הדין לבוררויות בספורט (קא"ס) וגם לבית המשפט העליון של שווייץ על תקינות וחוקיות ההליך וההחלטה. בתגובה להחלטה הודיעו הרשויות במוסקבה כי משחקי פיונגצ'אנג 2018 לא ישודרו בטלוויזיה הממלכתית הרוסית.

לפני שנה וחצי עמד הוועד האולימפי הבינלאומי בפני סיטואציה דומה לקראת משחקי הקיץ בריו דה ז'ניירו ובסופו של דבר החליט שלא להרחיק את המשלחת הרוסית לגמרי. במקום זאת הטיל הוועד על התאחדויות ופדרציות הספורט הבינלאומיות להחליט בעצמן אלה ספורטאים רוסים רשאים להתחרות ואלה לא. בסופו של דבר שלחה רוסיה כ-70% מסגל המשלחת המקורית שכללה 387 ספורטאים. היא הורחקה לחלוטין רק מתחרויות האתלטיקה (למעט אחת שהתחרתה כנייטרלית) והרמת המשקולות.

בעקבות פרסום דו"ח חקירת הסוכנות הבינלאומית למניעת סימום בספורט (ווא"דא) בפרשה – הופסקה פעילות הסוכנות למניעת סימום ברוסיה. הדו"ח, מאחוריו עומד החוקר המיוחד ריצ'רד מקלארן, קבע כי נמצאו ראיות למעורבות שיטתית של הממסד הרוסי בתוכנית הרמייה. בדו"ח ההמשך שפרסם מקלארן ב-2016 נכתב כי יותר מאלף ספורטאים רוסים ביותר מ-30 ענפים היו מעורבים במערך רמייה שפעל לאורך תקופה של חמש שנים.

חקירת תוכנית הרמייה הרוסית והתגובה אליה התנהלה בשנים האחרונות בשני מישורים במקביל: האחד – על ידי ועדת המשמעת של הוועד האולימפי אשר עסקה בהעמדת ספורטאים רוסים לדין, והשנייה – זו שחקרה את מידת המעורבות הממסדית במערך הרמייה ואת השאלה אם מדובר ב"מזימה מאורגנת". אחת הראיות המרכזיות בחקירה זו הם יומניו של הכימאי גריגורי רודצ'נקוב, ראש המעבדה למניעת סימום ברוסיה לשעבר, שערק לארה"ב עם מחברות המתארות כיצד פעל המנגנון. רודצ'נקוב, שזכה למעמד של חושף שחיתויות בארה"ב, טוען בין היתר כי שר הספורט הרוסי לשעבר, ויטאלי מוטקו, היה מעורב עד צוואר בתוכנית ויחד עמו בכירי ממשל וספורט נוספים.

נשיא הוועד, תומאס באך, מוסר את ההודעה הדרמטית, הערב בשווייץ. רוסיה תחויב לשלם פיציים בסך 15 מיליון דולר צילום: FABRICE COFFRINI/אי־אף־פ

מוסקבה מכחישה נמרצות את מעורבותה בתוכנית הרמייה וטוענת כי נפלה קורבן לתרגיל שנועד להכתים את שמה הטוב ולמנוע את הצלחת רוסיה בספורט. לטענתה, רודצ'נקוב הוא עובד שסרח ופעל על דעת עצמו ועל ארה"ב להסגירו. בפני הוועד האולימפי הבינלאומי הופיעו בימים האחרונים שלושה מדליסטים אולימפיים רוסים אשר קראו לו לאפשר לרוסיה להתחרות בפיונגצ'אנג. השלושה הם סווטלנה זורובה שזכתה בזהב בהחלקה מהירה ב-2006, ייבגני פלוצ'נקו, אלוף אולימפי ארבע פעמים בהחלקה אמנותית, ואלופת העולם פעמיים בהחלקה אמנותית יבגנייה מדבדבה.

בחודש שעבר נפסלו תוצאותיהם של 25 אתלטים רוסים (11 מדליות סה"כ) שהשתתפו באולימפיאדת החורף ב-2014 והם הורחקו מהמשחקים האולימפיים לכל חייהם. ספורטאי נוסף זוכה. ההחלטה הובילה בין היתר להדחת רוסיה מראש טבלת המדליות של משחקי סוצ'י. האתלטים שהורחקו כבר הודיעו שבכוונתם לערער לקא"ס. באך אמר באחרונה כי החלטת הוועד צריכה לאזן "בין הרצון והצורך לאחריות קולקטיבית לבין הזכות לצדק אישי לכל ספורטאי". 

גריגורי רודצ'נקו, ראש המעבדה למניעת סימום ברוסיה לשעבר. במדינה טוענים כי הוא עובד שסרחצילום: Valeriy Melnikov / RIA Novosti/

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ