אחת אחרי השנייה, עלו מיטב המתעמלות ושיחזרו את ההתעללות המינית שעברו

יותר מ-100 מתעמלות העידו על מעשיו של לארי נסאר, רופא נבחרת ההתעמלות האמריקאית לשעבר. בזמן שהאשם העיקרי יסיים את חייו בכלא, האנשים שאיפשרו לו לעשות כרצונו במשך עשרות שנים לא לוקחים אחריות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רייזמן מול נסאר בבית המשפט, בסוף השבוע

כשהן חמושות במסמכים המאגדים את זיכרונותיהן, החלו לעלות בזו אחר זו כמעט 100 מקורבנותיו של לארי נסאר, רופא נבחרת ארה"ב בהתעמלות נשים לשעבר, כדי להעיד במשפטו השני המתקיים בימים אלה. במשך ארבעה ימים בשבוע שעבר ובסוף השבוע האחרון היה אולם בית המשפט בלנסינג, מישיגן, עמוס בנשים ובנערות. כמה מהן מהטובות שבספורטאיות ארה"ב, אחרות שאפו להיות כאלה אך חלומן התנפץ בידי האסיר האזוק שישב מרחק מטרים ספורים מהן. בזו אחר זו הן ניגשו למיקרופון וגוללו בנחישות רבה את שעברו. 

אלי רייזמן, בת 23, מדליסטית הזהב בשתי האולימפיאדות האחרונות, סיפרה כיצד דפק נסאר על דלת חדרה בבית מלון בחו"ל בשעת לילה מאוחרת. הוא בא לשם כדי להתעלל בה מינית. חברתה למשלחת ללונדון 2012, ג'ורדין וויבר, שעד סוף השבוע הנוכחי לא התוודתה פומבית על כך שגם היא קורבן של נסאר, סיפרה על האירועים שהתרחשו בתוך הנבחרת במשחקי לונדון ועל כך שהמתעמלות היו מחויבות לקבל טיפולים רפואיים מנסאר בהוראת איגוד ההתעמלות האמריקאי. "הפקירו את הגוף שלנו. מי הרופא שהאיגוד שלח? רופא שהיה מתעלל בנו", אמרה.

לצעירות בין קורבנותיו של נסאר לא היה הרבה מה לעשות חוץ מלהיכנע לגחמותיו. הן סיפרו כי נכנעו ללחץ ולידיעה שכוכבות התעמלות רבות מטופלות אצלו ומגיעות להישגים. צ'לסי זרפאס, בת 15, דיברה בכאב על "בדיקות כואבות" במסווה של טיפול רפואי, כשראשה כלפי הרצפה וגבה מופנה לעבר נסאר. היא היתה אז בת 13 ובעדותה אמרה כי הרגישה חסרת אונים ולא היתה יכולה לעצור את הרופא או לחלוק על אופן הטיפול.

השימוע רב המשתתפות נועד כדי לסייע לשופטת רוזמרי אקילינה לפסוק בתיק שמנהלת מדינת מישיגן נגד נסאר וכולל 140 מקרי התעללות מינית במתעמלות. נסאר, בן 54, כבר הורשע בתיק הפדרלי ונשלח ל-60 שנות מאסר. מצעד הקורבנות אל המיקרופון הפך למרתון של עדויות קורעות לב שלא רק שודר בטלוויזיה וחשף לאומה כולה את מעשיו של הרופא, אלא שימש ככתב אישום מהדהד לענף שעשה מעט מדי כדי להגן על הספורטאיות שלו, כשברקע קמפיין  #MeToo. "לא משנה מה יהיו ההשלכות, אנחנו נמצא דרך להעניש את כל מי שהיה יכול לעצור את המפלצת ולא עשה זאת", אמרה בעדותה איימי לאבאדיי, מתעמלת לשעבר, "קשה לי להתבונן לעבר העתיד ולא לחשוב שהדבר הזה ישפיע עליי לתמיד".

חלק מהקורבנות דיברו בעדויותיהן על האופן בו מעשי הרופא הובילו אותן למחשבות אובדניות וקרעו את משפחותיהן. הן דיברו על כך שהן מקוות שנסאר "יירקב בבית הסוהר" ועל רצונן שהאשמה וההשלכות יהיו רחבות יותר ויגיעו גם אל הארגונים והמוסדות שהעלימו עין. "דמיינו תחושה שבה אין לך כוח ואין לך קול", אמרה רייזמן בעדותה בסוף השבוע, "אתה יודע מה לארי? יש לי גם כוח וגם קול ואני רק מתחילה להשתמש בהם. לכל הנשים האמיצות הללו יש כוח ואנחנו נשתמש בקול שלנו כדי להבטיח שתקבל את מה שמגיע לך: חיים של סבל".

נסאר הודה והורשע כבר בחודש נובמבר בתיק שמנהל במישיגן. השימוע שהתקיים כעת, לפני גזר הדין, צפוי להימשך גם השבוע – שכן מספר המתעמלות שביקשו לדבר גדל מ-88 ל-105 ואז ל-120. "כולכן גיבורות על", אמרה השופטת אחרי שאחת המתעמלות פרצה בבכי בעת שהקריאה את עדותה. נסאר כמעט שלא הגיב או שינה את מבטו במהלך העדויות, אך הניד את ראשו לשלילה והשפיל מבט כשרייזמן ו-וויבר הושבו בשורה הראשונה, לא רחוק ממקום מושבו.

וויבר, בת 22, סיפרה בעדותה כי נסאר החל לטפל בה כשהיתה בת 8 וכי בדומה לאחרות הוא תמרן אותה כשנהג להחביא מזון עבורה בתוך סיר ולהכניסו למחנות האימונים, על אף שהדבר אסור בהחלט. "איש לא הגן על פנינו מפני הניצול הזה. איש לא היה מוטרד מהאפשרות שאנחנו עוברות ניצול מיני", אמרה.

נסאר במהלך השימוע. כמעט שלא הגיב או שינה את מבטו במהלך העדויותצילום: BRENDAN MCDERMID/רויטרס

רייזמן הוסיפה כי רשויות ההתעמלות והספורט מעולם לא ביטאו סימפטיה כלפי המתעמלות "ומעולם לא שאלו 'כיצד כל זה קרה' ו-'מה אפשר לעשות כדי לסייע'. מדוע הוועד האולימפי של ארה"ב שמר על שתיקה? מדוע נציגי איגוד ההתעמלות אינם נמצאים כאן באולם?". מקאיילה מארוני, מתעמלת עטורת מדליות, סיפרה על הצלקות שהותיר בה נסאר מאז החל להתעלל בה בגיל 13 או 14. "ד"ר נסאר לא היה דוקטור", אמרה בעדות שהוקראה בידי התובע, "הוא היה, ולמעשה תמיד יישאר, מתעלל בילדים, מפלצת אנושית. סוף סיפור".

הוועד האולימפי של ארה"ב מסר בתגובה כי הידיעה הראשונה על האפשרות שנסאר מתעלל במתעמלות התקבלה ב-2015. "אנו שבורי לב לנוכח מה שהתרחש, גאים באומץ של הקורבנות לספר את שעברו ושמחים על כך שמערכת המשפט הבטיחה שנסאר לא יוכל שוב לפגוע בנשים צעירות. נמשיך לפעול לשינוי משמעותי באיגוד ההתעמלות", מסר נציג הוועד.

ביום חמישי הודיע איגוד ההתעמלות האמריקאי כי הוא מנתק את קשריו עם "חוות קרולי", אחד ממתקני האימונים בו נהג נסאר לבצע את מעשיו. אוניברסיטת מישיגן סטייט, שגם בה הועסק נסאר, נמצאת תחת ביקורת נוקבת בעקבות דיווחים על כך ש-14 מאנשיה, כולל הנשיאה לו אנה סימון, הוזהרו על מעשיו של הרופא. אחד מחברי הדירקטוריון של האוניברסיטה, מיץ' ליונס, קרא בשבת לסימון להתפטר מתפקידה והיה לראשון שעושה זאת. 

לכתבה המלאה ב"ניו יורק טיימס"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ