רבקה רואיז, ניו יורק טיימס

משרד המשפטים של ארה"ב מרחיב את חקירתו נגד כמה מגופי הספורט הגדולים בעולם. ובכלל זה פיפ"א, הוועד האולימפי הבינלאומי והוועד האולימפי האמריקני, בחשד לשוחד ומרמה בהליך לבחירת המועמדות לאירוח מספר אירועי ספורט גדולים נוספים. מסמכים שהוגשו לבית המשפט בחודש שעבר עוסקים בחשדות לשימוש בחברות ואנשי קש, הלבנת הון ועבירות שחיתות נוספות הקשורים לבחירה בדוחא ויוג'ין, אורגון, לאירוח שתי אליפויות העולם הבאות באתלטיקה, ב-2019 וב-2021.

את החקירה מנהל משרד התובע הפדרלי של מחוז מזרח ניו יורק. זהו המשרד שטיפל בשנים האחרונות בפרשת השחיתות בפיפ"א, אשר טלטלה את הארגון והסתיימה בהעמדתם לדין של עשרות מבכיריו, וכן את החקירה סביב מערך הסימום הממוסד של רוסיה בספורט. המסמכים שהוגשו כעת כוללים ניירות רשמיים, תמלילי עדויות ותדפיסי חשבונות בנקים מ-2013.

גם הליך הבחירה בלוס אנג'לס לאירוח אולימפיאדת 2028 נמצא ככל הנראה בחקירה, אם כי העניין אינו מופיע במסמכים. עיקר תשומת הלב מתמקדת בהתנהלות התאחדות האתלטיקה הבינלאומית (IAAF) בנוגע למועמדות של דוחא ויוג'ין. בית המשפט פנה לגורמים המוזכרים במסמכים (שתדלנים שפעלו עבור הזכייה במועמדות) וחייב אותם להעיד בפניו כבר השבוע.

במוקד החקירה עומדות חברות לשיווק ספורט, ובמיוחד חברת "הליוס פרטנרס" המסייעת לערים ולמדינות להגיש את מועמדותן לאירוח אליפויות ותחרויות גדולות. בין היתר סייעה הליוס לרוסיה לזכות באירוח אולימפיאדת החורף בסוצ'י ב-2014 ובאירוח משחקי גביע העולם בכדורגל השנה. היא עשתה זאת עוד לפני שנרכשה ב-2012 על ידי חברת המדיה הצרפתית "אמאורי".

השתלשלות האירועים שהובילו לבחירה בדוחא וביוג'ין כבר נמצאת בחקירה בצרפת, שם בודק התובע הלאומי לעניינים כלכליים את התנהלות IAAF ואת החלטתה להעניק את האירוח ליוג'ין ללא מכרז. ביוני שעבר דיווח בי-בי-סי כי הבולשת הפדרלית (אף-בי-איי) ונציבות מס הכנסה של ארה"ב חוקרות אף הן את הבחירה ביוג'ין.

לאמין דיאק, מי שכיהן במשך 16 שנה ראש ה-IAAF ונחשב לאחת הדמויות החזקות ביותר בספורט העולמי בעשורים האחרונים, עצור בצרפת מאז נובמבר 2015 בחשד שקיבל שוחד בתמורה לטיוח בדיקות סמים של אתלטים רוסים. החקירה הובילה בשלהי 2017 גם למעצרו של קרלוס ארתור נוזמאן, ראש הוועד האולימפי של ברזיל, בחשד שהיה מעורב בהטיית ההליך שבו נבחרה ריו דה ז'ניירו לאירוח אולימפיאדת הקיץ ב-2016.

בכל הקשור לפיפ"א, נראה כי חקירת השחיתות במסדרונות הארגון רחוקה מאוד מסיום. יצוין כי גם פיפ"א בחרה בקטאר לאירוח אירוע ספורט גדול - משחקי גביע העולם בכדורגל ב-2022. במשפט שהתקיים לכמה מבכירי הארגון בשנה שעברה הוצג מידע חדש לפיו הבחירה בקטאר נעשתה בתמורה לשוחד.

לכתבה בניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ